Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

3x do posilovny se Sportique

3x do posilovny se Sportique zdroj: sportique.cz

Svaly se dožadují zátěže. Dříči se začínají stahovat do posiloven, příprava těla se po krátké pauze zase rozbíhá. Crossfit. Spartan race. Hokej. Ragby. A vlastně jakýkoliv sport, který vám slabou fyzičku neodpustí. Snaha stát se lepším se pro mě nikdy neznamenala jenom zvýšit váhy a zlepšit časy. Zdravá strava, zdravý a plnohodnotný styl života. I zdravá forma suplementace – proteiny, které mají zbytečně moc chemie už si u mě nějakou dobu neškrtnou. Nedávno jsem tuhle logiku dovedl do důsledku a vyzkoušel přírodní funkční kosmetiku od Sportique. Hlavní roli hrála zvědavost – zvědavost na to, jak se budu cítit a jak to bude fungovat. Pro lepší komfort a lepší zážitek ze cvičení jsem vyzkoušel několik produktů ze sportovní řady: funkční krémy před fyzickou zátěží i po ní. Přináším vám své zkušenosti a a nimi přihodím i pár tipů.

Warming Up Cream

Krém do pre-workout fáze, na nastartování svalů pro fyzickou zátěž. Obzvláště při závodech typu Spartan race pocítíte znatelné výhody toho, když máte předem rozehřáté svaly. První čeho si všimnete po otevření krému je moc pěkná vůně, která evokuje orient. První plus - klidně bych tuto parfemaci nosil jako voňavku. Za vůni je zodpovědná směs esenciálních olejů a bylinných extraktů. Kajeput, připomínající eukalyptus, prohřívá pokožku. Kafr pomáhá uvolňovat bolavé svaly, namoženiny a ulevuje při revmatismu. Pěkně mazlavý naoranžovělý krém má lehkou texturu a konzistenci, asi jako majonéza. Výborně se vstřebává.

Krém prohřívá svaly dlouhodobě. K běhání a závodění v sychravějších měsících už Warming Up Cream počítám za nezbytnost (to samozřejmě neznamená, že můžete zapomenout na strečink). Vezmu-li jeho plusy a mínusy v bodech:

  • Narozdíl od syntetických dráždivých mastí tolik nepálí, což je fajn – prohřátí je dostatečné i bez toho, aby se vám kůže osypala. Výsledný efekt do značné míry regulujete tím, kolik krému nanesete. Ideální do posilovny.
  • Vhodný i pro lidi s citlivou kůží.
  • Znatelně povzbuzuje a potlačuje svalovou únavu, lokálně urychluje krevní oběh. Ideální na to, abyste ze svalů ve fitku či při závodech dostali co nejvíc.
  • Už jsem zmiňoval že se opravdu rychle vstřebává? Také po něm nezůstává na kůži žádný mastný film a proto nešpiní oblečení.

TIP: Pokud k tomu budete přistupovat zodpovědně, naučíte se používat předtréninkovou hřejivou mast i na promazání mírně bolavých a problematických svalů a kloubů. Kafr funguje vyvolává lokální pocit tepla, což zmírňuje pociťovanou bolestivost a zlepšuje průtok krve do potřebných partií. Nikdy byste jím ale neměli přebíjet skutečnou bolest, která není indikátorem námahy, ale zranění. Pro dobro vlastních výkonů i vlastního těla.

