Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Objevte ekologickou drogerii!

zdroj:

Pusťte k sobě domů přírodní drogerii, která perfektně vyčistí veškeré povrchy, umyje nádobí, vypere prádlo a nezanechá za sebou ani stopu chemie. A navíc se v přírodě kompletně rozloží. Jaké další výhody eko drogerie přináší a co můžete udělat proto, abyste si ji vyrobili doma?

Představte si čistou a provoněnou domácnost bez chemie. Jde to? Samozřejmě. Čím dál více značek totiž bere vážně přesah směrem k ochraně životního prostředí a eko drogerie je díky nim stále dostupnější. 

Objevte ekologickou drogerii. Navzdory mýtům je stejně účinná jako chemie

Nejen alergici a astmatici by měli zbystřit a zvážit přechod na ekologickou drogerii. Ta klasická totiž obsahuje žíraviny, ropné deriváty, fosfáty a mnohé další škodliviny... Opravdu stojíte o takové látky ve svém domově a na svém těle? 

1.Zdraví

Díky přírodnímu složení je eko drogerie šetrná k pokožce a nedráždí dokonce ani malé děti. Navíc díky jejímu užívání ze svého života vyřadíte mnoho nadbytečné chemie, která může přispívat k rozvoji některých onemocnění. Ani nebudete muset po úklidu důkladně větrat a bát se, že dítě nebo domácí mazlíček nějaký přípravek olízne.

Jako bonus získáte zdravější domácí prostředí – mnoho klasických dezinfekčních prostředků totiž zabíjí všechny bakterie, včetně těch prospěšných. Ekologická drogerie však udrží váš domov v rovnováze.

2. Příroda

Eko drogerie je šetrná nejen k vám, ale také k životnímu prostředí. Když přípravky vylijete spolu se špinavou vodou do odpadu, rozloží se a přírodu dále nezatěžují. Oproti tomu klasická drogerie obsahuje takové chemické látky, které se v přírodě nerozloží a vždy si tak nějakým způsobem najdou cestu zpět k nám.

3. Vůně

Také vás někdy při úklidu štípou oči? Nebo vás trápí suché ruce? To se vám s ekologickou drogerií nestane. Celá domácnost bude vonět svěže a pokožka nebude zbytečně namáhaná chemickými tenzidy. Mnohá eko drogerie totiž obsahuje vybrané éterické oleje, které voní, čistí a navíc působí antibakteriálně.

4. Funkčnost

Možná vás překvapí, že marketingová tvrzení o tom, že přírodní drogerie je méně účinná, jsou pouze záměrným trikem výrobců tradiční drogerie. Ekologickou drogerií můžete skvěle umýt nádobí, podlahu, ale také v ní vyprat bílé prádlo. Velmi efektivní je i na ucpaný odpad, vodní kámen nebo skla a zrcadla.

5. Univerzálnost

Proč mít plnou skříňku produktů, když stačí jeden univerzální přírodní čistič, který uklidí celou domácnost... Existují dokonce eko přípravky, které můžete použít na mytí nádobí, podlah, leštění skla a zároveň se hodí také do pračky nebo myčky.

DIY recepty: Jak vyrobit domácí ekologickou drogerii

Chcete si vyzkoušet výrobu vlastní drogerie? Začněte těmito jednoduchými návody na čističe, vůči kterým neobstojí žádná špína.

1.Multifunkční čistič

Ingredience:

 • 1 hrnek vody
 • 0,5 hrnku octa
 • 2 lžíce jedlé sody
 • 20 kapek esenciálního oleje např. citron, borovice, nebo eukalyptus

Postup:

Vše smíchejte v lahvi s rozprašovačem, vždy před úklidem protřepejte a můžete se pustit do díla.

2. Prostředek na mytí nádobí

Ingredience:

 • 30 g přírodního tuhého mýdla
 • 1,5 hrnku horké vody
 • 0,5 lžíce sody na praní
 • 1 lžíce octa
 • 15 kapek esenciálního oleje

Postup:

Mýdlo nastrouhejte a rozpusťte v horké vodě. Skvěle poslouží například olivové mýdlo. Přidejte prací sodu, ocet a esenciální olej. Vše promíchejte, nechte vychladnout a přelijte do dávkovače.

Prášek na praní (barevné prádlo)

Ingredience:

 • 100 g přírodního tuhého mýdla
 • 400 g sody na praní

Postup:

Mýdlo nastrouhejte. Skvělou volbou je opět olivové mýdlo. Smíchejte a skladujte v uzavřeném obalu. Dejte pozor, ať se nenadýcháte sody na praní.

Dávkování:

Používejte přibližně 1-2 lžíce připraveného prášku na 6 kilogramů prádla. Pokud budete mít na prádle zbytky prášku, množství snižte, pokud by prádlo nebylo krásně čisté, množství naopak navyšte.

Průkopníkem eko drogerie je značka Sonett

Když přírodovědec Johannes Schnorr zkoumal rozsah znečištění podzemních vod v Německu, byl v šoku. Ukázalo se, že na vině jsou především látky z tehdejších pracích a uklízecích prostředků. Jeho úsilí a snaha upozorňovat na chemické škodliviny vyústila až v založení vlastní ekologické značky Sonett.

Ta se stala v roce 1977 průkopníkem ekologické drogerie a synonymem kvality v tomto oboru. Značka zkrátka nepoužívá nic, co by mohlo ohrozit zdraví a nebylo 100% rozložitelné.

Na BIOOO pořídíte také českou ekologickou drogerii

Jelikož se pečlivě staráme o to, abychom nabízeli nejlepší bio produkty na trhu, v naší nabídce samozřejmě nechybí ani značka Sonett. Prostor však dáváme také českým eko značkám – ať už tedy u nás vyberete cokoliv, máte vždy jistotu, že drogerie bude šetrná k vám i přírodě.