Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Pálí vás Pitta?

Pálí vás Pitta? Ajurvéda rozlišuje tři konstituční typy – Kapha, Váta, Pitta.
Jana Konečná
5,0 5
2

Přejít na sekci článku:

Jak Pittu zchladit

Jak Pittu zchladit zdroj: biooo.cz - Mája Ráblová

Následující tipy vám pomohou trochu zmírnit projevy Pitta konstitučního typu. Pokud je zařadíte do svého denního režimu, a zároveň nezapomenete naslouchat vlastnímu tělu, budete si moci užít cestování do neznámých krajin i třeba cestu k babičce bez větších problémů a sem tam si dopřát i nějaké to pálivé jídlo a porušit Pitta stravovací režim.

  • Bylinky – na Pittu příznivě působí ve směsi v ajurvédských čajích nebo i samostatně amalaki, triphala, neem, brahmi, ale také ochlazující máta. Osobní tip: jsem konstituční typ Pitta a začala jsem si po jeho prozkoumání dávat dohromady různé souvislosti. Vždy když někam jedu a nejlépe (pro Pittu nejhůře) tam zůstávám i přes noc, často mě bolí hlava, břicho a cítím takovou vnitřní horkost a podrážděnost. Přímo mě pálí kůže, a i když ji poctivě mažu, většinou se domů vracím s popraskanými rty a nepříjemně pnoucí pokožkou v obličeji. Vyzkoušela jsem si uvařit mátový čaj a vzít jej sebou vlažný do termosky a průběžně jej po cestě popíjet. A ejhle, žádné potíže se nedostavily.
  • Jídlo – Pitta má ráda nasládlé a ochlazující obilniny. Rozmazlíte ji s ječmenem, basmati rýží a špaldou. Může si také užívat ve větším množství saláty ze syrové zeleniny. Vhodné je také sladké ovoce. Jídlo jezte spíše vlažné a nedosolujte jej. Pokuste se jíst v klidu a jednotlivá sousta pořádně rozžvýkat. Snažte se vyhýbat se pálivým kořením a namísto nich si pokrm posypte třeba skořicí, kardamomem, fenyklem či koriandrem.
Související produkt
Ájurvédské kafe Brahmi 50 g
DNM / 97 Kč
Kávovina Brahmi je vyrobena z čekanky lékařské a brahmi. Toto čekankové kafe je silné a chuťově výrazné, poslouží jako kvalitní náhražka klasické kávy.
Detail produktu