Muscle gel

Přípravek do fáze post-workout, na uvolnění a regeneraci namožených svalů a kloubů. Ta bolest, kterou cítíte po cvičení, to je dobrá bolest. Připomíná vám, že tělo dostalo zabrat a svaly rostou. Je to něco, co si člověk musí zasloužit. Nicméně často bych se bez této bolesti obešel, tím spíš, čeká-li mě vbrzku další zátěž, což se stává skoro pořád. A když se nechci nechat zdržovat, nechám bílé krvinky dále sjednávat v těle nápravu a obrátím se na profíky, aby mi pomohli od toho rozbolavělého pocitu, se kterým jste jen něco málo víc než chodící mrtvola. Od toho je tu Muscle gel. Tedy - jmenuje se muscle gel, ale stejně tak funguje i na namožené klouby. Tlumí bolestivost svalů a kloubů a zlepšuje jejich hybnost, alespoň to se o něm tvrdí. Konzistencí i aplikací se hodně podobá Warming Up Cream. Vůně je trošku jiná, avšak stále v podobném, bylinkovo-orientálním duchu. Jsou to esenciální oleje a bylinné výtažky – borovice, hřebíček, zázvor a arnika. Nevoní to jako žádný z krémů, které jste doposud vyzkoušeli. Vstřebává se a do svalů prostupuje velmi rychle, uvolnění napětí je velmi znatelné. V případě, že máte podezření na zánět a chcete preventivně zasáhnout, ještě vhodnější je Cooling Cream od stejné firmy, který má chladivý efekt. Určitou část relaxačního účinku Muscle gelu připisuji na vrub právě zmíněné vůni, která jistě funguje v aromaterapeutickém smyslu.

  • Působí rychle – což oceníte hlavně v hektičtějších dnech závodů.
  • Redukuje napětí ve svalové tkáni. „Konečně úleva“, uslyšíte volat svoje tělo.
  • Krásná vůně.
  • Opět - rychle se do pokožky vstřebává, což je ideální, protože se většinou budete chtít obléct a udržovat svaly v teple.
  • Optimální v kombinaci s jemným protahováním. Regenerace je pak ještě rychlejší.
  • Uvítal bych spojení Cooling Creamu a Muscle Gelu do jednoho, možná nového, přípravku.

TIP: Lehká a opakovaná masáž Muscle Gelem na postižených místech si většinou poradí se zpožděným nástupem svalové bolestivosti. Tu se nesnažte vyřešit strečingem, nebude to moc fungovat a připravíte se o sílu. Nepoužívejte bandáž na oblasti, kde jste masáží aplikovali gel.

Balzám Sportsmen’s Friend

„Sportovcův kámoš“, jak by se asi dal název volně přeložit, je tu od toho, aby vám pomohl se všemi drobnými patáliemi pokožky, které se při častém fyzickém zápřahu nutně vyskytnou. Je určen primárně k ošetřování pokožky končetin. Je k dostání v menší kovové krabičce, dostává se z ní docela dobře, přestože je celkem hutný. To je mu ale ke cti, protože s ním snad ani nejde plýtvat. Základ tvoří bambucké máslo (díky tomu se krém dobře roztírá a hlavně velmi rychle vstřebává) a oleje, od oleje z hroznových jader po mandlový. Voní trochu jako tygří mast, ale nemá její dráždivost. Obsažený výtažek z břízy je údajně protizánětlivý a působí i protirevmaticky. Po několikadenním užívání krému se projevují zacelující a regenerační účinky balzámu. Krvácející rány, otlučené a poškrábané končetiny se hojí. Sportsmen’s Friend v bodech:

Hlavně při crossfitu je každou chvilku nějaká odřenina. Včelí vosk a oleje vytváří na kůži neviditelný ochranný film, který zmírňuje existující ranky a mozoly, a zmenšuje potenciál vzniku těch nových. Poradí si i s klasickými mozoly v dlaních. Navíc se osvědčil tím, že ošetřuje vysušenou a jinak trpící kůži rukou – například následky používání magnesia. Nebudete se bát někoho pohladit po tváři Balzám využívá antiseptických a antimikrobiálních vlastností březového esenciálního oleje a rozmarýnové silice, které napomáhají hojit i drobné záněty. Výborné na bolestivost zápěstí, pokud nepoužíváte zpevňující bandáže (což mnozí nedoporučují).

TIP: Jak asi víte, závody typu Spartan race si vyberou svou daň i na vašich dolních končetinách. Sportsmen’s friend funguje stejně dobře i na nohy.

Jan Tomašek