Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Pálí vás Pitta?

5,0 5
2

Pálí vás Pitta? zdroj: shutterstock.com

Pitta vás může pálit obrazně i doslova. Pita s jedním „T“ je arabský chléb ve tvaru placky. Pitta se dvěma „T“ je energetický konstituční typ, který vymezuje ajurvéda. Ajurvédská nauka rozlišuje tři konstituční typy – Pitta, Váta a Kapha. Tyto typy jsou označovány jako dóši. V každém člověku jsou v určitém poměru zastoupeny všechny tyto tři dóši. Ideální stav je, pokud jsou všechny v rovnováze. Ale většinou jedna z nich převažuje. Slovo dóša v sanskrtu znamená porucha a převaha jednotlivých dóš může vnést do našich životů chaos.

Každá dóša má určitou funkci. Váta zajišťuje výměnu informací v nervové soustavě, stará se o krevní oběh a má na starosti také trávení a vylučování. Pitta ovlivňuje trávení a metabolismus. Kapha hospodaří s rozložením tuků a svalů v těle a její vliv se projevuje i na kostech. Dóši jsou pro naše smysly nezaznamenatelné, ale jejich vlastnosti se odrážejí v našem vzhledu, chování i zdravotním stavu. Pro přesnější určení, jaký jste konstituční typ, doporučujeme udělat konstituční test. V tomto článku si přiblížíme konstituční typ Pitta, a poradíme si jak jej harmonizovat.

Přejít na sekci článku:

Jak se Pitta projevuje?

Jak se Pitta projevuje? zdroj: shutterstock.com

Pitta v našem těle ovlivňuje nejen metabolickou rovnováhu a hospodaření s energiemi, ale také ovlivňuje funkci zraku a zabezpečuje tělesnou teplotu. Pokud je v rovnováze, projevuje se bystrostí, inteligencí a porozuměním. Její nerovnováha plodí zlost, nenávist, nepřejícnost a žárlivost. Pitta zastupuje živly vodu a oheň. Podle některých zdrojů jen oheň. Jako oheň je ostrá, rychlá a horká. Jako voda tekutá, olejnatá a kyselá. Podobně jako jsou oheň a voda protikladné, tak i člověk typu Pitta může působit také protikladně.

Vzhled a tělesné projevy

  • Horkost – projevuje se na našem těle silným trávením, teplou kůží a sklonem ke zvýšené teplotě.
  • Ostrost – často se odráží v ostřeji řezaných rysech, především nosu a bradě. Dále můžeme Pitta ostrost zahlédnout v bystrém pohledu a rázném a úderném mluveném projevu.
  • Tekutost – typ Pitta má sklony k vyšší potivosti a chodí častěji močit.
  • Pálivost – pálení Pitty se může projevit i konkrétně prostřednictvím pálení žáhy, vyvolaném jejím zvýšeným apetitem a chutí na slaná, kyselá, ostrá a mastná jídla.

Povaha – typ Pitta má většinou výborné organizační schopnosti, má spoustu nápadů a rád se přímo vrhá do jejich realizace. Má dobrý smysl pro humor. Je pro něj také typická cílevědomost a kvalitní paměť. Na druhou stranu bývá někdy „tahem na branku“ až příliš zaujatý a při sebemenší nesnázi se rychle rozčílí.

Zdravotní stav – pokud je Pitta v nerovnováze, může se na našem těle projevit problémy se zažíváním, časté jsou kožní vyrážky a záněty. Objevuje se i onemocnění ledvin, migrény či problémy s nespavostí.

Související produkt
Čaj ayurvédský Three Cinnamon, bio 40 g, 20 ks
Pukka / 139 Kč
Ájurvédský kořeněný čaj Three Cinnamon přináší ostrou kořeněnou chuť skořice a lékořice. Osvěžující chuť povzbudí tělo i duši a zároveň působí pozitivně na zažívání.
Detail produktu