Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Sportique: Vzhůru ven!

Sportique: Vzhůru ven! Co si s sebou zabalit do přírody od Sportique.
Tým Sportique
5,0 5
2

Sportique: Vzhůru ven! zdroj: sportique.cz

Slunce po vleklé zimě naplno požehnalo přírodě a to je pro mě signál – utrhnout si z té probouzející se síly taky něco pro sebe. Túry, běhání v terénu, lesy a divočina... nemůžu se toho nabažit. Letos jsem přibral pár pomocníků z funkční kosmetiky Sportique. Jedná se o českou firmu, která dlouhodobě prosazuje šetrnou a ekologickou filosofii, což je mi blízké. Používají přírodní suroviny a vyhýbají se chemii, což je mi sympatické. A podle všeho jsou jejich výrobky testovány vrcholovými sportovci, což je mi zárukou, že nevyhazuji peníze oknem. Bez dalšího otálení rovnou vyklopím, jaké produkty jsem vyzkoušel a jak se mi osvědčily.

Elements cream. Záležitost pro náročné. Jak název napovídá, je určen jako ochrana před všemi přírodními živly. Obsahuje patentované složky z arktických mořských řas jako ochranu proti mrazu, což dává smysl, nicméně zůstávám v úžasu, jak to někoho napadne. Další patentované složky mám skoro problém vyslovit – ale jsou nesmírně důležité – zajišťují ochranu jak proti UVA, tak i UVB záření. Nemůžu uvěřit, jak velkou část života jsem tohle podceňoval a neřešil. Sluníčko můj obličej nešetřilo a já dnes mohl vypadat mladší. Mhouření, mračení, sluneční záření... Dopadající paprsky rovná se vrásky. Děkuji, nechci. Takže k hodnocení Elements Cream:

 • První co vyzdvihuji, je vůně. Kombinace použitých rostlinných olejů a bylinných extraktů voní prvotřídně, takhle by voněla indulona, kdyby ji vyráběli v nebi.
 • Dobře se aplikuje. Má krásně krémovou texturu, která se dobře roztírá a absorbuje, na pleti nezanechává mastný film. Nedělá žmolky!
 • Hurá, je voděodolný! Potem se nesmyje, ani voda ve formě deště či mrholení jej nesmývá, takže krém příště beru i na kajaky.
 • Velmi dobře tvář chrání před výkyvy počasí, takže je patrně skutečně dobrý proti mrazu i slunci. Vítr a mráz teď pokožku nevysušují.
 • Někoho možná odradí cena, na druhou stranu je to skutečně funkční kosmetika a látky, které obsahuje, bych jinde sháněl za mnohem vyšší částky. Totéž platí pro krém proti UVA i UVB záření, který neobsahuje chemii. Na trhu moc konkurence nemá. Ehm, a určitě vyjde levněji, než operativní vyhlazování vrásek.

 

Deodorant unisex. Žádná velká věda – deodoranty bez hliníkových solí jsou pro mě již nutnost a věřím, že se brzy stanou standardem. Po Sportique jsem sáhl proto, že nabízí hned několik vůní v krásném obalu, a výběr na trhu je jinak prozatím celkem žalostný. Přitom si stačí uvědomit, že o problému uvažujeme špatně – potit se nevadí, smrdět ano. Proč přírodní deodorant? Protože bránit potu tím, že ho uzamknu v těle (jako to dělají antiperspiranty) mi přijde jako naprosto zcestná představa. Jsou to koneckonců odpadní látky. Ale zpátky k recenzi deo spreje:

 • Unisex od Sportique báječně voní, byl jsem překvapen tou nevtíravou, seversky bylinkovou vůní. Měsíček, šalvěj, heřmánek, tymián... Dohromady něco, co se opravdu dobře nosí na těle.
 • Aplikace je osvěžující, necítíte lepení ani nic takového, rostlinný glycerin se o citlivou kůži dobře stará.
 • Možná jsem si zvykl na uměřené dávkování (dvě šplíchnutí, spíše kapičky) přírodního deo spreje, takže mě děsí, když vidím někoho například v šatně používat běžný deodorant - postava, která se sprchuje v oblaku aerosolu... navíc plného velmi pochybných látek. Propána, lidi, už kvůli atmosféře!
 • Díky absenci solí hliníku nezanechává žádné skvrny. Mám takový fígl – sprejuji i podpaží na oblečení, ochrana proti zápachu pak vydrží o něco déle.
 • V opravdu těžkých dnech je potřeba v průběhu dne aplikaci obnovit, celý den nevydrží. Je to asi logické vzhledem k tomu, že lahvička není nabušená chemií až po víčko.
 • Vůně Unisex mi přijde spíše pánská – v tom ohledu, že mi k mužům tou severskostí víc sedí, i když je fakt, že není až tak pánská, že by byla na ženě nepředstavitelná.

 

Foot gel. Péče o nohy. Pro aktivní lidi vhodná, pro hyperaktivní (jako já) zcela nezbytná. Taky jsem krémů na nohy vyzkoušel pěknou řádku. Sportique se liší v tom, že příliš neholduje chemii, což už jsem několikrát poznamenal, takže i složení výrobku tomu odpovídá. Výtažky z tymiánu, macešky, šalvěje, rozmarýnu a jehličí jsou zodpovědné nejen za krásnou (opět!) vůni, ale mají i antimikrobiální a protiplísňové účinky. U všech produktů tu vyzdvihuji vůni. Ty bylinkově laděné u mě opravdu vyhrávají, klidně bych je nosil jako voňavku. Uvažuji, kdy jsem něco podobného naposledy řekl o krému na nohy? U věcí ze sportovní řady od Sportique máte na první přičichnutí pocit, že držíte něco luxusního, sofistikovaného – asi jako kontrast voňavek z drogerie proti parfémům. Ale to už zabíhám. Foot gel Sportique v bodech:

 • Antimikrobiální účinky se osvědčily – na nohou jsem si ze všech těch procházek, túr a pobíhaček odnesl jenom příjemný pocit.
 • Nohy se méně potí a méně zapařují.
 • Bezproblémová roztíratelnost a absorpce.
 • Cítil jsem na nohou i jakýsi matně příjemný pocit, který pomáhal odbourávat únavu. Nenapadlo mě to přičítat gelu, dokud jsem si nezjistil, že za to opravdu může výtažek ze Scutellarie, která uvolňuje endorfiny a vyvolává příjemný pocit.
 • Nevím, jestli bych to podle konzistence úplně nazval gelem. A docela by se mi líbilo, kdyby Sportique dělali Foot gel i jako mast ve svých pověstných kovových krabičkách.

Pavel Juráš