Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Červené rtěnky bez chemie a karmínu? Jedině ty veganské

zdroj: unsplash

Máte rádi jasně červené tóny rtěnek, ale máte po nich vyrážky či alergickou reakci? Možná vám vadí karmín. Zkuste veganskou rtěnku, kde se červené dosahuje přírodní formou nebo oxidem železitým.

Co je karmín zač?

U konvenčních, ale i přírodních rtěnek se zvláště u červených odstínů můžete setkat s jednou kontroverzní složkou. Karmínem neboli košenilou, který nese označení E120. Jde o přírodní červené hmyzí barvivo, které se získává drcením těl hmyzu červce nopálového. Karmín se ale nepoužívá jen u výroby rtěnek, často se s ním setkáte i u tvářenek a očních stínů. Ne všem ale sedí, ať už ze zdravotního nebo etického hlediska.

Je karmín neškodný?

O tom, jestli je karmín více či méně škodlivý, se stále vedou diskuze. Matoucí může být i to, že i někteří certifikátoři přírodní kosmetiky jej povolují, protože ho považují za lepší alternativu ke klasickému syntetickému barvivu. Zvláště u citlivějších osob ale může karmín způsobovat zarudnutí, vyrážku, v extrémním případě až alergickou reakci, anafylaktický šok nebo astmatický záchvat. Ze rtů se navíc karmín poměrně snadno dostává do zažívacího traktu, kde může také způsobit nepříjemnosti. Pokud i vám nedělá karmín dobře, ale chcete používat červené rtěnky, hledejte produkty s označením Vegan.

Červená bez karmínu pro vegany

Veganské rtěnky nikdy neobsahují karmín, protože ten je živočišného původu. Přírodní či bio rtěnky navíc nebudou obsahovat ani syntetická barviva. Ta jsou sice veganská, ale jsou často vyráběny syntetizováním z ropného oleje nebo derivátů černouhelného dehtu. Tyto složky často obsahují těžké kovy, které jsou pro tělo toxické.
Kvalitní veganské rtěnky používají v zásadě dvě možnosti, jak docílit jasně rudých odstínů. Jednou z nich je anorganický pigment - červený oxid železitý. Ten se běžně vyskytuje v přírodě a používá se jak v kosmetice, tak v potravinářství. Oxidy železa jsou navíc nealergenní. V závislosti na výrobním procesu lze s tímto pigmentem vyrobit rtěnky různých odstínů růžové a červené. Používání rtěnek tohoto typu je zcela bezpečné. Druhou možností jsou rostlinné pigmenty. Ty jsou 100% přírodní, protože se získávají přímo z rostlin. Právě rostlinným pigmentem dosahují výrobci veganských rtěnek jasně rudého odstínu. A i tady jsou rtěnky zdravotně nezávadné.