Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Nakopněte energii pomocí čaje maté

Nakopněte energii pomocí čaje maté Maté patří sice mezi takzvané nepravé čaje, svými povzbuzujícími účinky však předčí i čaje pravé.
Jana Konečná
5,0 5
3

Nakopněte energii pomocí čaje maté zdroj: https://www.reddbar.com

Hned na začátku musíme opravit malou nepřesnost v názvu článku. Maté totiž není oficiálně pravý čaj, protože se nepřipravuje klasicky z lístků čajovníku, ale z byliny cesmíny paraguajské. Jedná se tedy o takzvaný nepravý čaj neboli nečaj. :-) Nicméně bývá často jako čaj označován, a svými povzbuzujícími účinky se bohatě vyrovná čaji zelenému. Dokonce jej i předčí. Maté pochází z Jižní Ameriky. Zajímavý je jeho specifický způsob konzumace. Zatímco čaje z čajovníku doprovázejí různé čajové rituály. Pravé maté si nejlépe vychutnáte z nádoby kalabasy, v té nejoriginálnější podobě je vyrobena z vydlabané a vysušené tykve, a srkat jej budete brčkem – bombilou.

I způsob konzumace maté napovídá, že je určeno především k pohybu. Kalabasa s bombilou jsou přece jen přenosnější než klasická čajová souprava. Maté je totiž opravdu účinný přírodní energetický nápoj, který se dokáže vyrovnat i kávě a bez problému ji jako její zdravější varianta nahradit. V Jižní Americe je maté naprosto kultovní nápoj. S bombilou v ruce tam potkáte spoustu lidí. Kromě povzbuzujících účinků jsou mu připisovány i účinky léčivé.

Povzbuzující a léčivé účinky maté

Maté je doslova nabité kofeinem, který v kombinaci s ostatními obsaženými látkami má mnohem silnější povzbuzující účinky než třeba káva nebo zelený čaj. Kromě kofeinu je v maté zastoupeno na 20 aminokyselin, vitaminy B1, B2 či C a také minerální látky, jako je magnézium, mangan, vápník, železo a fosfor. Do maté se často přidává i ginkgo biloba či guarana, které jeho povzbuzující účinky ještě více násobí, ale třeba značka Numi kombinuje maté se zeleným čajem - příval energie zaručen! :-) Nápoj z maté se výborně hodí pro studenty, duševně pracující, ale i sportovce (především vytrvalostní) nebo pro řidiče na dlouhé cesty. Nebo zkrátka, když potřebujete zůstat celou noc vzhůru, maté vás pořádně probere a doslova nakopne.

Maté má na rozdíl od kávy dlouhodobý povzbuzující účinek, takže není třeba pít jeden šálek za druhým. Navíc odpadají nepříjemné vedlejší účinky, jako je bušení srdce, nervozita či podrážděný žaludek, jako tomu často bývá při pití kávy. Navíc na rozdíl od kávy není návykové. Maté svými účinky hravě strčí do kapsy i nezdravé energetické nápoje, navíc je čistě přírodní. Oproti kávě či „energeťákům“ pomáhá maté snižovat krevní tlak a uklidňuje nervovou soustavu. Dodává tak nejen energii, ale působí i jako uklidňující pomocník při nervovém vypětí.

Maté vás dokáže nejen nakopnout k lepšímu sportovnímu výkonu, ale dokáže i nastartovat stagnující metabolismus, a napomáhá hubnutí i z dlouhodobějšího hlediska. Podporuje také trávení a zmírňuje zažívací potíže, jako je průjem či zácpa. Působí taktéž močopudně a pomáhá zbavovat organismus nadměrně zadržené vody a případných otoků. Uplatní se i jako detoxikační doplněk – urychluje vyplavování škodlivin z těla. Ani pravidelné popíjení maté nezpůsobuje z dlouhodobějšího hlediska nespavost. Samozřejmě, pokud není žádaná a nedáte si maté těsně před spaním. :-)

Nápoj z maté dodá nejen potřebnou energii k učení, ale zároveň má pozitivní vliv na činnost mozku, zlepšuje paměť a zbystřuje úsudek. Sportovci jej také ocení nejen jako přírodní prostředek pro doplnění energie, ale také pro rychlejší regeneraci svalů po výkonu. Maté totiž urychluje odplavování kyseliny mléčné ze svalů. Ze zdravotního hlediska je maté vhodné především pro posílení imunity nebo v období rekonvalescence po operaci či vážnějším onemocnění. Maté taktéž ozdravuje krev – upravuje hladinu cholesterolu i cukru v krevním řečišti.