Přejít na sekci článku:
Jak kotvičník užívat?
zdroj: shutterstock.com
Optimální suchá směs byliny obsahuje výhonky, listy, plody, květy a nastřihané kořeny. To je pak skutečně nejlepší pěstovat si rostlinku sami. Pro přípravu čaje se použije půl až jedna čajová lžička (podle aktuálního stavu a zátěže jednotlivce) sušené byliny (většinou se jedná o nať). Ta se přelije vroucí vodou a nechá 15 minut vylouhovat. Může se zalít i dvakrát jako zelený čaj. V případě odvaru z kořenů se sušená droga povaří asi 20 - 30 minut. Pak odvar přecedíme a rozdělíme nejlépe na 3 dávky, jež popíjíme cca půl hodiny před jídlem. Doporučená denní dávka (DDD) jsou tři čajové lžičky. Po uvaření můžete rostlinnou směs též rozmixovat a vypít. Důležitá je pravidelnost v užívání. Pokud máte pocit, že bylina nezabírá, můžete trochu zvýšit dávkování. To spíš ale v případě, kdy potřebujete jednorázově povzbudit.
Kotvičník se dá užívat i v podobě tinktury. Speciální je výluh pouze z plodů nebo v kombinaci květy a plody. Pokud vám příprava byliny tímto způsobem nevyhovuje, můžete se poohlédnout po kotvičníku v podobě bylinných kapslí.
Užívání kotvičníku není vhodné pro osoby mladší 18 let. Je tomu tak s ohledem na obsah alkaloidů. Tato posilující bylina není určena ani těhotným a kojícím ženám, stejně tak lidem trpícím chudokrevností
Co tribulus ovlivňuje u lidí starších 40 let?
U žen napomáhá významnému zvýšení hladiny hormonu estradiolu (jedná se o formu estrogenu, ženského pohlavního hormonu). Zmírňují se tak nepříjemné příznaky klimakteria, jakými jsou zvýšené pocení, nervozita, natlakování apod. Dále kotvičník pomáhá při nespavosti, napětí, depresi a dokonce ovlivňuje redukci tělesného tuku. U mužů nad 40 let tribulus zvyšuje hladinu testosteronu či objem svalové hmoty na úkor tuku, snižuje vnitřní napětí a pomůže obnovení životní vitality.