Trápí vás bolest žaludku? Snědli, nebo vypili jste něco, co jste neměli? Přivezli jste si z dovolené střevní chřipku? Inspirujte se tipy, jak rychle a spolehlivě uklidnit rozbouřený žaludek.
Snad každý někdy zažil křeče žaludku, nevolnosti, nechutenství nebo zvracení. Za většinou případů stojí dietní chyba a podráždění žaludku zpravidla do 3 dnů zase zmizí. Mezitím pomohou bylinky, čaje a lehké dietní potraviny. Pokud by obtíže přetrvávaly, navštivte lékaře.
Jaké bylinky jsou na bolavý žaludek nejlepší?
Nechcete hned sahat po lécích? Nemusíte. Vyberte si z darů přírody. Již babičky věděly, že na podrážděný žaludek jsou nejlepší bylinky – čerstvě natrhané i usušené. Jaké to jsou?
-
Pelyněk
Poznáte ho podle typické nahořklé chuti, která ovšem nemusí každému sedět. Na podrážděný či překyselený žaludek je však velmi účinný. Pelyněk dávkujte s mírou, větší množství může vyvolávat neklid a pocit nervozity. Pelyněk není vhodný pro těhotné a kojící ženy.
-
Fenykl
Další bylinkou s mírně nahořklou chutí je fenykl. Pomáhá zejména při nadýmání a přispívá rovněž ke zmírnění žaludečních křečí. Zároveň ale pomáhá trávení dospělých i dětí a tvorby mléka maminek.
-
Puškvorec
Univerzální bylinou na žaludeční nevolnosti je puškvorec. Kromě trávení podpoří tato rostlina také chuť k jídlu. Užívat ji můžete například ve formě bylinné tinktury nebo sirupu.
4. Máta
Skvělou bylinkou, kterou naleznete na většině zahrádek, je také máta. Ulevuje od bolesti žaludku a zlepšuje trávení. Mátový čaj tak doporučujeme pít zejména po konzumaci těžších, tučných nebo masových jídel.
5. Heřmánek
Takřka zázračný heřmánek by neměl chybět v žádné domácnosti. Přispívá ke zklidnění žaludku, zastavení průjmu či zvracení. Navíc má protizánětlivé a dezinfekční účinky. Snižuje také tlak a výrazně zklidňuje a pomáhá usnout.
6. Bazalka
Možná by vás nenapadlo, že jednou z bylinek, která má silně pozitivní vliv na trávení, je bazalka. Působí totiž proti žaludečním křečím a zvyšuje tvorbu žaludečních šťáv. Dále podporuje chuť k jídlu a má protizánětlivé účinky.
Při podrážděném žaludku sáhněte po čajích
Snad nejlepším a nejjednodušším způsobem, jak sílu bylinek využít, je uvařit z nich čaj. Můžete sáhnout jak po čerstvých bylinkách, tak si je můžete předem nasušit, případně neváhejte vyzkoušet již připravené a osvědčené čajové směsi. Bylinky trhejte ideálně v čisté přírodě, nebo na vlastní zahrádce. Na kvalitu se ovšem soustřeďte také u kupovaných směsí – sázkou na jistotu jsou čaje v bio kvalitě.
Dietní jídla na žaludek jsou nutností
Aby se vaše zažívání dostalo co nejrychleji zpět do formy, pomozte mu krátkodobým půstem, na který navážete lehkými a snadno stravitelnými potravinami. Vyhnout byste se měli alkoholu, tučnému jídlu, slaným, sladkým či příliš kořeněným pokrmům. Jídlo můžete dochutit bylinkami.
Pokud máte rozbouřený žaludek, rychlou úlevu může – kromě bylinek – poskytnout také černý čaj. Jakmile se žaludek uklidní, začněte po troškách zkoušet jednotlivé potraviny. Které jsou na rozbouřený žaludek ideální?
- banán
- jablko
- dušená mrkev
- vařená rýže
- bramborová kaše bez mléka
Pokud vaše tělo již zvládne strávit rýži nebo vařené brambory s dušenou mrkví, můžete zvolna zařazovat libové maso.
Protože žaludeční potíže často značí rozházený mikrobiom, zdravé bakterie můžete doplnit pomocí zakysaných či fermentovaných potravin. Zařazujte je však zvolna, jinak hrozí, že vás tyto potraviny opět proženou.
Jak neutralizovat překyselený žaludek
Libujete si v mastném a tučném jídle? Máte rádi sladké nebo pijete hodně kávy a alkoholu? Pak jste se pravděpodobně setkali s překyseleným žaludkem. Při trávení těchto nezdravých potravin totiž sliznice produkuje větší množství žaludečních šťáv, což se posléze projevuje pálením žáhy a překyseleným žaludkem. Rychlou pomoc poskytne 1 lžíce jablečného octa rozmíchaná ve sklenici teplé vody. Stejně dobře ale působí jedna čajová lžička jedné sody rozmíchaná opět ve vodě. Zkusit také můžete čaj z čerstvého zázvoru, který zklidňuje žaludek.
Rovnováhu v našem organizmu nám také dodá zásaditá strava. Například cuketa, česnek, okurka, rajčata, špenát, salát, cibule nebo již zmíněná mrkev. Ovoci se bohužel na nějakou dobu ideálně vyhneme (kromě banánu, hrušky nebo citronu, který v našem organizmu nepůsobí kysele, ale zásaditě). Pomoci také může kozí mléko, nebo kysané a kefírové mléčné výrobky.
Předejděte potížím díky zdravému životnímu stylu
Stav žaludku a trávení přímo úzce souvisí s životním stylem. Kromě jídla a pití bývá na vině také nadměrný stres nebo nedostatek pohybu. V náročných obdobích se proto nebojte podpořit organismus přírodními doplňky stravy, bylinnými čaji a snažte se zmírnit hladinu stresu na minimum.