zdroj: Shutterstock
Zrak je jedním z nejcennějších smyslů, který nám umožňuje vnímat svět kolem nás. Proto asi každého zarazí, když se nám zrak začne zhoršovat. Cožpak o to, nosit brýle není nic strašného a nosí je přeci každý druhý, ale co kdyby tady byla možnost, jak tento moment odvrátit?
Co se nám s očima vlastně děje
Pro udržení očí v optimální kondici existuje řada efektivních metod, zejména pro ty, kteří tráví většinu času před počítačem. Práce za monitorem totiž přináší zátěž pro oči, které jsou dlouhé hodiny fixované na obrazovku. Tato neustálá expozice může vyvolat nepříjemné pocity pálení a únavy. Při dlouhodobém sledování obrazovky dochází k aktivnímu zapojení svalu, který se stará o zaostření zraku na blízké objekty. Po nějaké době může tento sval ztratit pružnost a schopnost plynulého zaostření, což může mít za následek obtíže při pohledu na blízké předměty, a zároveň může ztížit rychlé přizpůsobení zraku na vzdálené objekty. Už před staletími v Číně si byli vědomi významu cvičení pro zdraví očí. Oční jóga, která vznikla díky jejich poznatkům, nabízí jednoduché cviky, jež mohou pomoci udržet oči v dobré kondici i v době, kdy jsme neustále nuceni být ponořeni do světa monitorů
Není čas ztrácet čas
Samozřejmě by se dalo ještě dlouze psát o všech možných benefitech a teoretických záležitostech, ale nejlepší bude, přejít rovnou k praxi a vyzkoušet si hned několik cviků nebo spíše postupů, se kterými můžete svůj zrak trénovat. Dopředu je také dobré říct, že u všech cviků byste měli sedět rovně, s nohama před sebou a s rovnými zády. Pokud nosíte brýle, na cvičení si je sundejte.
1. Palming
Začněme zlehka. Palming (z anglického slova palm, což je v překladu dlaň) je totiž od toho, abychom si oči uvolnili a zároveň zahřáli. Zavřete si tedy oči a párkrát se zhluboka nadechněte. U toho si začněte třít dlaně o sebe, aby se zahřáli, následně si teplé dlaně přiložte na zavřená oční víčka a nechte je tam do chvíle, dokud nebudou víčka pěkně prohřátá. Když už v dlaních žádné teplo nemáte, nechte oči zavřené, opět si zahřejte ruce a celý proces opakujte zhruba třikrát až čtyřikrát.
2. Mrkání
Zejména když člověk většinu dne fixuje svůj zrak na monitor počítače, vůbec si neuvědomuje, že vlastně nemrká tak často, jak by naším očím bylo přirozené. Proto je i obyčejné mrkání prospěšné, obzvlášť když víte jak na to. Nechte si tedy oči otevřené a desetkrát za sebou rychle mrkněte. Potom nechte oči 20 vteřin zavřené a soustřeďte se na dýchání. No a tento jednoduchý postup opakujte alespoň pětkrát.
3. Ze strany na stranu
V této části už zapojíme i další části těla takže začneme tím, že si předpažíme ruce, sevřeme pěsti – a to tak, že nám směřují vzhůru pouze palce. Hlavu držíme v rovné pozici a opakujte následující postup: S nádechem se podíváme nahoru, jako kdybychom se chtěli podívat mezi obočí. S výdechem zaměříme pohled na levý palec. S dalším nádechem se zase podíváme nahoru a s výdechem tentokrát na pravý palec. Takhle opakujeme zhruba dvacetkrát, přičemž po dokončení všech opakování můžeme na chvíli oči zavřít a nechat je odpočinout.
4. Nahoru a dolů
Položte si sevřené pěsti na kolena, palce budou směřovat nahoru. S nádechem zvedejte pravou ruku, přičemž v tomto okamžiku by měl Váš pohled směřovat na palec. Jakmile bude palec v maximální viditelné výšce (nehýbejte u tohoto cviku hlavou), s výdechem jej vraťte do výchozí polohy, tudíž zpět na koleno. Stejný postup opakujte i s levou rukou a levým palcem. Celkově byste měli udělat zhruba pět opakování na každé oko, respektive ruku.
5. Ostření do blízky a do dálky
U tohoto cviku můžete sedět nebo se můžete postavit, nicméně klíčové je, abyste byli u otevřeného okna, ze kterého je dobře vidět. Ať už tedy sedíte nebo stojíte, nadechněte se a s nádechem se zaměřte na špičku svého nosu po dobu 5-10 vteřin, v podstatě jako kdybyste šilhali. Poté si vyberte vzdálený bod ve vašem výhledu z okna a s výdechem ho sledujte, také po dobu 5-10 sekund. Celý postup opakujte asi tak patnáctkrát až dvacetkrát.