Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak přežít zkouškové období a nezbláznit se

Jak přežít zkouškové období a nezbláznit se zdroj: shutterstock.com

Je tady začátek roku, první týden už máme více či méně zdárně za sebou, a přináší s sebou pro studenty vysokých škol obávané zkouškové období. Někteří jím s klidem proplouvají, protože se učili průběžně a teď už si jen opakují. Jiní zmateně shání zápisky a na poslední chvíli se snaží do hlavy nacpat co nejvíc vědomostí, nebo dokonce zjišťují, jak vlastně vypadá přednášející, ke kterému na zkoušku jdou. Ať už patříte mezi vzorné studenty, nebo jste věční nestíhači a doháněči, následující tipy se vám budou hodit. A nemusíte být ani student. Rozhýbání mozkových závitu se hodí snad úplně každému.

Přejít na sekci článku:

Posilte koncentraci a podpořte paměť

Posilte koncentraci a podpořte paměť zdroj: shutterstock.com

Nejprve si vytvořte vhodné učební prostředí. Pořádně vyvětrejte, protože váš mozek bez kyslíku samozřejmě pracovat nebude, a navíc je lepší se učit v trochu chladnější místnosti. Mírný chlad vás v případě únavy probere a také snadněji udržíte svou pozornost u učiva. Obecně je dobré si při učení vytvořit trochu diskomfort. Když si při učení třeba sednete na zem při mírně otevřeném okně, bude se vám učit lépe, než kdybyste si se skripty zalezli do vyhřáté měkké postele. Ale přece jen si můžete učení trochu zpříjemnit. Provoňte místnost pomocí aromalampy rozmarýnovým nebo citrusovým éterickým olejem. Oba pomáhají posílit koncentraci a zároveň zahnat únavu na ústup.

Pokud patříte mezi věčné odkladače a raději si věnujete jakýmkoliv jiným činnostem (třeba lítáte po bytě s prachovkou daleko intenzivněji a raději než při předvánočním úklidu), může se za vaším odkládáním schovávat spíš strach z neúspěchu, který souvisí s malým sebevědomím. Ten pak zmizí, jakmile se do odkládané činnosti přinutíte a najednou zjistíte, že to nic hrozného nebylo a v pohodě jste to zvládli. S odkládáním z důvodu strachu ze selhání vám může pomoct Bachova květová esence Habr (Hornbeam). Jestli nemáte problém přímo s odkládáním učení, ale spíš vám dělá problém špatné soustředění, přímo vám na míru je namíchaná kombinovaná esence Koncentrace.

Na podporu studijní činnosti se také hodí gotukola nebo ginkgo biloba. Obě byliny mají výborné prokrvující účinky, zlepšují tak dodávání živin (nejen) do mozku a posilují jeho funkci. Gotukola navíc dodává okamžitě využitelnou energii. Působí také proti bolestem hlavy, které jsou při namáhání hlavy během učení celkem časté. Paměť a soustředění můžete také podpořit popíjením ajurvédských bylinných čajů. Například v Ayur Intellect jsou namíchány ajurvédské byliny přímo na podporu koncentrace.