zdroj: shutterstock.com
Je možné, že jste se rozhodli, že vás celostní přístup ke zdraví oslovuje a že mu dáte šanci. Nebo jen chcete omezit látky, které jsou pro vaše zdraví nepříznivé a dobře si uvědomujete, že mezi ně spadá většina volně prodávaných konvenčních léčiv. Ale pak se často může stát, že narazíte na spoustu informací, které si navzájem protiřečí, na preparáty, o kterých si nejste jisti, jestli jsou pro vás vhodné, případně si nejste zcela jisti důvěryhodností zdroje. Následně se vám v tomto babylonském zmatení jazyků začne zdát, že dát si občas nurofen přece nemůže být až taková tragédie a z dobrého úmyslu zbude další dlažební kostka na chodníčku do pekla. A tak se pokusíme vám poskytnout alespoň pár vodítek pro to, aby se ten chodníček otočil právě tam, kam opravdu chcete.
Přejít na sekci článku:
Kdy hledat alternativu konvenční léčby
zdroj: shutterstock.com
Ano, nabízí se odpověď, že vždy, ale nejsme tady proto, abychom postulovali nějaká kategorická tvrzení. A když už, tak by měla být vždy podložena relevantními argumenty. Takže - kdy je vhodné hledat alternativní léčebné postupy?
Když jste zdraví. Ano, zní to paradoxně, ale v tom je právě největší přínos celostní medicíny. Zaměřuje se na zdraví, nikoliv na nemoc. Takže v případě, že vám nic moc nechybí, dovede pro vás udělat možná více než v momentě, kdy už nemocní jste. Zejména čínská tradiční medicína zná dost preparátů, které pomáhají udržet tělo i duši v rovnováze a tím vlastně posilovat obranyschopnost jak fyzickou, tak psychickou. A dobrý terapeut vás může naučit pracovat s tělem tak, že daleko lépe a dříve poznáte, že vám něco schází a patřičnými kroky zarazíte problém hned na začátku.
V případě chronických zdravotních problémů. Časté angíny, alergie, bolesti zad, migrény, deprese...zkrátka věci, které se s vámi táhnou již delší dobu, opakují se a nikdo vám zatím nedovedl říct, proč vlastně a nějakým způsobem to vyřešit. Tady velmi pomáhá to, že celostní medicína nahlíží na symptom jinak než konvenční. Nepovažuje symptom za něco, co je problémem o sobě, ale za signál, že někde problém je. A dává ho do jiných, z hlediska běžného pohledu často překvapivých, souvislostí.
Když bolí duše. Psychické problémy jako jsou deprese, úzkosti a fyzické problémy s nimi spojené (závislosti..) dokáže celostní přístup řešit daleko efektivněji. Protože přiznejme si upřímně, ona si ta naše západní společnost moc neví s duší rady. Tak nějak nevíme co s ní a kde ji hledat a vlastně ani jak ji léčit. A je ji potřeba vůbec léčit? Může být duše stejně nemocná jako tělo? Když si položíte otázku takto, tak se vám možná užívání antidepresiv a anxiolytik začne ukazovat v trochu jiném světle…
Když se cítíte špatně, ale z pohledu konvenční medicíny jste zdraví. Takové to, když na vás u lékaře koukají jako na simulanta, protože vás přece nemůže nic bolet, protože přístroj nic neukázal. Dobře, nemělo by to tak být, lékař by měl být empatický a tak, ale prostě to tak někdy je. Nebo je třeba empatický až až, ale prostě při nejlepší vůli netuší, proč je vám špatně. A vy máte na výběr - buď hledat jiného lékaře s jiným přístrojem nebo to zkusit jinak. Mimochodem, z této skupiny se rekrutuje snad nejvíce odpadlíků od konvenční léčby. Protože když se necítíte dobře, tak kvůli tomu, že z nějakého přístroje vypadnou příznivá data, se vám dobře neudělá.
Léčíte se s něčím konvenčním způsobem, ale chcete k tomu přidat ještě nějaký nadstandard. Jsou problémy, u kterých si prostě netroufnete na nějaké experimenty. Případně máte lékaře, kterému věříte a léčba má výsledky. Celostní léčebné metody dokáží výborně koexistovat s těmi konvenčními a často dohromady dosáhnou daleko většího a rychlejšího úspěchu u daleko širšího spektra pacientů. Nicméně to chce otevřenou mysl u všech tří stran - lékaře, celostního terapeuta i pacienta.