Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak snížit neblahé projevy klimakteria bez chemie

Jak snížit neblahé projevy klimakteria bez chemie Klimakterium není samo o sobě klasickým onemocněním, nýbrž další fází života. K vyrovnání hormonální hladiny a udržení energie lze použít léčivých rostlin.
Iva Lhotská
5,0 5
4

Jak snížit neblahé projevy klimakteria bez chemie zdroj: unsplash.com

V době, kdy se u ženy snižuje množství pohlavních hormonů a nastává tzv. přechod nebo prostě menopauza, dochází k mnohým nepříjemným průvodním jevům. Mohou ji "obtěžovat" různé psychické problémy, kolísající nálady, návaly horka, zácpa, přibývání na váze a podobně.

Klimakterium samo o sobě není onemocněním, i když se nám to mnohdy snaží klasická medicína namluvit. Ale nenechme se ovlivňovat, protože pak nejspíš začneme užívat syntetické hormony, které mají spoustu vedlejších účinků a může nám pak být ještě hůř! Menopauza se může zhmotnit v podobě zdravotního problému nebo nemoci pouze v případě, že se s ní žena nedokáže nějakým způsobem postupně vypořádat. Jde tu jako při všech onemocněních vlastně o záležitost psychosomatickou. To znamená, že stav naší psychiky samozřejmě ovlivňuje kondici našeho těla.

Jestliže žena není schopna přijmout fakt, že vstoupila do další fáze života a nastal čas, kdy jí přestávají uzrávat vajíčka a pomalu končí menstruace, může si způsobit docela nepříjemné problémy. Za normálních okolností by totiž vůbec nemusela zažívat různé druhy psychických nenálad, rozrušení, bušení srdce, bolesti hlavy a kloubů, vysušení poševní sliznice, stresovou inkontinenci či návaly horka. Tyto projevy, bohužel, bývají často spojeny s jejím celkovým dosavadním způsobem života. Záleží na tom, zda se hodně stresovala, jak se sama sobě věnovala, co jedla, zda měla dostatek pohybu a jak přijímala vše, co dělo v jejím životě. Nemusí si přece říkat, že je už stará a nic hezkého ji nečeká. Naopak by se měla naučit nové období s láskou přijmout a více si ho užívat.

Kdy nastává menopauza a jak ji řešit přírodními prostředky?

Menopauza se dost často ohlašuje už mnohem dříve, než skutečně nastane. Zpočátku se to může projevovat nepravidelným menstruačním cyklem a slabším či naopak silnějším krvácením. Přechod obvykle nastává v období mezi 45. až 55. rokem věku. V dnešní rychlé a stresující době ovšem může probíhat klidně kolem čtyřicítky, dokonce i před jejím dovršením.

Co na tom, že se vám začala snižovat hladina estrogenu a progesteronu? K vyrovnání hormonální hladiny a udržení vitality, stejně jako k léčení návalů a nočního pocení, zrychleného bušení srdce či stavů úzkosti a deprese můžete použít léčivé rostliny. Některé druhy obsahují složky tzv. fytoestrogenů, které se těm našim ženským hormonům svými vlastnostmi velmi podobají. Dokáží regulovat menstruační cyklus, ovlivňovat plodnost ale i posilovat ženský organismus v období menopauzy.

Ženy byly odpradávna otevřeny přírodním silám a mnohem častěji využívaly medicínu z přírody než muži. Znaly ledajaké kombinace léčivých rostlin a připravovaly z nich různé lektvary, mazání a užívání. V dřívějších dobách rozhodně nebraly hormonální substituční pilulky, ale užívaly byliny ve všech možných podobách.

Jaké byliny pomáhají eliminovat nepříjemné projevy při menopauze?

