Recenze: Bezbarvá vyživující henna Cosm'etika

5,0 5
10

Recenze: Bezbarvá výživa pro vlasy Cosm'etikazdroj: biooo.cz - Mája Ráblová

Když se řekne henna, většina lidí si vybaví zelené blátíčko, co barví vlasy do zrzavých odstínů. To je sice pravda, ovšem jen poloviční. Méně lidí totiž ví, že pod názvem henna se skrývá více významů. Druh Lawsonia inermis, která je barvicí, vám vždy bude chytat do různých oranžovo červených odstínů, a to je také ta opravdová henna. Druhá - Cassia obovata je regenerační a nebarví vůbec, ale i přesto se u ní setkáte s pojmem “henna”.

Kdy sáhnout po cassii?

Můžete ji použít v podstatě kdykoliv a kdokoliv. Cassia je skvělý přírodní kondicionér. Pomůže, když máte vlasy křehké, slabé, lámavé, bez života, matné. Pomůže ve chvíli, když vám vlasy padají nebo máte problémy s vlasovou pokožkou v podobě lupů apod. Jisté barvivo cassia obsahuje a to žluté. Pokud si tedy budete aplikovat tuto hennu na šedivé vlasy, může jim dodat velmi lehký zlatavý nádech. Ve všech ostatních případech ale nebarví vůbec a už vůbec ne do typických teplých oranžových odstínů. Pokud si chcete užít řádnou vlasovou regeneraci a slušnou dávku vitaminů bez nežádoucího zabarvení, sáhněte po cassii.

Cassia se na krabičkách s hennou většinou označuje jako "neutrální" nebo "bezbarvá", lze se setkat i s názvem "senna". Vždy se ale podívejte na seznam ingrediencí, jestli tam nejsou nějaké příměsi. Existují různé regenerační směsi, které mohou obsahovat další rostlinné prášky a někdy právě i již zmíněnou barvicí lawsonii. Pokud se chcete vyvarovat jakýchkoliv načervenalých odstínů, sáhněte po té, kde je v ingrediencích napsaná pouze cassia. U nás je to například ta od české firmy Cosm’etica.

Jak ji cassii použít?

Úplně klasicky jako jakoukoliv jinou hennu. Ve vhodné mističce si rozděláte pastu z henny a teplé vody (60 – 90 °C) a necháte chvilku odstát. Henna se aplikuje jak na suché, tak na vlhké, právě umyté vlasy. Zabalíte do fólie, starého ručníku (v teple se henna lépe vyvíjí) a necháte působit pár hodin - nejméně však 45 minut. Pro větší efekt je možné nechat hennu na vlasech působit i celou noc. Ne všechny firmy s přírodními barvami na vlasy přikládají do krabičky folii a ochranné rukavice na barvení. Pokud ve své krabičce nic takového nenajdete, jednoduše si obalte hlavu potravinářskou folií a místo rukavic použijte jakýkoliv barvicí štětec na vlasy. Hennu můžete nanést i rukama samozřejmě, ovšem může vám je lehce zabarvit, ale to pár umytí nádobí samo spraví. ;)

Čím se dá pasta z cassie obohatit?

Když už si budete takovou kúru dělat, byla by skoro škoda ji nechat jen tak. Do směsi přidejte lžíci rostlinného oleje pro lepší regenerační účinky. Vhodný je olivový, dýňový nebo ricinový. Můžete tam šoupnout i vaječný žloutek a lžičku medu pro opravdové domácí lázně. Směs se dá také obohatit práškem amla neboli Emblica officinalis, který obsahuje velké množství vitaminu C a na vašich vlasech vytvoří pěkný lesk.

Co směs z cassie s vlasy udělá?

Vlasy po takové kúře budou pevnější, lesklejší a budou méně padat. Mně osobně to navíc dobře ozdravuje vlasovou pokožku. Pokud si budete tuto kúru dělat pravidelně každý měsíc, může se stát, že vám vlasy maličko ztmavnou. Děje se to z důvodu velkého množství henny, která vlas obaluje a na vzduchu reaguje. Nemusíte se bát si tuto hennu aplikovat, jestliže máte vlasy již barvené. Cassia na lawsonii (a naopak) chytá dobře, neboť obě fungují na stejném principu. Pokud ale budete chtít použít chemickou nebo semi-chemickou barvu na vlasy, počkejte alespoň měsíc, než se vám henna z vlasů vymyje, aby pigmenty dobře chytily.

A mé dojmy z bezbarvé henny?

V krabičce od firmy Cosm’etica, co jsem použila, bylo 100 g prášku, který mi vystačil na dvě plnohodnotné kúry. Vlasy mám hustší až po ramena. Nejdůležitější pro mě byl fakt, abych neměla na hlavě opravdu žádné nazrzlé odstíny, protože mám studený podtón pleti a s hlavou jako pomeranč vypadám všelijak. :) K mé úlevě jsem na vlasech nezaznamenala vůbec žádnou změnu odstínu. Vlasy byly pěkné, na pohled vyživené a vlasová pokožka naprosto v klidu. Podobnou regenerační kúru bych doporučila všem, kteří mají na hlavě alespoň nějaké vlasy (rozuměj - je vhodná pro všechny). ;)

Pozor: Jako třešinkou na dortu může být poznatek, že pokud používáte hennu (ať už lawsonii nebo cassii) a máte vlnité vlasy, díky vyššímu obsahu rostlinných bílkovin a zvyšující se hmotnosti vlasů, se vám mohou vaše kučery trochu narovnat.

Jak se vám článek líbil?