Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Nechcete mít rozladěný mikrobiom? Dejte si pozor na cukr!

zdroj:

Cukr. Instantní potěšení, které přinese několik minut skvělé nálady následované hodinou výčitek. Navíc rozbouří tělo a jeho procesy, a možná to odnese také střevní mikrobiom. S cukrem totiž platí dvojnásob, že nic se nemá přehánět. Protože zatímco prospěšné mikroorganismy trpí, zlé bakterie se množí, radují se a chtějí ještě více.

Střevní mikrobiom stojí za Vaší imunitou i náladou

Mikrobiom (či mikroflóra) je jedinečná soustava mikroorganismů ve vašich střevech, a nejen tam. Váží až 2 kg a někteří jej považují za samostatný orgán. Ovlivňuje trávení, imunitu, ale také náladu. Střevní mikrobiom je někdy dokonce nazýván druhým mozkem. Jestli znáte ten pocit šimrání v břiše, když se na něco těšíte nebo když se Vás tělo snaží před něčím varovat, stojí za tím právě mikrobiom. Mikroflóra samotná se skládá z dobrých a zlých bakterií, v závislosti na tom, jakým prostředím se obklopujete, co jíte a jaké máte psychické rozpoložení.

Cukr přispívá k množení škodlivých mikroorganismů

Živé bakterie, které osidlují střeva, se nazývají probiotika. Jejich potravou jsou pak prebiotika, zejména vláknina. Prospěšné bakterie si libují v jednoduché a čerstvé stravě, s dostatkem ovoce a zeleniny. Škodlivé mikroorganismy to mají přesně naopak. Zbožňují průmyslově zpracované potraviny a jsou živené cukrem. Dle doporučení WHO (Světové zdravotnické organizace) bychom měli jíst maximálně 30 gramů jednoduchého cukru denně, což odpovídá 5 čajovým lžičkám. Jenže v Evropě je průměrná denní spotřeba cukru 21 lžiček. Není se tedy co divit, že cukr je nazývaný tichým zabijákem a přispívá ke vzniku mnohých civilizačních onemocnění.

Jen vynechat cukr nejspíš nestačí

Kolumbijská univerzita (Columbia University Vagelos College of Physicians and Surgeons) uskutečnila zajímavou studii. Zkoumali, jaký vliv bude mít na hlodavce západní strava plná cukru. Za pouhé 4 týdny se zvířata stala náchylnější k metabolickým onemocněním jako je například cukrovka. Ukázalo se totiž, že cukr v mikroflóře likviduje ochranné buňky. U některých hlodavců se později rozvinula obezita, inzulinová rezistence a cukrovka, přestože cukr již nadále nekonzumovali – nezbyly jim totiž už žádné ochranné buňky Th17.

Cukr jako nositel a strůjce štěstí? Mikroflóra tvrdí opak

Čokoláda rozpouštějící se na jazyku. Křupavé oříšky v karamelu. Snad každý má nějaké hříšné potěšení, které okamžitě přinese onen extatický pocit. Je to ale skutečné štěstí nebo jakmile dojíte, budete chtít víc? Cukr totiž ve skutečnosti způsobuje výkyvy nálad, a stojí za tím opět narušený mikrobiom. Jakmile cukr z jídelníčku vyřadíte – poté co přetrpíte počáteční období, kdy se dožadujete své dávky závislosti – zjistíte, že máte dobrou náladu po celý den a přestanete mít potřebu vyhledávat štěstí v podobě něčeho sladkého. Odbourání cukru navíc také zmírňuje pocity úzkosti a snižuje riziko depresí.

Střevní mikrobiom si hýčkejte

Zdá se tedy, že mikroflóra je na cukr citlivá a dochází tak k přemnožení škodlivých bakterií. I samotné vyřazení cukru Vám přinese mnoho užitku. Pokud jste se však déle stravovali nezdravě, zařaďte do svého nového jídelníčku také probiotika (abyste střeva osídlili prospěšnými organismy) a prebiotika (aby se dobré bakterie měly čím živit).