Přejít na sekci článku:
Vitamin D
zdroj: shutterstock.com
Vitamin D patří mezi látky, které si naše tělo dokáže vyrobit samo. Potřebuje k tomu pouze sluneční záření. Problém však nastává v krajinách, kde přes zimu slunce zrovna moc nesvítí. V takovém případě jsou nejlepším zdrojem vitaminu D tučné mořské ryby, jako je losos, tuňák nebo makrela. Jenže dostatek slunečního svitu a možnost konzumace mořských ryb jdou spolu ruku v ruce. Abychom z ryb získali denní dávku vitaminu D, museli bychom jíst každý den jednu porci. A to, přiznejme si, dělá opravdu málokdo. V zimě by proto měl tento vitamin suplementovat každý, ne jen vegetariáni a vegani.
Vliv vitaminu D na naše zdraví je totiž zásadní. Sice je známý především jako vitamin potřebný pro zdravé a silné kosti, ale ve skutečnosti má mnohem víc pozitivních účinků na naše zdraví. Vitamin D především napomáhá kvalitnějšímu vstřebávání vápníku (dohromady se pak spolu starají o pevné kosti a zuby). Upevňuje naši imunitu a celkovou odolnost těla. V zimě je jeho nedostatek prakticky jedním z faktorů, proč na nás každou chvilku „leze“ nějaké nachlazení.
Kromě toho je obsah vitaminu D v našem těle zásadní i při takových závažných onemocněních, jako je cukrovka nebo rakovina. Pomáhá totiž vyrovnávat hladinu cukru v krvi, působí preventivně proti bujení rakovinotvorných buněk a také působí podpůrně u již probíhající rakoviny. Navíc chrání naše tělo i před kardiovaskulárním onemocněním a autoimunitními onemocněními, jako je roztroušená skleróza nebo Crohnova choroba.