Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak se vyrovnat s rychlými změnami počasí na jaře

Jak se vyrovnat s rychlými změnami počasí na jaře Jarní změny počasí působí negativně na naši fyzickou i psychickou pohodu.
Jana Konečná
4,4 5
9

Přejít na sekci článku:

Co může pomoci při rychlých změnách počasí?

Co může pomoci při rychlých změnách počasí? zdroj: shutterstock.com

Při náhlých změnách počasí je lepší se vyhnout konzumaci klasické kávy a černého čaje a to i přesto, že se cítíte totálně vyšťavení a chcete si něčím nakopnout energii. Sáhněte raději po čisté vodě, nebo po nápojích, které vám dodají vitaminy a minerály. Ideální je březová šťáva, která má také vynikající ochlazující účinek. Doplňte i hořčík a vápník. Předejdete tím bolení hlavy a závratím. Při větrném počasí je vhodné zvýšit přísun vitaminu C. Dopřejte si také trochu víc sacharidů, ideálně v podobě nějaké zdravé cukrovinky nebo kvalitní hořké čokolády.

Vitamin C je taktéž výborný na vyrovnání organismu s tlakovou výší. Kromě potravinových doplňků jej najdete také v čerstvých ovocných šťávách nebo v šípkovém čaji. Při tlakové níži je zase dobré se zaměřit na hořčík. Ten najdete v mandlích, banánech, datlích, kakau či mořských řasách. Při tlakové níži by měli být opatrní zejména kardiaci a omezit solení. Nízký tlak totiž zvyšuje hustotu krve a paradoxně tak naopak zvyšuje tlak nitrožilní, který by pak sůl mohla zvýšit do ještě více nebezpečných hodnot. Pokud se počasí prostě celkově šílí, uklidněte rozhoupaný žaludek i točící se hlavu lehčí stravou, omezte maso a dodejte tělu raději živiny z lehčího ovoce a zeleniny.

Nejlepší je však dlouhodobá prevence. Celkový zdravý životní styl, dostatek spánku a odpočinku, pravidelný režim, zdravá strava a dostatek tekutin. Obzvláště důležitý je dostatek každodenního pohybu. Fyzicky zdatnější jedinci se se změnami počasí vyrovnávají daleko lépe. Snažte se také trávit co nejvíc času v přírodě. Pro návyk na rychlejší změny tlaku i teplot je výborná horská turistika a pomáhá samozřejmě i otužování, které vám posílí vaše termoregulační schopnosti a celkovou odolnost organismu.