Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Svatojánské kvítí vás uklidní

Svatojánské kvítí vás uklidní Třezalka tečkovaná, bylinka hojně rozšířená i u nás,se s oblibou se používá pro zklidnění psychiky i péči o podrážděnou ekzematickou pokožku.
Iva Lhotská
5,0 5
1

Přejít na sekci článku:

Třezalka zevně i vnitřně

Třezalka zevně i vnitřně zdroj: shutterstock.com

Třezalka se může používat zevně i vnitřně. Při vnějším užití (třezalkový olej) napomáhá léčit zanícené rány, ekzémy, popáleniny i spálení od slunce, pohmožděniny, modřiny, revma či hemoroidy. Olej z třezalky též tlumí bolest a urychluje hojení ran. Omezuje otoky a svědění po štípnutí hmyzem. Jen tak pro zajímavost: třezalkový svatojánský olej je známý od starověku jako účinný lék při léčení kožních problémů a posílení imunitního systému.

Pro vnitřní užití si můžete připravit čaj, nebo si sehnat tinkturu či tablety. Třezalkový čaj pomáhá tlumit neurózy, pije se při poruchách trávení, při nevolnosti či zánětech žaludku, dvanácterníku a střev. Díky obsahu flavonoidů a dalších účinných látek urychluje metabolismus, zlepšuje činnost jater a žlučníku a působí jako mírné diuretikum (napomáhá zvyšování tvorby a vylučování moči). Třezalka se dá užívat i jako antibiotikum a má protizánětlivé účinky. Především je však využívána pro své sedativní a antidepresivní účinky při neklidu, neurastenii, panickém strachu či při psychickém napětí. Působí i jako mírné kardiotonikum. Svatojánské kvítí se doporučuje při různých menstruačních potížích, zejména při křečích a v období klimakteria, protože stabilizuje hormonální výkyvy. Dobře též léčí zánět trojklanného nervu. Určitě je dobré zmínit pozitivní účinky třezalky při léčbě obrny nebo roztroušené sklerózy. Třezalka tečkovaná je velice účinná bylinka se spoustou léčivých účinků, jejíž účinnost se projeví asi tak po 2 týdnech pravidelného užívání. Můžete ji užívat i dlouhodobě, maximálně však po dobu 6 týdnů. Poté je vhodné udělat si alespoň 3 měsíce přestávku.

Léčiva z třezalky tečkované mohou mít různé kontraindikace. Především je to tzv. fotosenzibilace neboli zvýšená citlivost na ultrafialové záření. Kdo je více citlivý, nebo má světlou pleť, měl by být při užívání přírodních léků z třezalky, nebo při ošetření třezalkovým olejem opatrný. U někoho se používání této bylinky vůbec nedoporučuje, zejména v létě, kdy je více sluníčka. Zjednodušeně řečeno - pokud v nějaké podobě berete třezalku, doporučuji nechodit na přímé slunce.

Třezalka by se dále neměla užívat při pylových alergiích a těžších formách cukrovky či při velmi nízkém krevním tlaku. Také není vhodné ji volit jako léčebný prostředek, pokud lékaři u člověka zjistili metastázující nádor. Třezalka si nerozumí s léky na cholesterol, HIV nebo s léky působící na krevní srážlivost. Může rovněž snižovat účinek hormonální antikoncepce. Jelikož má třezalka tlumivý účinek, měli byste být více ve střehu při činnostech vyžadujících zvýšenou pozornost. Janovo bejlí není vhodné na vnitřní užití pro těhotné a kojící ženy a pro malé děti.

Související produkt
Summer Time zklidňující mléko po opalování 150 ml
Martina Gebhardt / 615 Kč
Zklidňující mléko je skvělým společníkem pro ošetření pokožky obličeje i těla po pobytu na sluníčku. Pleť zklidňuje, mírní příznaky podráždění a současně zvýrazňuje a podporuje opálení.
Detail produktu