Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Dýňový olej

Dýňový olej Dýňový olej využijete po celý rok v kuchyni i koupelně.
Hana Bartušková
3,3 5
6

zdroj:

Dýně jsou sice každoročně hitem podzimu, ale dýňový olej využijete celoročně. Sklizeň dýní probíhá zhruba od konce srpna až do začátku října. Dýně pochází ze Střední Ameriky a je jich opravdu mnoho druhů včetně máslové, špagetové nebo žaludové dýně. U nás je pravděpodobně nejoblíbenější druh zářivě oranžová dýně Hokaido, které se i v naší české kotlině daří velice dobře. Dýňový olej, stejně jako dýňová semínka, využijete na jaře, na podzim, v zimě nebo v létě - ve dne i v noci, v kuchyni i v koupelně. Co do šíře použití i účinků se rovná  exotickým olejům, jako je marocké zlato nebo strom života z Afriky i z Asie. Sáhněte letos na podzim po zeleném (a lahodném!) zázraku z rakouského Štýrska. Regeneruje, posiluje, je protizánětlivý, vyživuje. Co více si přát?

Přejít na sekci článku:

Zelené zlato z Rakouska

zdroj:

Originální původ dýní je pravděpodobně z Jižní a Severní Ameriky, i když některé prameny uvádějí jako původní dýňovou zemi Indii. Dýňový olej jako takový ovšem pochází z Evropy a používá se už od 18. století především v kuchyni. V té době se v jižním Štýrsku začala ručně sbírat dýňová semínka a zpracovávala se na olej. Semínka totiž byla lokálně velmi oblíbena pro svou oříškovou chuť, stejnou popularitu získal i olej, a tak je dýňový olej jednou z tradic rakouského Štýrska.

Olej se vyrábí ze semínek dýně a pro výrobu zhruba jednoho litru oleje je třeba použít 35 celých olejnatých dýní. Z dýní se vyberou semínka a rozemelou na kompaktní kaši. Tradičně se tato kaše poté opraží a vznikne typické jemně oříškové aroma i chuť. Teprve poté se semínka lisují a vzniká dýňový olej, který má výraznou chuť i vůni. V dnešní době se semínka zpracovávají i za studena a přímo z dýňových semen se lisuje olej. Ten má ovšem méně výraznou chuť a také je třeba minimálně dvojnásobné množství dýní pro stejné množství oleje, jako by se získalo při tradičním postupu.

Štýrský dýňový olej je světoznámý a vlastní i ochrannou známku EU, v této oblasti Rakouska se vyrábí už přes tři sta let. Ve velkém množství se začal používat po druhé světové válce a rozšířil se v té době do celého světa. Dýňový olej má tmavě zelenou barvu a je hutný a mastný. Pro barvu, výjimečné složení, skvělou chuť a pozitivní vliv na naše zdraví se štýrskému dýňovému oleji začalo říkat zelené zlato.