Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Inhalace – úleva od kašle, zánětu průdušek či hlasivek

Inhalace – úleva od kašle, zánětu průdušek či hlasivek Při nachlazení horních cest dýchacích, rýmě nebo chřipce rychle a účinně pomůže inhalace mořské soli nebo éterických olejů.
Ina Havránková
3,9 5
8

zdroj:

Obzvlášť teď v zimě nás často trápí nejrůznější virózy, chřipky nebo prostě jen „obyčejné“ nachlazení. Jenže v posteli zůstat nejde, každý má spoustu povinností a jedinou šancí je dostat se co nejrychleji zpět do formy. Co nám může pomoci kromě odpočinku, horkého čaje s citronem, vitaminů a dalších, přírodních nebo syntetických látek? Inhalace! Pokud se už přes ucpaný nos ani nemůžete nadechnout, hučí vám v hlavě a začínáte pokašlávat, je nejvyšší čas dát vařit vodu a přidat do ní zaručené prostředky, které vám pomohou být brzo fit a hlavně rychle uleví.

Co je to vlastně inhalace? Jde o léčebný postup, který spočívá ve vdechování par minerální nebo obyčejné vody s rozpuštěnou solí nebo přidanými éterickými oleji. Inhalovat je možné pomocí speciálního přístroje, inhalátoru, ale úplně postačí i vdechování par z hodně nahřáté vody. Inhalace uleví od kašle, ať už akutního nebo chronického, pomáhá při zánětu průdušek či hlasivek, při rýmě, ale často také při astmatu i dalších onemocněních dýchacích cest.

Částečky odpařené vody se dostávají přímo do celého dýchacího systému a přes nosní dutinu, nosohltan, hltan, hrtan se dostávají až do míst, kde působí na hlasivky a přes průdušnici až do průdušek. Pára přiměřeně zvlhčí vdechovaný vzduch, a pokud přimícháte mořskou sůl nebo éterické oleje, případně přímo léky určené k inhalaci, urychlíte průběh akutního i chronického zánětu.

Přejít na sekci článku:

Zhluboka se nadechněte

Zhluboka se nadechněte zdroj: shutterstock.com

Jak na to? Připravte si hrnec a ručník, dejte vařit vodu a poté ji nechte alespoň trochu zchladnout. Přidejte pár kapek vybraného esenciálního oleje či jejich kombinaci a pak už jen jednoduše vdechujte páru. Když voda začne chladnout, přehoďte si přes hlavu ručník a v inhalaci pokračujte. Při inhalování se klidně a zhluboka nadechujte a vydechujte. Ucítíte-li závrať, je možné, že jste dýchali příliš rychle nebo příliš zhluboka. Některé lidi nutí inhalování ke kašli. Pokud k tomu dochází při inhalaci éterických olejů, ihned je přestaňte používat. Pokud jste éterický olej nepoužili, může být kašel způsoben příliš horkou vodou. Spraví se to přidáním studené vody nebo prostě chvíli počkejte, až kapalina trochu vychladne.

Inhalovat můžeme několikrát denně, nikdy by čas jedné inhalace neměl překročit deset minut a pět převážně úplně stačí. Voda by měla být velmi teplá, ale pozor, pokud je příliš horká, riskujeme opaření. Po napařování bychom se měli pokud možno alespoň na půl hodiny lehnout a odpočinout si, občas se může objevit krátkodobá bolest hlavy nebo pocit únavy. Také bychom neměli zapomínat na fakt, že rozehřátá sliznice je citlivější a do organismu nepropouští jen zdraví prospěšné látky. Proto bychom se měli po inhalaci přibližně dvě hodiny vyhýbat prachu a kontaktu s různými chemikáliemi (není vhodné ani luxování nebo věšení prádla nasáknutého různými vůněmi).