Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

4 tipy na relaxační koupel

4 tipy na relaxační koupel Vyberte si ze čtyř druhů relaxační a léčivé koupele.
Marcela Fröhlichová
5,0 5
2

4 tipy na relaxační koupel zdroj: pixabay.com

Nejčastější způsob, jak dopřát odpočinek celému tělu i pokožce spolu s léčivými účinky, je bezesporu koupel. Když jsme vyčerpaní fyzicky i psychicky, voda je jeden z nejlepších způsobů, jak načerpat novou energii. Tuto moudrost znají instinktivně i zvířata. Když je zvíře nemocné, vyčerpané či zraněné, vyhledává v prvé řadě vodu. Nemá totiž mnoho jiných způsobů, jak se vyléčit, neskočí si do lékárny pro aspirin ani do supermarketu pro energetický nápoj. A instinkty radí vždycky dobře, jen my lidé jsme si odvykli jim naslouchat. Máme přece zdravý rozum. Ale i zdravý rozum často zapomíná na jednoduché a účinné metody, jak si dopřát odpočinek a posílit se.

Pojďme tedy opět naslouchat svým instinktům a zkusit využít sílu životodárné vody a dopřát si něco v naší civilizaci tak dostupného a jednoduchého jako je koupel. A i když samotná voda umí zázraky, můžeme si vybrat mezi různými přísadami a způsoby, kterými můžeme podpořit pečující, relaxační i léčivý proces koupele.

Solná koupel

Solná koupel se využívá jako léčebný prostředek už od historie lidstva. I když nemáme moře s jeho blahodárnými účinky, můžeme si moře vyrobit ve vlastní koupelně. Stačí použít obyčejnou kuchyňskou sůl nebo už hotové namíchané solné koupele s různými aromatickými přísadami. Skvělá je také himalájská růžová sůl, která je obzvlášť vhodná pro detoxikaci nebo černá sůl z vulkanických oblastí. Solné koupele se nemusí bát ani majitelky suché kůže. Sůl totiž v kůži váže vodu. I když se vám může zdát, že po solné koupeli je kůže vysušená, je to pouze tím, že sůl způsobuje rychlejší odlupování odumřelých svrchních buněk a zrohovatělé kůže. Po odstranění této odumřelé vrstvy je pokožka díky soli jemná, vláčná a hydratovaná.

Olejová koupel

Někdo raději zvolí olejovou koupel. Olejová koupel patří také mezi nejstarší léčebné a podpůrné způsoby. Obzvlášť v Indii kladou důraz na účinky olejových koupelí i masáží. Není nic jednoduššího než si koupit olejovou koupel a pak se do ní ponořit. Olejovou koupelí se tělo detoxikuje a zbavuje se toxinů. Nepůsobí pouze povrchově na pokožku, která je krásně vyživená a hebká, ale i na klouby. Olejová koupel napomáhá lepšímu spánku, celkově harmonizuje tělo, mírní tak stres a působí i na naše trávení. Můžete si opět vybrat z různých olejových směsí určených ke koupeli, ale měli byste vždy sahat po bio kvalitě. Běžné oleje se zpracovávají chemickou cestou za vysokých teplot a tak ztrácí své léčivé a vyživující účinky. U bio produktů máte zaručeno šetrné zpracování studenou cestou. Král mezi oleji v ájurvédě a józe je sezamový olej. Můžete použít i kokosový nebo olejové směsi, ve kterých se účinky míchaných olejů násobí a doplňují.

Bylinná koupel

Bylinná koupel je klasická metoda a naše prabáby ji užívaly hojně, protože bylinky jsou nejdostupnější. Snad všichni jsme se jako děti koupali v heřmánku, který má silně zklidňující a protizánětlivé účinky, ale není to jen heřmánek, který naši předkové používali nejčastěji. Využívali celé spektrum bylin na nejrůznější neduhy. Ideální je spojit sílu bylin vnitřně i zvnějšku, kdy si dopřejete bylinnou lázeň a zároveň popíjíte bylinné čaje. Někdy stačí po celodenním stresu sáhnout po krásně aromatické levanduli, která odplaví únavu a naladí na spánek a zároveň zklidní pokožku. Pro atopický ekzém je zase ideální dopřát si vyživující ovesnou koupel. Populární byly vždy i sedací koupele a někdy postačí i koupel nohou. Bylinná koupel by měla trvat 15-40 minut. Na celkovou koupel použijeme výluh či odvar z 200 g bylin, který přidáme do koupele.

Koule do koupele

Koupelové kuličky už jsou spíše specifickým produktem než samotným způsobem provádění koupele, ale jsou tak účinné a roztomilé, že by bylo škoda je nezmínit. Kombinují totiž v jedné malé kuličce několik způsobů koupele, o kterých jsme se zmínili výše. Základem bývá soda (sodium bicarbonate) který změkčuje vodu, umí vytahovat toxiny z těla a zanechává pokožku jemnou a hladkou a taky šumí. Aby nevysušovala příliš pokožku, kombinuje se soda s výživnými přírodními másly, jako je například kakaové máslo (Theobroma Cacao Butter) nebo bambucké máslo (Butyrospermum Parkii Butter) a jemným mandlovým olejem (Prunus Amygdalus Dulcis Oil). A to není vše. K tomu všemu se ještě přidá účinek bylinek jako levandule, heřmánek nebo růže.

Jaký druh koupele si vyberete vy? :-)