Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Bylinky pro dívky a ženy

Bylinky pro dívky a ženy Bylinek pro harmonizaci ženské psychiky v jakémkoliv věku je hodně.
Iva Lhotská
3,7 5
3

Přejít na sekci článku:

Bylinky pro zralé ženy

Bylinky pro zralé ženy zdroj: shutterstock.com

Pro ženy po 40. roku věku se doporučuje pít kontryhelový čaj po dobu 10 dní v každém měsíci na zlepšení klimakterických potíží. Kontryhel je prostě zázračná ženská bylinka. Ale to jsem to vzala trochu moc zhurta! Ženy, které se nacházejí v nádherném období zralosti, mají už dospělé potomky a více času na sebe, by mohly trochu víc odpočívat a zároveň si po svém užívat života. A to nejen odpočívat, ale i třeba začít chodit na tanec, nějaké cvičení, nebo se zase vrátit k věcem, které jste měly rády. Tím, že se vrátíte k sobě a svým oblíbeným činnostem se též intuitivně naladíte na postupně přicházející období klimakteria. A právě pokud se vám podaří maximálně eliminovat stres a vnitřně se zklidnit, může i přechod proběhnout poměrně v klidu.

Pokud se přesto objeví některé potíže spojené s obdobím ženy, kdy se snižuje tvorba pohlavních hormonů a žena přestává být plodná, dá se s tím pracovat. Období menopauzy bývá často provázeno zvýšeným bušením srdce, návaly horka, pocením, ale také podrážděností, úzkostí, depresí, zácpou či přibýváním na váze.

Mezi bylinky, jež na tyto potíže dobře působí, patří například andělika čínská, která předchází rozvoji osteoporózy a je spojována s klimakteriem. Andělika také uklidňuje a zmírňuje klimakterické potíže, hlavně vysoušení poševní sliznice. A u žen po menopauze zabraňuje rozvoji nádorových a srdečně-cévních chorob. Dalším významným pomocníkem z přírody je drmek, který obsahuje fytoestrogeny a kromě problémů s menstruací je využíván i v období menopauzy. Bylinou, jež kladně působí při nervovém podráždění či nespavosti, uvolňuje a zklidňuje, a lze ji využít v klimakteriu, je chmel. Může se kombinovat s kozlíkem, který má obdobné účinky. Na úzkosti má také blahodárný vliv meduňka, mučenka nebo třezalka. Též maliník ovlivňuje ženský hormonální systém a tlumí klimakterické potíže. A nelze opomenout kontryhel a řebříček, významné bylinky pro dívky a ženy. Vynikající rostlinou, která dokáže nahradit hormonální terapii při problémech v klimakteriu, je jetel červený. Šalvěj se pro změnu užívá při nadměrném pocení a návalech horka. Dalším rostlinným zázrakem pomáhajícím ženám v přechodu, je ploštičník hroznatý. Také obsahuje látky podobné ženským hormonům, a proto zmírňuje typické potíže a dokonce může pomoci při vypadávání vlasů právě v souvislosti s klimakteriem. I vlaštovičník či hluchavka mohou pomoci…

Zkuste si připravit třeba čaj na zmírnění klimakterických obtíží:

100g natě kontryhele, 50 g natě řebříčku, 50g květu měsíčku, 30 g listu šalvěje a 20 g květu hluchavky bílé. Dvě čajové lžičky přelijte 200 ml vroucí vody a nechte 10 minut vyluhovat. Poté sceďte a můžete popíjet 2x denně.

Jiný čaj na klimakterium obsahuje tyto byliny: benedikt, chmel, jmelí, kontryhel, kozlík, řebříček, routu, srdečník a třezalku.

Někteří bylináři doporučují na potíže spojené s přechodem též kotvičník, ale raději bych volila jiné byliny, např. drmek, ploštičník nebo jetel či nějaké směsi. K užívání doporučuji tinkturu z jeřábu ptačího (květ), který napomáhá upravovat hormonální hladinu díky přítomnosti fytohormonů estrogenního typu. Též snižuje riziko vzniku osteoporózy a zlepšuje psychickou pohodu žen. Užívá se 3x denně 20 kapek. Tato tinktura není vhodná pro děti, těhotné a kojící ženy a pro lidi, u nichž byl zjištěn nádor (u nádorových buněk byly prokázána estrogenové receptory - v příp. karcinomu prsu).