zdroj: shutterstock.com
Pomalu se nám blíží konec podzimních dní, brzy přejdeme do zimy. Podle našich dávných předků, kteří žili ve větším spojení s přírodou, nastává ve dnech 21. či 22. prosince významný zimní svátek, zimní slunovrat. Je to velice důležitý předěl, a to nejen z hlediska změny ročních období, ale také z hlediska energetického.
Všechny dny, kdy dochází ke změnám v přírodních cyklech, jsou v podstatě velkými svátky. Patří mezi ně jarní a podzimní rovnodennost a letní a zimní slunovrat. Rovnodennosti a slunovraty začínají z hlediska astronomického vstupem Slunce do čtyř kardinálních znamení. Jedná se o znamení Berana, Raka, Vah a Kozoroha. Dnem 22. 12. tedy vstoupí Slunce do znamení Kozoroha.
Přejít na sekci článku:
Zimní slunovrat - oslava světla
zdroj: shutterstock.com
Oslavy slunovratu mají kořeny v dávné minulosti. Různé kultury si tyto přechody v přírodních cyklech vysvětlovaly jako přízeň bohů, a proto je také odpovídajícím způsobem oslavovaly. Člověk je přece od přirozenosti duchovně založený, a tak lidé těmito rituály vyjadřovali úzké propojení mezi nimi, přírodou a jejími zákonitostmi.
Letošní slunovrat připadající na úterní ráno (22. 12. 2015) je vlastně oslavou světla. Světla, které je teď zatím ukryto a jehož síla bude den za dnem narůstat. V předvečer slunovratu bychom si měli dopřát pohodu, odpočinek a měli bychom se uvolnit. Rovněž spánek v těchto dnech nás nebývale posílí. Po dny, ve kterých probíhají změny cyklu, se doporučuje pobývat v poklidu, nejlépe vzít si na ten den dovolenou. Pokud to není možné, zkuste alespoň udržet v sobě více vnitřního klidu. O slunovratu bychom měli sdílet s blízkými lidmi, jelikož se pak snáze čelí různým negativním vlivům a energiím. Naši předkové se tak scházeli, oslavovali společně a díky tomu "zahnali" roztodivné temné bytosti a démony.