Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Fytoterapie aneb Terapie prostřednictvím zázraků z přírody

Přejít na sekci článku:

Využití bylin v léčitelství

Využití bylin v léčitelství zdroj: biooo.cz - Mája Ráblová

Použití bylin v léčitelství by mělo být součástí celostní terapie, nikoliv pouhou samostatnou metodou. Hlavním význam jejich použití je v možnosti každodenní léčby. Byliny mohou tlumit bolesti, podráždění, ale zabírají i při jiných poruchách. Ve srovnání se syntetickými léky jsou levnější, bezpečnější a mnohdy účinnější při stejných potížích. Byliny jsou skvělými preventivními prostředky, ale jejich hlavní význam spočívá v doplnění dalších způsobů léčby. Bylinky není vhodné používat dlouhodobě, po nějaké době užívání je nutné udělat pauzu, příp. změnit složení bylin. Fytoterapie není vhodná u těhotných žen a malých dětí. I nich se doporučuje bylinné přípravky brát jen příležitostně a krátkodobě.

Aby byla bylinka co nejúčinnější, je zapotřebí ji trhat v době, kdy jsou obsažené účinné látky nejsilnější. To znamená, že kořen se obvykle sbírá v noci, na podzim nebo brzy zjara, nať v ranních či odpoledních hodinách před rozkvětem nebo v květu. Pokud sbíráte bylinky v jiné době, obsah jejích účinných látek je podstatně nižší. Na tomto místě je důležité zmínit fakt, že čerstvá bylinka je účinnější než bylinka sušená.

Bylinná léčba zahrnuje také aromaterapii, při níž vdechovaná vůně bylin přináší úlevu od různých potíží. Esenciální oleje se nejčastěji používají při inhalacích či masážích.

Ráda bych vás upozornila na to, že je důležité sbírat jen ty bylinky, které dobře znáte. Stejně tak bychom se měli vyhnout znečištěnému životnímu prostředí - tam bychom byliny rozhodně neměli trhat! Naopak je vhodné bylinky sbírat v jejich přirozeném, pokud možno čistém prostředí. Z určitého místa, kde bylina roste, bychom měli sebrat jen tolik listů či jiných částí léčivé rostliny, aby mohla zregenerovat a nadále růst. Abychom mohli aplikovat fytoterapii, je nanejvýš nutné seznámit se se způsobem sběru bylin, jejich sušení a užití. Neměly by se trhat mokré byliny a pro jejich přenesení není vhodné používat sáčky z neprodyšných materiálů. Ani není dobré dělat si větší zásoby bylin, spíš máme více myslet na Matku Přírodu, která nám je poskytuje. V době dorůstající Luny se doporučuje sbírat nadzemní části bylin a při ubývajícím Měsíci kořeny, oddenky či cibule. Navíc bychom neměli nikdy opomenout při sbírání rostlinkám poděkovat za jejich sílu a sdělit jim, za jakým účelem je použijeme.

Jak můžeme tedy bylinky využít?

Bylinkové čaje se připravují vesměs přelitím rostlinných částí vroucí vodou a nechají se 10-20 minut odstát. Pak se scedí a popíjejí. Nálevy se dělají tak, že navlhčenou bylinku přelijete opět vroucí vodou a necháte 10-20 minut stát při obyčejné teplotě. Poté nálev přefiltrujete. Chystají se rovněž nálevy za studena - ty jsou vhodné zejména u bylin, u nichž se horkem mohou znehodnotit v nich obsažené účinné látky. Nejlepší je použít nádobu, jež není z kovu, do ní dejte bylinku a přelijte studenou vodou. Studený nálev by se měl přikrýt těsně doléhajícím víčkem a nechat louhovat asi 5-6 hodin. Bylinky se dále využívají v podobě tinktur, macerátů, tablet, kapslí, mastí či jako nešlechtěné, tzv. divoké zeleniny. To znamená, že jsou např. používány jejich čerstvé listy, které působí jako přirozené doplňky stravy. Umějí povzbudit trávení, vyvolat zdravou chuť k jídlu a navíc nám dodají potřebné minerální látky a vitaminy, které naše tělo potřebuje. Za skvělou divokou zeleninu jsou považovány např. pampeliška nebo lopuch, dále petržel či lišejník islandský.

A co jedovaté byliny?

Existuje mnoho jedovatých rostlin, některé byliny jsou toxické v případě větších dávek, jiné zase při dlouhodobém používání. Proto byste se měli obracet na zkušené léčitele a bylináře.

Pokud máte zájem znát větší podrobnosti o léčivých rostlinách a jejich použití osobně, doporučuji vám absolvovat bylinářský kurz.