Jak snížit neblahé projevy klimakteria bez chemie

5,0 5
4

Jak snížit neblahé projevy klimakteria bez chemiezdroj: unsplash.com

V době, kdy se u ženy snižuje množství pohlavních hormonů a nastává tzv. přechod nebo prostě menopauza, dochází k mnohým nepříjemným průvodním jevům. Mohou ji "obtěžovat" různé psychické problémy, kolísající nálady, návaly horka, zácpa, přibývání na váze a podobně.

Klimakterium samo o sobě není onemocněním, i když se nám to mnohdy snaží klasická medicína namluvit. Ale nenechme se ovlivňovat, protože pak nejspíš začneme užívat syntetické hormony, které mají spoustu vedlejších účinků a může nám pak být ještě hůř! Menopauza se může zhmotnit v podobě zdravotního problému nebo nemoci pouze v případě, že se s ní žena nedokáže nějakým způsobem postupně vypořádat. Jde tu jako při všech onemocněních vlastně o záležitost psychosomatickou. To znamená, že stav naší psychiky samozřejmě ovlivňuje kondici našeho těla.

Jestliže žena není schopna přijmout fakt, že vstoupila do další fáze života a nastal čas, kdy jí přestávají uzrávat vajíčka a pomalu končí menstruace, může si způsobit docela nepříjemné problémy. Za normálních okolností by totiž vůbec nemusela zažívat různé druhy psychických nenálad, rozrušení, bušení srdce, bolesti hlavy a kloubů, vysušení poševní sliznice, stresovou inkontinenci či návaly horka. Tyto projevy, bohužel, bývají často spojeny s jejím celkovým dosavadním způsobem života. Záleží na tom, zda se hodně stresovala, jak se sama sobě věnovala, co jedla, zda měla dostatek pohybu a jak přijímala vše, co dělo v jejím životě. Nemusí si přece říkat, že je už stará a nic hezkého ji nečeká. Naopak by se měla naučit nové období s láskou přijmout a více si ho užívat.

Kdy nastává menopauza a jak ji řešit přírodními prostředky?

Menopauza se dost často ohlašuje už mnohem dříve, než skutečně nastane. Zpočátku se to může projevovat nepravidelným menstruačním cyklem a slabším či naopak silnějším krvácením. Přechod obvykle nastává v období mezi 45. až 55. rokem věku. V dnešní rychlé a stresující době ovšem může probíhat klidně kolem čtyřicítky, dokonce i před jejím dovršením.

Co na tom, že se vám začala snižovat hladina estrogenu a progesteronu? K vyrovnání hormonální hladiny a udržení vitality, stejně jako k léčení návalů a nočního pocení, zrychleného bušení srdce či stavů úzkosti a deprese můžete použít léčivé rostliny. Některé druhy obsahují složky tzv. fytoestrogenů, které se těm našim ženským hormonům svými vlastnostmi velmi podobají. Dokáží regulovat menstruační cyklus, ovlivňovat plodnost ale i posilovat ženský organismus v období menopauzy.

Ženy byly odpradávna otevřeny přírodním silám a mnohem častěji využívaly medicínu z přírody než muži. Znaly ledajaké kombinace léčivých rostlin a připravovaly z nich různé lektvary, mazání a užívání. V dřívějších dobách rozhodně nebraly hormonální substituční pilulky, ale užívaly byliny ve všech možných podobách.

Jaké byliny pomáhají eliminovat nepříjemné projevy při menopauze?

