zdroj: shutterstock.com
Kurkumu většina z nás z nás zná jako koření, které bývá součástí orientálních jídel. Její jasně žlutá barva a charakteristická chuť je pro nás dost neobvyklá a asi není mnoho lidí, kteří ji pravidelně zařazují do jídelníčku.
Což je velká škoda a hlavně chyba. Když pomineme zajímavou chuť, která dovede mnoho jídel dostat na úplně novou úroveň, tak kurkuma se začíná dostávat na výsluní alternativní medicíny zejména pro svoje skvělé účinky na mozkovou činnost. Mnoho současných civilizačních chorob postihuje v nějakém ohledu mozek a jeho činnost a současná západní medicína nedokáže zcela jasně určit příčinu a tím pádem nalézt opravdu dobře vyprofilovaný lék, když pomineme fakt, že choroby mají daleko širší souvislosti než jsou jen fyzické symptomy.
Deprese, úzkostné poruchy, Alzheimerova či Parkinsonova choroba jsou nemoci, které nedokážeme předvídat a vlastně ani příliš léčit. Jasné určení příčin chybí, ale jedno mají společné - je zřejmé, že mozek v tu chvíli nefunguje tak, jak by měl. Podle mnoha různých výzkumů (kterým samozřejmě můžeme nebo nemusíme věřit, protože málokdo z nás se asi dostane přímo k nějakému experimentu osobně) se hlavní složka kurkumy - kurkumin - jeví jako skvělý pomocník při ochraně mozkových funkcí a dokonce i jejich částečné regeneraci. Dokonce se uvádí, že v případě depresí dovede být účinný stejně jako některá antidepresiva, ale bez vedlejších účinků. Když uvážíme, že kurkuma je skutečně pravidelnou přísadou v jídlech na východní polokouli a že tato část světa je opravdu ve výskytu těchto nemocí daleko pod průměrem naší západní společnosti, tak by to možná stálo minimálně za pokus.
Kurkumu je možné používat nejen jako koření (kdy je vhodné ji kombinovat s pepřem, aby se kurkumin vstřebával správně), ale najdeme ji i ve formě kapslí jako potravinový doplněk například v preparátu Kubra. Velmi příjemným zpestřením jídelníčku pak mohou být kurkumové čaje Numi. Tyto čaje neobsahují kofein, ale pouze směs koření a bylin a samozřejmě především kurkumu. Chuť je překvapivě příjemná a chutnají velmi dobře jak oslazené, tak samotné. Exotická chuť kurkumy se ideálně snoubí s medem, takže pokud osladit potřebujete, tak med je asi ideální varianta. Čaj vám samozřejmě nevyléčí těžkou depresi, nicméně kurkuma je i silně protizánětlivá, takže třeba jako prevence sezónních onemocnění je naprosto dostačující.
Kurkuma je ale skvělá i jako kosmetická ingedience. Přes svoji žlutou barvu skvěle bělí zuby - smíchejte ji s kokosovým olejem a doplňte touto pastou svoji zubní péči nebo jí klidně nahraďte klasickou zubní pastu. Kurkuma nejen bělí zuby, ale ničí i bakterie zodpovědné za zubní plak a omezuje vznik paradontózy. V pleťové péči se pak uplatní jako vynikající přísada do pleťových masek. Jednak budete v masce zářit jako sluníčko, jednak se kurkuma postará o projasnění a ozdravení pleti, regeneraci a potlačení pupínků a boláčků a při pravidelné aplikaci pomůže redukovat aknózní projevy. Jen je potřeba pleť následně dobře dočistit, jinak vám ta sluníčková barva zůstane ;-)