Kdyby byli vaši největší kámoši Fantomas, Kojak nebo Andre Agassi, řešili byste, že na hlavně a možná taky jinde nemají ani chlup? Nejspíš ne. Tak proč je alopecie (ztráta vlasů a chlupů) takovým společenským propadákem? Ta zatrolená historie má stále ještě velkou sílu…
Buďte v klidu
Je to jako zlý sen. Ráno se probudíte a na polštáři najdete chomáče svých vlasů. Zjistíte, že chlupy mizí i bez depilace. Život je ztracenej. Dnešní společnost si totiž nejvíce váží vizuálu, do kterého patří mimo jiné krásné, husté a zdravé vlasy.
No tak, nenechte se vysmát. Nebudeme teď tady řešit, co je příčinou alopecie. Ale to, proč radši zůstat v klidu.
Vlasy nemají skoro žádný praktický význam. Přesto jsou měřítkem všehomíra
Ten, kdo má bujnou kštici, si ani neuvědomuje, jak vlasy nepřímo ovlivňují vztahy, pocity a postoje. Když někdo vyniká krásnou hřívou, obdivujeme ho. Když někdo naopak na těle nemá ani chlup, je přehlížený a často taky ponižovaný.
Tak to je odjakživa. U žen představují vlasy nástroj svůdnosti, jsou chloubou a výrazem osobnosti. Když na muže žena zamrká božskýma řasama a hodí hlavou, je skoro hotovo…
U mužů jsou zase vlasy symbolem mužnosti a síly. Navíc se vždycky říkalo, že kdo je chlupatej, ten je taky bohatej…
Jenže když se „nečekaně” dostaví alopecie nebo podobný problém, rázem má člověk utrum. Sice je uvnitř furt stejnej, ale společnost na něj nahlíží jako na někoho slabého, zlomeného, prostě zničeného.
Čím to je?
Nejde ani o to, co alopecii způsobuje. Ale o to, že různé kultury celé věky připisují vlasům zvláštní symboliku. Dřív se třeba stříhání vlasů považovalo za trest nebo ponížení. Vyholování hlav v armádě zase mělo brance totálně zlomit a hodit je do jedné velké škatule „všech rovných“.
Bohužel má v sobě většina lidí zakódované, že ztráta vlasů jakoukoliv příčinou je narušení sebedůvěry a psychiky.
Přitom třeba ve starověkém Egyptě bylo vyholování hlav zcela běžné. Kvůli hygieně a taky společenskému postavení. Takže záleží, z jakého úhlu pohledu se na problém koukáte.
Krása je tam, kde byste ji taky měli čekat
Svět je povrchní. Někteří se stávají prázdnými figurínami, které jsou navlečené do vystajlovaných outfitů. A melou a melou furt to stejné dokola, protože jim to někdo nakukal. A berou to jako měřítko pro všechny ostatní.
Takže když vás potká něco jako alopecie, najednou jste mimo. Ale mělo by vás tohle vůbec zajímat? Jestli jo, tak vám asi není pomoci. Protože ten, kdo vás má doopravdy rád, tak mu jde přece o něco jiného. Zní to jako totálně otřepané klišé, ale je to tak.
A hlavně, důležitý je mít rád sám sebe, nenervovat se a dá se dohromady. To se pak dějou věci. My v BiOOO to dávno víme. A co vy?
Březnový speciál BiOOO bez cenzury probíhá ve spolupráci s Nadací Krása pomoci, která seniorům pomáhá prožívat důstojné a veselé stáří. Jak budeme pomáhat? Kráse pomoci darujeme 50 % výtěžku z prodeje celé značky Purobio Cosmetics za měsíc březen. A právě nákupem těchto produktů se do pomoci zapojujete i vy!