zdroj: unsplash
Pohyb potřebujeme všichni. Je důležitý nejen při různých redukčních dietách, protože nám pomáhá zvýšit energetický výdej, ale bez něj bychom prakticky umřeli. Ano, je to tak. Člověk je totiž stavěn na to, aby se hýbal, aby skákal, běhal, zvedal těžké věci a prostě dopřával si dostatek fyzické aktivity a to ideálně venku na slunci a čerstvém vzduchu. Pokud se přestaneme hýbat, tak naše tělo začne chátrat. Sport prostě udržuje tělo v kondici a omlazuje ho. Proto se pojďme podívat na to, co mu dopřávat a kdy, aby bylo spokojené.
Na co si dát pozor
Aby nás však cvičení bavilo, měli jsme na něj dostatek energie, rychle se po něm regenerovali a případně i hubli nežádoucí kila, je důležité se zaměřit i na stravu. Za naši postavu, a to jestli hubneme nebo v jaké jsme formě, může cvičení jen z nějakých 30 %, těch zbylých 70 % dělá to, co jíme. Pokud často cvičíte, několikrát do týdne se věnujete namáhavější sportovní aktivitě, je možné, že Vám bude chybět železo. To totiž tělo při fyzické aktivitě ve zvýšené míře spotřebovává. Právě na železo je obzvláště bohatá tmavá listová zelenina, luštěniny či oříšky. Výtečným zdrojem železa je taktéž spirulina. Bílkoviny neboli proteiny jsou základním stavebním kamenem našeho těla, a tedy i svalů. A kromě obligátních živočišných zdrojů jsou bohatým zdrojem bílkovin i luštěniny, ořechy, quinoa nebo konopná semínka. Co se sacharidů týče, spousta lidí má představu, že v rámci zdravého životního stylu by je měli úplně vyřadit. To ale není pravda. Pokud nebude mít tělo dostatek sacharidů, nebude mít dostatek energie, což především ke sportu rozhodně potřebujeme. A podobně je to i u tuků. I když člověk hubne tak to neznamená, že nesmí pozřít žádné tuky. Je ale možné si vybrat, jestli sáhneme po zdravých nebo méně zdravých tucích. A nakonec minerály. Ty jsou pro lidské tělo důležité a především při fyzické aktivitě jich z těla spolu s potem hodně odchází. Dbejte tedy na to, abyste je řádně doplňovali.
Co před cvičením
Těsně před cvičením nejezte. Tělo potřebuje totiž svůj čas, aby jídlo strávilo. Pokud se pořádně najíte a pak si půjdete zacvičit, tak nejen, že Mám bude z poskakování s plným žaludkem špatně, ale Vaše tělo nebude vědět, co dřív. Jestli se zabývat trávením nebo posílat krev do svalů, aby je rozpumpovalo. Dejte si proto lehkou svačinku ideálně tak dvě hodiny před cvičením. Spousta sportovců nedá dopustit na červenou řepu, ať už v její syrové podobě, odšťavněné nebo si ji dávají pečenou. Červená řepa zlepšuje prokrvení svalů a vnitřních orgánů a pomáhá tak zvýšit výkon. Skvělé nakopávací účinky před tréninkem mají i maca, quarana, kakao nebo přímo nepražené kakaové boby nebo matcha. Všechny tyto superpotraviny mají společné to, že pomáhají nakopnout i Váš metabolismus a přispívají k rychlejšímu trávení tuků. Na podporu vytrvalosti jsou taktéž odborníci chia semínka, na které nedají dopustit ani ultramaratonci, kteří třeba během závodu nekonzumují nic jiného. Chia semínka si klidně dopřejte i při cvičení, mají totiž komplexní obsah živin, které je třeba po tréninku doplnit.
Co po cvičení
Po kardiu – s jídlem alespoň ještě hodinku počkejte. Po pořádně intenzivním aerobním tréninku dochází totiž ještě alespoň hodinu poté ke spalování tuků, a jídlem byste tento proces zpomalili nebo úplně zastavili. Potom si dopřejte jídlo bohaté na kvalitní bílkoviny. Nic nezkazíte proteinovým nápojem nebo můžete vsadit opět na spirulinu. Co se týká sacharidů, tak v tomto směru se názory rozcházejí. Jeden názorový směr tvrdí, že sacharidy po tréninku brání spalování tuků, druhý je toho názoru, že jsou sacharidy důležité pro růst a obnovu svalů. Tak či tak, určitě nic nezkazíte tím, když si do proteinového nápoje rozmixujete trochu ovoce.
Po posilování – po silovém tréninku je vhodné zhruba do půl hodiny tělu dodat sacharidy – smoothie nebo raw tyčinku ze sušeného ovoce a ořechů. Po dvou hodinách od cvičení si pak dejte spíše pokrm bohatý na bílkoviny.
Po józe – po klidné józe tělo zase tolik živin nespálilo. Svůj zenový stav však můžete prodloužit ještě dlouho po lekci. Dejte si dobrý bylinkový čaj, zabalte se do deky, zapalte vonnou tyčinku nebo aromalampu a odpočívejte. K zaslouženému relaxu si naservírujte oříšky. V nich obsažené magnesium ještě více Váš klidový stav prohloubí. Pokud si ale dáte například náročnou hot jógu, při které se opravdu hodně zapotíte, dbejte na pořádnou hydrataci (na to nezapomínejte v průběhu jakéhokoliv cvičení), doplňujte čistou pramenitou vodu nebo zkuste přírodní izotonický nápoj, jakým je například březová šťáva.