 • Andělika čínská obsahuje fytoestrogeny, harmonizuje menstruační cyklus, předchází vzniku osteoporózy, jejíž zvýšený výskyt je právě spojován s menopauzou. U žen po klimakteriu působí proti rozvoji nádorových a srdečně cévních onemocnění. Andělika zmírňuje příznaky přechodu a kromě jiného brání vysoušení poševní sliznice. Tato bylinka rovněž posiluje a uklidňuje při zvýšeném bušení srdce.
 • Damiana působí jako ženské afrodiziakum. V kombinaci s gotukolou a rozrazilem má vliv na rozproudění lymfy. Podporuje činnost mozku, napomáhá při léčbě neplodnosti, navozuje hormonální rovnováhu, a tím ulevuje při klimakterických potížích. Má skvělý vliv na psychiku a též působí jako afrodiziakum.
 • Drmek obecný obsahuje látku podobnou progesteronu, a tudíž se využíval při léčbě ženské neplodnosti. Kromě premenstruačního syndromu doprovázeného náladovostí, úzkostností či bolestí prsou má dobrý vliv i v menopauze. Reguluje hladinu hormonů, upravuje obsah progesteronu v těle, čímž zajišťuje rovnováhu při tvorbě hormonů.
 • Gotukola (pupečník asijský) obsahuje vysoké množství minerálů, vitaminů a stopových prvků. Bylina posiluje nervovou soustavu, prokrvuje mozek a zlepšuje paměť. Rovněž podporuje tvorbu kloubního maziva. Současně je výborným přírodním antidepresivem. Regeneruje organismus a předchází příznakům stáří.
 • Hloh obecný má velmi příznivé působení na kardiovaskulární systém, je vhodnou bylinou na různé srdeční problémy spojené s vyšším věkem. Harmonizuje srdeční arytmii, snižuje krevní tlak, způsobuje prokrvení mozku a zmírňuje nepříjemné stavy v klimakteriu.
 • Chmel obecný má vliv na zklidnění při nervovém podráždění a nespavosti, působí jako sedativum. Pro obsahové látky podobné ženským hormonům ho lze užívat i v období klimakteria.
 • Jam batátový neboli smldinec čínský podporuje funkci imunitního systému, tonizuje funkci žláz s vnitřní sekrecí. Obsahuje přírodní diosginin, ze kterého si tělo umí vytvořit chybějící progesteron. Může se používat i v případě neurastenie.
 • Jeřáb ptačí květ je velmi účinné fytoterapeutikum, protože obsahuje fytohormony estrogenního typu. Upravuje hormonální hladinu, která bývá vychýlena u žen s problematickou menstruací, během menopauzy i po ní. Rovněž omezuje riziko vzniku osteoporózy a napomáhá lepší psychické pohodě žen.
 • Jetel luční bývá pro svůj významný obsah fytoestrogenů (izoflavonů) využíván jako náhrada hormonální terapie u žen při obtížích během menopauzy. Tyto látky rovněž pomáhají jako prevence před osteoporózou. Jetel je jako zdroj přírodních estrogenů velmi významný a účinnější než jiné zdroje.
 • Kontryhel obecný je skvělou ženskou bylinkou. Ulevuje v případě nepříjemných menstruačních a klimakterických potíží, zklidňuje křečovité bolesti.
 • Kotvičník zemní je mimořádnou bylinou se širokým spektrem účinků. Nejen, že je jedním z nejefektivnějších přírodních prostředků zvyšujících potenci, u mužů zvyšuje hladinu testosteronu a u žen zrání vajíček, ale dá se též využít v menopauze, při níž eliminuje nepříjemné návaly horka, pocení, bušení srdce a poruchy spánku.
 • Lékořice lysá stimuluje nadledvinky a harmonizuje jejich funkci. Používá se při poruchách menstruačního cyklu a během klimakteria i po něm. Lékořice obsahuje fytoestrogeny podporující tvorbu hormonů, a proto se používá k léčení ženských potíží spojených s klimakteriem. Zklidňuje, pomáhá s udržením psychické vyrovnanosti a také při snižování tělesné hmotnosti.
 • Maliník obecný je další vynikající ženskou bylinkou. Posiluje ženské orgány, má příznivý účinek na hormonální systém, ovlivňuje pravidelnost menstruace a též napomáhá tlumení potíží v klimakteriu. Společně s listy ostružiníku a olše působí proti ukládání tuků v těle.
 • Ploštičník hroznatý obsahuje fytoestrogeny, hlavně estriol, který eliminuje potíže v klimakteriu. Pomáhá proti návalům, depresím, ochablosti a při výkyvech nálady. Působí též proti vypadávání vlasů v souvislosti s klimakteriem. Snižuje krevní tlak.
 • Pupalka dvouletá je další bylinkou vhodnou ke zmírnění obtíží v klimakteriu. Olej z pupalky harmonizuje ženský organismus a působí v případě hormonální nerovnováhy. Reguluje hladinu hormonů, působí antidepresivně a posiluje obranyschopnost. Zlepšuje funkci srdce a zlepšuje průchodnost cév.
 • Rozchodnice růžová (rhodiola) je posilující bylinou a adaptogenem, který zlepšuje krevní oběh, napomáhá snižování únavy a posiluje imunitní systém. Má příznivý vliv na paměť a nervovou soustavu. Stimuluje centrální nervový nervový systém, reguluje funkci štítné žlázy, působí při neuróze a depresi. Reguluje srdeční rytmus a působí proti srdeční arytmii.
 • Srdečník obecný ovlivňuje srdce, má sedativní účiky, tlumí zvýšenou tepovou frekvenci a působí na nedostatečné srdeční prokrvení spojené s hypertenzí. Má blahodárné působení na nervovou soustavu a neklid při klimakteriu.
 • Šalvěj lékařská především snižuje pocení. Působí antibioticky při zánětech močových cest a gynekologických zánětech. V době menopauzy tlumí návaly horka a pomáhá tělu, aby se přizpůsobilo hormonálním změnám. Též posiluje nervovou soustavu, zklidňuje a zároveň má stimulační účinek.
 • Třezalka tečkovaná má vynikající sedativní a antidepresivní účinky. Při menopauze zeslabuje příznaky hormonálních změn a posiluje sníženou vitalitu. Dá se užívat v případě neklidu, při úzkosti a psychickém napětí či jako mírné kardiotonikum.