zdroj: Shutterstocck
V dnešním světě jsme neustále obklopeni digitálními technologiemi. Chytré telefony, počítače, tablety a další zařízení nám poskytují přístup k nekonečnému množství informací a možnostem. I když jsou tyto technologie nesmírně užitečné a přinášejí nám mnoho výhod, člověk se také může poměrně rychle a snadno ocitnout ve stavu, kdy je na digitální obrazovku nalepený takzvaně 24/7. Právě z tohoto důvodu je více než vhodné dát si jednou za čas úplný detox a od online světa se na chvíli odstřihnout.
Co je digitální detox?
Digitální detox je ve své podstatě detox jako každý jiný. Protože ať už si dává člověk detox od sladkého, alkoholu nebo obrazovky, vždy jde o radikální rozhodnutí danou věc ze svého života (alespoň na nějakou dobu) vyřadit. V případě digitálního detoxu se člověk tedy aktivně rozhodne omezit nebo úplně přerušit používání digitálních technologií. To ovšem nezahrnuje pouze omezení mobilního telefonu, odpojení se od sociálních sítí a surfování po internetu. Zahrnuje to i omezení používání počítačů, tabletů, televize a zkrátka všeho, co má co dočinění s technologickými vymoženostmi dnešní doby. V tuto chvíli může někdo namítnout: "Ale co když se mi bude snažit někdo dovolat? Co když se budu potřebovat podívat na předpověď počasí? Pokud tedy odstřižení od technologií plánujete, je dobré dát o tom dopředu svým blízkým vědět, aby o Vás případně neměli strach. No a co se počasí a podobných drobností týče, vše je možné si zkontrolovat dopředu, aby Vás nic nerušilo v poctivém detoxu.
Jde jen o závislost nebo i o fyzické zdraví?
Ve chvíli, kdy se mluví o digitálním detoxu, tak si spousta lidí vybaví především sklony k závislosti na našich placatých kamarádech. To ale není jediná věc, která by nás měla ohledně technologií znervózňovat. Světlo vyzařované elektronickými zařízeními, zejména modré světlo s krátkými vlnovými délkami a vysokou intenzitou, může totiž mít také negativní vliv na lidské zdraví. Jedním z hlavních dopadů přílišného vystavování se světlu z elektronických zařízení je porucha spánku. Modré světlo může přispět k potlačení produkce melatoninu, hormonu, který reguluje spánek. Používání elektronických zařízení především před spaním tedy může narušovat přirozený cyklus spánku, což vede k potížím s usínáním a k narušení našeho spánkového cyklu. Oční zdraví je dalším aspektem, který stojí za pozornost. Dlouhodobá expozice modrému světlu může zvyšovat riziko poškození sítnice a způsobovat oční únavu. Vliv modrého světla na náladu a duševní zdraví je další aspekt, který stojí za zmínku.
Jak na úspěšný detox
Pro začátek bude stačit vyhradit si volný den, kupříkladu během víkendu, a říct si, že na elektroniku ani nesáhnete. Je nám totiž jasné, že velké množství lidí potřebuje v dnešní době elektronická zařízení k výkonu své práce, takže volný den je na digitální detox jako dělaný. Když totiž člověk přestane každých pár minut sahat po chytrém telefonu, aby zkontroloval nové příspěvky na sociálních sítích, zjistí, že nově získaný čas lze využít produktivně i v off-line světě. Většina lidí, kteří si zkusí alespoň na den omezit čas na chytrých zařízeních, zjistí, že mají najednou mnohem více času, který se dá produktivně využít. Pokud se Vám tedy podaří úspěšně dokončit kupříkladu jednodenní detox, je určitě vhodné ohlédnout se za svým dosavadním stylem a udělat postupně nějaké změny. Začít se dá třeba s omezením používání chytrých telefonů a tabletů těsně před tím, než jdete spát. Tím jednak umožníte svému mozku a očím odpočinout si od modrého světla, což může výrazně zlepšit kvalitu spánku, ale také získáte volnou chvilku například na četbu knihy, ke které se kvůli nadupanému diáři už několik měsíců ne a ne dostat. Dalším krokem k udržitelnému stylu bez nadvlády technologií může být stanovení si pravidel pro pracovní dobu a volný čas. Pokud je to možné, oddělte svou pracovní dobu (často strávenou na počítači) od osobního času a vyhněte se práci na počítači nebo sledování obrazovky po skončení pracovní doby. Neznamená to, že se po pracovní době nemůžete nikdy podívat na film nebo seriál, ale tento mindset Vám může pomoci s lepší definicí toho, kdy u počítače být musíte a kdy už je to Vaše osobní volba.
Digitální detox není o úplném vyloučení elektroniky z Vašeho života, ale o nalezení vyváženého přístupu k jejímu používání. Může to být postupný proces, a proto buďte sami se sebou trpěliví. Najděte přístup, který Vám bude fungovat a integrujte ho do svého každodenního života. Jen tak můžete docílit toho, že novodobé technologie budou dobrým sluhou a ne zlým pánem.