zdroj: unsplash.com
Celulitidu neboli pomerančovou kůži můžeme považovat za jedno z civilizačních onemocnění. Ano, vypadá sice zdánlivě spíše jako estetická záležitost, ale to jen v jejích počátcích. Má čtyři stádia. V prvních třech se jedná skutečně spíše jen o vizuální dojem – odstupňování určuje viditelnost a rozsah celulitidy. Čtvrté stádium však doprovází i bolestivost, otoky kloubů a končetin, jejich špatné prokrvování a další zdravotní komplikace. Zbavit se celulitidy není tedy třeba jen kvůli „sexy tělu“, ale také jako prevence dalších zdravotních komplikací. Své k tomu má co říct samozřejmě i tradiční čínská medicína.
A zatímco západní medicína na celulitidu stále pohlíží spíše jako na estetický problém, tradiční čínská medicína v celulitidě vidí určitou známku nerovnováhy v organismu. Na celulitidu trpí převážně ženy, vzácně se může objevovat i u mužů. Tradiční čínská medicína to vykládá tak, že ženy jsou spíše jinové, zatímco u mužů převažuje jang. Jin představuje vodu a jang oheň. Právě nadměrně zadržovaná voda může být jednou z příčin vzniku celulitidy. U mužů, kde převažuje jing ženská stránka, se pak celulitida obvykle objevuje také.
Co konkrétně podle TCM celulitidu způsobuje?
Jedním z důvodů vzniku celulitidy může být podle tradiční čínské medicíny nedostatečné proudění energie čchi v dráze ledvin či sleziny a také oslabená krev. Za oslabenou krev může velice často užívání hormonální antikoncepce. Krevním řečištěm jsou totiž mimo jiné transportovány také hormony, a každý zásah do hormonální rovnováhy může velice negativně ovlivnit i kvalitu krve, tok krve je blokován, problematické partie jsou špatně prokrvovány, což může vést k zadržování vody a také vzniku celulitidy.
Dalším faktorem, který má podle tradiční čínské medicíny na vznik celulitidy největší dopad, je strava. Týká se to především potravin, které oslabují čchi energii a přinášejí do těla vlhko. Za vznik celulitidy jsou tak nejvíce zodpovědné mléčné výrobky, bílý cukr či smažená jídla. Nevhodné jsou i různé povzbuzující nápoje či „psychické berličky“, jako je káva, alkohol, energetické nápoje či cigarety. Tyto prostředky sice mohou mít zprvu povzbuzující účinek, který však rychle vyprchá. Oslabují tak nejen energii čchi, ale také přinášejí nadbytečnou vlhkost do organismu.
Léčba celulitidy podle tradiční čínské medicíny
Podle tradiční čínské medicíny je pro odstranění celulitidy nezbytné rozproudit stagnující čchi energii, vysušit nadbytečně vlhko a také posílit ledviny a slezinu. Je potřeba vysadit hormonální antikoncepci, pokud ji užíváte. Dále je třeba se zaměřit na stravu – minimalizovat popíjení černé kávy, vzdát se tvrdého alkoholu a snížit spotřebu bílého cukru, bílé mouky i mléčných výrobků a výrazně omezit také smažené potraviny. Rozproudit čchi energii a posílit jang pomáhá také pohyb.
Vhodné potraviny na posílení ledvin a sleziny jsou jáhly, pohanka a obecně obilné kaše uvařené z celých zrn. Vhodné je zařadit také luštěniny, houby a vařenou zeleninu. Výborné zahřívací účinky má především mrkev a dýně. Zahřívací účinek obilných kaší můžete ještě více podpořit přidáním skořice. Při vaření také nešetřete dalším zahřívacím kořením jako je hřebíček, fenykl, zázvor, či badyán. Posilující a prohřívací jsou také zeleninové vývary. Dopřejte si také ořechy, zejména pistáciové či vlašské, a sušené datle. Stagnující čchi energii rozproudí kokosové ořechy, máta, bazalka, kardamom, kmín, pažitka, cibule či česnek.