Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

4 byliny, které vás připraví na porod

4 byliny, které vás připraví na porod Tyto čtyři byliny vám pomohou s hladkým průběhem porodu a zároveň urychlí regeneraci po porodu.
Pavlína Klaudová
5,0 5
2

4 byliny, které vás připraví na porod zdroj: unsplash.com

Máte rády bylinky a čekáte miminko? Možná ještě není pozdě na to, abyste se seznámily s předporodním čajem, ať už si ho namícháte doma sama nebo se svěříte předem namíchaným směsím. Předporodní čaje mají totiž několik výhod, které za pár týdnů určitě oceníte.

Předporodní byliny totiž pomůžou děloze, aby se co nejlépe připravila na porod děťátka, a navíc napomáhají zlepšit vylučování potřebných hormonů. Kombinace bylin také funguje jako prevence silného porodního krvácení. Navíc byliny obsažené v předporodních čajích často napomáhají lepší regeneraci po porodu, rychlejšímu zavinování dělohy a vyvažují hormonální hladinu v šestinedělí.

Směsi předporodních čajů a jejich účinky

Jako předporodní čaj se doporučuje pít směs maliníku s kontryhelem. Obě tyto byliny mají velký obsah fytoestrogenů, které zlepšují funkci hormonálního systému. Ten hraje při porodu svoji důležitou roli kvůli vylučování přirozeného oxytocinu, důležitého pro hladký průběh porodního procesu. Směs se doporučuje pít od ukončeného 34. týdne, 3-4x denně. Připravuje se tak, že se smíchá kontryhel s maliníkem v poměru 1:2 (větší je poměr maliníku). Někdy se do základu z kontryhelu a maliníku přidávají ještě další byliny, záleží na receptu, který má vaše porodní asistentka, např. ostružiník nebo jahodník. Lze ale najít i jiné směsi s obsahem meduňky, plodu kopru a plodu fenyklu, protože působí protikřečově. V jiných kombinacích najdeme např. kopřivu, řebříček nebo přesličku. Mnohé z bylin, používaných v předporodních čajích mají vysoký obsah tříslovin. Ty hrají důležitou roli ve spuštění porodu a také pomáhají při druhé době porodní (samotném narození děťátka).

Maliník

Maliník dostatečně uvolňuje pánevní svaly a odstraňuje jedy z hladkého svalstva ve střevě, čímž povzbuzuje látkovou výměnu a má na rodičku očišťující účinek, podporující dobrý zdravotní stav. Navíc napomáhá lepší intenzitě kontrakcí při porodu samotném, protože je bohatý na hořčík, železo, zinek, fosfor, draslík, mangan, vápník, vitamíny A, B1, B3, C a E. Jeho chuť je blízká černému čaji, ale není tak trpká. Ženy, které pijí maliníkový čaj, mívají poměrně kratší druhou dobu porodní. O pití maliníku se poraďte se svou porodní asistentkou, pro některé ženy není vhodný, nedoporučuje se například těm, jejichž dítě je obrácené koncem pánevním nebo mají v rodině onkologické onemocnění typu rakoviny dělohy či prsu.

Kontryhel

Třetím přítelem žen v kterékoli životní fázi, tu předporodní nevyjímaje, je kontryhel. Jedná se o bylinu, která je využívaná k podpoře plodnosti, proti ženským problémům, jako stimulant a tonikum dělohy, pomáhá při problematické menstruaci, jako prevence potratu a na podporu dobrého vývoje plodu, díky obsahu hořčin má stahující účinek. Před porodem je výborný hlavně proto, že zastavuje silné krvácení a působí jako prevence proti jeho vnitřní formě. Podporuje elasticitu tkání, působí proti křečím a je to přirozený zdroj fytoestrogenů. Kontryhel se míchá do předporodní čajové směsi s maliníkem v poměru 1:2 (větší je poměr maliníku), klidně jej můžete pít i v šestinedělí. Pokud si nechcete dělat vlastní směs, můžete si ji koupit již hotovou. Navíc využijete kontryhel spolu s meduňkou, mnišským pepřem a kokoškou pastuší tobolkou v čaji pro dobré zavinutí dělohy po porodu. Snad jediné upozornění ohledně kontryhelu je to, že působí jako diuretikum.

Jahodník

Má preventivní účinky proti těhotenské anémii (chudokrevnosti), způsobené nedostatkem železa. Železo se totiž nenachází jen v hovězím mase, ale také v jahodníku. Funguje proti krvácení a má pozitivní vliv na hemeroidy, kterými mohou trpět těhotné ženy ve zvýšené míře. Jahodník může pomoct zmírnit podráždění žaludku, snížit příznaky nevolnosti, nadýmání, zmírnit žaludeční křeče a zastavit průjem. Obsahuje cenné vitaminy a minerály - nejen železo, ale také vápník a vitamin C, který posiluje imunitní systém a chrání tělo před infekcemi. Nedoporučuje se ženám, které jsou alergické na jahody.

Fenykl

Fenykl je nabitý fytoestrogeny. Využívá se jako náhrada syntetického estrogenu u žen s poruchou hormonálního systému. Fenykl vyvolává a usnadňuje porod. Musí se ale dát pozor, aby jej nevyvolal předčasně. Problémem fenyklu je, že prochází placentou a může narušit endokrinní systém vyvíjejícího se dítěte. Používá se pro podporu laktace, ale nadměrná spotřeba čaje ji může naopak zmírnit nebo zastavit. Pokud chcete pít předporodní čaj s fenyklem, doporučujeme poradit se s vaší porodní asistentkou.