Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Víte, proč se vyhnout rafinovanému cukru?

zdroj: Shutterstock

Milujete sladké? Ujíždíte si na čokoládě nebo slazených limčách? Cukr je jednou z nejnávykovějších potravin, která převládá v západním stravování. Aniž bychom si to uvědomovali, na této sladké přísadě vzniká závislost a našemu zdraví rozhodně neprospívá. Rafinovaný cukr ve zpracovaných potravinách je zčásti zodpovědný za kardiovaskulární onemocnění a nárůst diabetu a obezity.

Výhody života bez cukru

Ve chvíli, kdy zásadně eliminujete příjem cukru zjistíte, jak moc ho ve všem je! Od balených polotovarů v supermarketu až po hotová jídla s sebou. Když se rozhodnete ze svého jídelníčku vyřadit cukr, budete věnovat větší pozornost složení všeho, co jíte, což povede k všestranně zdravějšímu výběru.

Pravděpodobně začnete konzumovat i více ovoce, jelikož si vaše tělo bude chtít chybějící sladkou chuť vynahradit jinde. Tím zabijete dvě mouchy jednou ranou. Zaženete obsedantní chuť na sladké a zároveň dodáte tělu spoustu vitamínů, minerálů, vlákniny a dalších prospěšných látek. Obyčejný cukr neobsahuje žádné živiny, zdravé tuky a ani prospěšné enzymy. Kromě sladké chuti nemá jeho konzumace absolutně žádný přínos.

Co se stane, když přestanete konzumovat cukr?

LEPŠÍ ZDRAVÍ ÚSTNÍ DUTINY

“Nejez ty bonbony, budeš mít zkažený zuby”. Odmalička nám rodiče vštěpovali, že se po sladkém kazí zuby. A měli pravdu. Přílišná konzumace cukru vede ke vzniku zubního kazu. Na vině není ani tak samotný cukr, jako sled událostí v našich ústech, kde žijí stovky druhů bakterií. Některé z nich se živí cukrem a vytváří kyseliny, které poškozují zubní sklovinu.

MENŠÍ RIZIKO ONEMOCNĚNÍ

Slazení běžným cukrem může způsobit srdeční onemocnění či diabetes a podle zahraničního výzkumu zvyšuje také riziko vzniku rakoviny.

LEPŠÍ STAV POKOŽKY

Vysoký příjem cukru může urychlit proces stárnutí kůže. Je také spojen s výskytem akné, pupínků a mikrocystů. Na vině jsou ztučnělá játra.

ZHUBNETE

Jakmile vyřadíte cukr ze svého jídelníčku, začnete hubnout. Cukr zvyšuje vylučování inzulínu, hormonu pro ukládání tuků. Nezdravé přibírání na váze může způsobovat srdeční onemocnění, diabetes II. typu.

BUDETE SPÁT JAKO MIMINKO

Problémy s krevním cukrem jsou druhou nejčastější příčinou nespavosti. Pokud uberete cukr a rafinované sacharidy před spaním, tak omezíte růst krevního cukru, který vám zabraňuje ve spánku.

Čím nahradit bílý cukr? 7 tipů zdravějšího slazení

Bílý cukr by měl být vymýcen z jídelníčku, to ale neznamená, že byste si i tak nemohli osladit život! Takový den bez sladké kávy nebo čaje by za nic nestál. Nejběžnější sladidlo můžete ale nahradit zdravější alternativou - přírodními sladidly. Máme pro vás několik ověřených tipů, díky nimž se brány vaší kuchyně bílému cukru jednou provždy uzavřou. 

MED

Kdo by neznal med. Však tím nám babička sladila čaj už před mnoha lety. V dnešní době je na výběr velké množství druhů medu, lipový, luční, lesní... Největší zdravotní výhody se přičítají manuka medu, který má výraznou chuť a dodává tělu obranyschopnost. Výhodou medu je, že ho seženeme v každém obchodě a není příliš drahý.

JAVOROVÝ SIRUP

Javorový sirup má nízký glykemický index a také nízký obsah fruktózy. Z mikroživin obsahuje zejména vápník, hořčík, zinek, draslík, mangan a železo a vitamíny skupiny B. Jeho sladivost je také mnohem větší než u klasického bílého cukru, proto jej není třeba používat tolik.

AGÁVOVÝ SIRUP

Podobně jako javorový sirup má agávový sirup velice nízký glykemický index, a díky tomu patří mezi jedno z nejoblíbenějších zdravých sladidel. Obsahuje však přes 75 % fruktózy, proto není radno to ani s ním při slazení přehánět.

KOKOSOVÝ CUKR

Kokosový cukr se vyrábí z nektaru z palmových. Zpracovává se ručně šetrným způsobem. Má nižší glykemický index než běžný cukr, zato vysoký obsah kalorií, a proto je dobré ho používat jen střídmě. Obsahuje i tělu prospěšné mikroživiny, jako je například železo, zinek, vápník a draslík.

ERYTHRITOL

Erythritol je alkoholický cukr, který se přirozeně vyskytuje ve fermentovaném ovoci, jako jsou například hrušky či hrozny. V potravinovém složení na něj můžete narazit pod označením E968. Je až 60x sladší než bílý cukr a má velmi nízký obsah kalorií

STÉVIE

Sladidlo stévie se vyrábí ze stejnojmenné rostliny, která má díky obsahu glukosidů silnou, přirozeně sladkou chuť. Oproti tomu neobsahuje žádné kalorie. Sladidlo ze stévie můžete pořídit v různých formách. Od čerstvých či sušených lístků stévie, až po upravené prášky se stéviovým extraktem. 

MELASA

Melasa vzniká jako vedlejší produkt při výrobě třtinového cukru. Obsahuje minimum cukru a vysoké množství vitamínů (především z řady B) a minerálů (hlavně železa). Nasládlá, tmavě hnědá tekutina sirupové konzistence je proto jedním z nejvhodnějších přírodních sladidel. Pro některé by mohla být problémem její specifická chuť, někomu může připomínat kávu, která se většinou ztrácí po tepelné úpravě.