zdroj: Shutterstock
S celulitidou se potýká mnoho žen bez ohledu na věk nebo typ postavy a jedná se hlavně o estetický problém. Projevuje se hrbolatou kůží v oblasti stehen, zadečku či boků a je častou překážkou, která nám brání vysvléct se do plavek. Co stojí za vznikem celulitidy a jak proti ní bojovat?
Jak celulitida vzniká?
Celulitida lidově pomerančová kůže není sama o sobě zdravotním rizikem a je definována jako lokální metabolická porucha podkožní tkáně. Dochází ke změnám podkožního tukového vaziva nejčastěji v kombinaci s lymfatickou nedostatečností, v postiženém místě je omezen průtok krve a lymfy. Projevem je vznik nechvalně známých dolíčků a hrbolků na povrchu kůže.
Jaké faktory hrají hlavní roli při vzniku celulitidy?
- životní styl (stravování, kouření, alkohol)
- dehydratace
- genetické predispozice
- změna hormonů v krvi
- nedostatek pohybu
- ochabování vazivové tkáně
- špatná činnost jater
- nedostatečná funkce krevního a lymfatického systému
- těhotenství
Na jakých místech se celulitida nejčastěji objevuje?
Pomerančová kůže vzniká nejčastěji na stehnech, hýždích, na spodní části břicha nebo na bocích, někdy i na pažích. Celulitidu v menší či větší míře zaznamená až 9 z 10 žen. Výjimečně se může projevovat i u mužů s přebytkem estrogenu.
4 stupně celulitidy
Celulitida není jen jedna. Můžeme ji rozdělit do 4 kategorií, které se rozdělují podle stupně závažnosti.
- Nejmírnější stupeň celulitidy je viditelný pouze když kůži stisknete případně na ni zatlačíte.
- Celulitida se projevuje při zatnutí svalstva, při sezení nebo ve stoje.
- Hrbolky a prohlubně jsou viditelné pořád, bez ohledu na to, zda stojíme či sedíme.
- Hrubé nerovnosti jsou důsledkem neléčené celulitidy, tento stupeň je již nevratný.
Můžu s pomerančovou kůží nějak bojovat?
Ano. Nejvíce ovlivnitelným faktorem při léčbě celulitidy je úprava životního stylu, která by měla být trvalá. Koneckonců, životní styl a životospráva
jsou klíčem k rozuzlení mnoha potíží. Kromě toho existuje i mnoho kosmetických procedur k udržení zdravější a hezčí pokožky.
ZDRAVÁ A VYVÁŽENÁ STRAVA
Uzdravte svůj jídelníček a osvojte si zdravé stravovací návyky. Konzumujte dostatek vlákniny, ovoce, zeleninu, zaměřte se na potraviny s vysokým obsahem antioxidantů (jahody, borůvky, maliny, kustovnice čínská, pekanové ořechy, červené zelí, špenát, hořká čokoláda, ...) a dopřejte tělu dostatek bílkovin pro obnovu pojivových tkání.
Naopak omezte konzumaci potravin s vysokým obsahem cukrů, tuků a soli, které organismus zatěžují a zavodňují.
PITNÝ REŽIM
Naprostým základem je také dostatečný pitný režim. A to nejen v boji s celulitidou. Už jste z jídelníčku odbourala cukry? Pak odsuňte na vedlejší kolej i veškeré slazené limonády, čaje i kávu, případně nahraďte bílý cukr zdravější alternativou.
Základem pitného režimu by měla být voda v množství 2 - 3 litry za den. Dostatečné množství vody dodává pokožce potřebnou hydrataci, podporuje krevní oběh a průtok lymfy a tím i odplavování škodlivých látek z těla.
PRAVIDELNÝ POHYB
Mít hezký pevný zadek a stehna není zadarmo. Zařaďte do svého denního programu silový trénink v kombinaci s kardio cvičením. I pár minut cvičení denně vám pomůže s cirkulací lymfy, rozproudit krevní oběh a tím okysličit celé tělo. Svaly se dají do práce a vám se tak zpevní postava. Zkrátka pohyb je nejlepší prevencí proti celulitidě nebo alespoň prostředkem k jejímu zmírnění. Cvičte ideálně denně alespoň 20 minut.
Vyzkoušejte jednoduché cviky, které zvládnete kdykoli a kdekoli:
- výpady
- dřepy
- zanožování
- chůze
- běh na místě
MASÁŽE A PÉČE O POKOŽKU
Hydrataci pokožky podpořte také pravidelnou péčí pomocí tělových olejů, které potřebnou vlhkost v pokožce uzamykají. Díky přírodnímu složení plného aktivních látek jako vitamíny, minerály či antioxidanty zůstane vaše pokožka po jejich použití příjemně vláčná, měkká, vyživená a rozzářená. Péči podpořte pravidelným peelingem alespoň 2x týdně. Odstraní odumřelé buňky z povrchu kůže a krásně ji vyhladí.
Důležité jsou i masáže problematických partií, které zvládnete v pohodlí domova. Masáž pomáhá stimulovat průtok lymfy, zlepšuje cirkulaci krve a podobně jako peeling napomáhá odstraňovat odumřelé kožní buňky. S masáží můžete začít už ve sprše či vaně pomocí masážního kartáče s dřevěnou rukojetí a jemnými přírodními štětinkami.
MODERNÍ ESTETICKÁ MEDICÍNA
Někdy ale snaha o zdravější životní styl a veškeré úsilí zkrátka nepomáhají nebo ne dostatečně, neboť celulitida je i genetická záležitost a nenaděláte nic, i kdybyste se zbláznila. Naštěstí moderní doba nabízí spoustu řešení pomocí neinvazivních zákroků k redukci celulitidy a získání dokonalého těla. K takovým patří například přístrojová lymfodrenáž, patentovaná radiofrekvence s ultrazvukem, laser či kryolipolýza.
BABSKÉ RADY A BYLINKY PROTI POMERANČOVÉ KŮŽI
Celulitida tady byla, je a bude, bojovaly s ní už naše babičky. Ty sázely na sílu kofeinu z kávové sedliny, která stimuluje krevní oběh, masáže jablečným octem nebo na skořicové či březové zábaly.
Proti celulitidě pomáhá také pití bylinných odvarů, čajů nebo užívání bylinných tinktur pro celkovou detoxikaci a odvodnění organismu.
SAUNOVÁNÍ
Hrdinou v boji proti celulitidě je i saunování, které našemu tělu přináší hned několik benefitů. Posiluje imunitu, uvolňuje mysl i zatuhlé svaly. Během saunování se také vyplavují endorfiny, známé jako hormony štěstí a dobré nálady. Jedná se o přírodní analgosedativum, které navozuje relaxovaný pocit pro tělo i mysl.
Svůj důvod má následné zchlazení po saunování - povzbuzuje lymfatický systém a pomáhá k detoxikaci organismu, kdy se tělo zbavuje nečistot, část jich odchází při samotném pocení během saunování.