  • Andělika čínská obsahuje fytoestrogeny, harmonizuje menstruační cyklus, předchází vzniku osteoporózy, jejíž zvýšený výskyt je právě spojován s menopauzou. U žen po klimakteriu působí proti rozvoji nádorových a srdečně cévních onemocnění. Andělika zmírňuje příznaky přechodu a kromě jiného brání vysoušení poševní sliznice. Tato bylinka rovněž posiluje a uklidňuje při zvýšeném bušení srdce.
  • Damiana působí jako ženské afrodiziakum. V kombinaci s gotukolou a rozrazilem má vliv na rozproudění lymfy. Podporuje činnost mozku, napomáhá při léčbě neplodnosti, navozuje hormonální rovnováhu, a tím ulevuje při klimakterických potížích. Má skvělý vliv na psychiku a též působí jako afrodiziakum.
  • Drmek obecný obsahuje látku podobnou progesteronu, a tudíž se využíval při léčbě ženské neplodnosti. Kromě premenstruačního syndromu doprovázeného náladovostí, úzkostností či bolestí prsou má dobrý vliv i v menopauze. Reguluje hladinu hormonů, upravuje obsah progesteronu v těle, čímž zajišťuje rovnováhu při tvorbě hormonů.
  • Gotukola (pupečník asijský) obsahuje vysoké množství minerálů, vitaminů a stopových prvků. Bylina posiluje nervovou soustavu, prokrvuje mozek a zlepšuje paměť. Rovněž podporuje tvorbu kloubního maziva. Současně je výborným přírodním antidepresivem. Regeneruje organismus a předchází příznakům stáří.
  • Hloh obecný má velmi příznivé působení na kardiovaskulární systém, je vhodnou bylinou na různé srdeční problémy spojené s vyšším věkem. Harmonizuje srdeční arytmii, snižuje krevní tlak, způsobuje prokrvení mozku a zmírňuje nepříjemné stavy v klimakteriu.
  • Chmel obecný má vliv na zklidnění při nervovém podráždění a nespavosti, působí jako sedativum. Pro obsahové látky podobné ženským hormonům ho lze užívat i v období klimakteria.
  • Jam batátový neboli smldinec čínský podporuje funkci imunitního systému, tonizuje funkci žláz s vnitřní sekrecí. Obsahuje přírodní diosginin, ze kterého si tělo umí vytvořit chybějící progesteron. Může se používat i v případě neurastenie.
  • Jeřáb ptačí květ je velmi účinné fytoterapeutikum, protože obsahuje fytohormony estrogenního typu. Upravuje hormonální hladinu, která bývá vychýlena u žen s problematickou menstruací, během menopauzy i po ní. Rovněž omezuje riziko vzniku osteoporózy a napomáhá lepší psychické pohodě žen.
  • Jetel luční bývá pro svůj významný obsah fytoestrogenů (izoflavonů) využíván jako náhrada hormonální terapie u žen při obtížích během menopauzy. Tyto látky rovněž pomáhají jako prevence před osteoporózou. Jetel je jako zdroj přírodních estrogenů velmi významný a účinnější než jiné zdroje.
  • Kontryhel obecný je skvělou ženskou bylinkou. Ulevuje v případě nepříjemných menstruačních a klimakterických potíží, zklidňuje křečovité bolesti.
  • Kotvičník zemní je mimořádnou bylinou se širokým spektrem účinků. Nejen, že je jedním z nejefektivnějších přírodních prostředků zvyšujících potenci, u mužů zvyšuje hladinu testosteronu a u žen zrání vajíček, ale dá se též využít v menopauze, při níž eliminuje nepříjemné návaly horka, pocení, bušení srdce a poruchy spánku.
  • Lékořice lysá stimuluje nadledvinky a harmonizuje jejich funkci. Používá se při poruchách menstruačního cyklu a během klimakteria i po něm. Lékořice obsahuje fytoestrogeny podporující tvorbu hormonů, a proto se používá k léčení ženských potíží spojených s klimakteriem. Zklidňuje, pomáhá s udržením psychické vyrovnanosti a také při snižování tělesné hmotnosti.
  • Maliník obecný je další vynikající ženskou bylinkou. Posiluje ženské orgány, má příznivý účinek na hormonální systém, ovlivňuje pravidelnost menstruace a též napomáhá tlumení potíží v klimakteriu. Společně s listy ostružiníku a olše působí proti ukládání tuků v těle.
  • Ploštičník hroznatý obsahuje fytoestrogeny, hlavně estriol, který eliminuje potíže v klimakteriu. Pomáhá proti návalům, depresím, ochablosti a při výkyvech nálady. Působí též proti vypadávání vlasů v souvislosti s klimakteriem. Snižuje krevní tlak.
  • Pupalka dvouletá je další bylinkou vhodnou ke zmírnění obtíží v klimakteriu. Olej z pupalky harmonizuje ženský organismus a působí v případě hormonální nerovnováhy. Reguluje hladinu hormonů, působí antidepresivně a posiluje obranyschopnost. Zlepšuje funkci srdce a zlepšuje průchodnost cév.
  • Rozchodnice růžová (rhodiola) je posilující bylinou a adaptogenem, který zlepšuje krevní oběh, napomáhá snižování únavy a posiluje imunitní systém. Má příznivý vliv na paměť a nervovou soustavu. Stimuluje centrální nervový nervový systém, reguluje funkci štítné žlázy, působí při neuróze a depresi. Reguluje srdeční rytmus a působí proti srdeční arytmii.
  • Srdečník obecný ovlivňuje srdce, má sedativní účiky, tlumí zvýšenou tepovou frekvenci a působí na nedostatečné srdeční prokrvení spojené s hypertenzí. Má blahodárné působení na nervovou soustavu a neklid při klimakteriu.
  • Šalvěj lékařská především snižuje pocení. Působí antibioticky při zánětech močových cest a gynekologických zánětech. V době menopauzy tlumí návaly horka a pomáhá tělu, aby se přizpůsobilo hormonálním změnám. Též posiluje nervovou soustavu, zklidňuje a zároveň má stimulační účinek.
  • Třezalka tečkovaná má vynikající sedativní a antidepresivní účinky. Při menopauze zeslabuje příznaky hormonálních změn a posiluje sníženou vitalitu. Dá se užívat v případě neklidu, při úzkosti a psychickém napětí či jako mírné kardiotonikum.