Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Graviola: zázračná pralesní bylina

Graviola: zázračná pralesní bylina Graviola je stále prozkoumávanou rostlinou, jejíž plný potenciál nebyl zatím objeven. Dokáže však pomoci s řadou zdravotních problémů spojených s trávením, vysokým krevním tlakem a artritidou.
Iva Lhotská
5,0 5
1

Graviola: zázračná pralesní bylina zdroj: wikipedia.org

V posledních zachovaných tropických pralesích Jižní Ameriky a jihovýchodní Asie, což je oblast Indonésie a Papuy Nové Guiney, za koloniálního období nazývané Východní Indie, se dosud vyskytují vzácné živočišné i rostlinné druhy. Jedná se o nejstarší a nejčistší lesy světa, jež bývají označovány jako zelené plíce planety či rajské pralesy. K vzácným darům, které tyto tropické deštné pralesy nabízejí, patří i graviola.

Anona ostnitá aneb léčivý zázrak

Tato tropická rostlina s celou řadou léčivých vlastností je známá též jako anona, guanabana, brazilská papaya či soursop. Jedná se o zelené ovoce ve tvaru srdce, rostoucí právě v samém srdci pralesa. Botanický název této rostliny je Annona muricata. Je to cévnatá rostlina, patřící do čeledi láhevníkovitých. I proto se pro ni v Čechách používá označení láhevník měkkostěnný či ostnitý. Chuť plodů byla popsána jako kombinace chuti jahod a ananasu s mírně kyselým citrusovým aroma.

Anona je vzpřímený, stálezelený keř nebo strom, který může vyrůst až do výšky čtyř metrů. Jeho mladé větve jsou chlupaté, listy má velké, podlouhlé až oválné a jsou lesklé, tmavě zelené. Stonky jsou dlouhé a dřevnaté, okvětní lístky tlusté a nažloutlé, plody tmavě zelené s měkkými ostny. Guanabana je přinejmenším zajímavá huňatá rostlina, protože jak stonky jednotlivých květů, tak okvětní lístky jsou mírně chlupaté.

Ovocná dužina obsahuje bílou jedlou dřeň, vlákninu a černá nestravitelná semena, jež obsahují asi 24 % oleje. Chuť zralých plodů je mírně kyselá. Dužina se používá k výrobě ovocné šťávy, nektaru, ale také při přípravě koktejlů, sorbetů, bonbonů a zmrzliny. Plody neboli soursop se konzumují po celém světě, navíc se přidávají do kvalitních potravin a nápojů, které jsou k dispozici zejména v Brazílii, Mexiku, Kanadě, USA, Irsku a Velké Británii, kontinentální Evropě či v Japonsku, Indonésii, Malajsii a Vietnamu.

Graviola je poměrně tolerantní k chudé půdě, nejlépe se jí daří v nížinách a nesnáší mráz. Pěstuje se i v jiných oblastech, než odkud pochází, a to klidně na severu i jihu Floridy, na ostrově Mauricius, v některých částech Latinské Ameriky, Karibiku ale též v Africe.

Co anona obsahuje

Ovoce je bohaté na vitaminy C, B1 a B2. Semena obsahují anonacin, což je neurotoxická chemická sloučenina, která patří mezi takzvané acetogeniny. Plody mají vysokou výživovou hodnotu, protože obsahují kromě vitaminů i bílkoviny, škroby, fruktózu a glukózu, ale také minerály a stopové prvky, jako jsou draslík, sodík, hořčík, fosfor a železo. Další účinné látky, které se v graviole nacházejí, jsou například anomonicin, anomuricin, muracin, coronin, cohibin, anonain, ale též GABA, campesterol, muricinin a podobně. Součástí rostliny jsou taniny, polyfenoly, nenasycené mastné kyseliny a další látky.

Graviola: zázračná pralesní bylina

Využití gravioly

Z rostliny se využívají téměř všechny její části - kůra, list, plody i semena. Anona má širokospektré působení, používá se tradičně zejména v oblastech, kde roste. Rostlina a její plody i listy poskytují potravu i medicínu domorodým Američanům už po celá staletí. Připravoval se zejména odvar z listů. Bylinné čaje obsahující anonacin sloužily jako tradiční léčivo v lidové medicíně. Na karibském ostrově Guadeloupe se odvar z listů užíval především pro své sedativní účinky.

Bohužel právě na základě výzkumů v této oblasti se zjistilo, že při pravidelné a časté konzumaci této byliny se u mužů vyšších ročníků dostavily projevy Parkinsonovy nemoci, případně specifické progresivní obrny. Je ovšem také dokázáno, že kupříkladu Polynésané se svým tradičním způsobem života, ke kterému neodmyslitelně patří fyzická práce a zdravá strava, jejíž součást tvoří i anona, mají nižší výskyt rakoviny. Graviola byla podrobena vědeckému zkoumání, při němž bylo zjištěno, že obsahuje takové látky, které napomáhají s léčbou rakoviny po celém světě. Výzkumy nadále pokračují.

Výtažky z tohoto ovoce patří k nejúčinnějším rostlinným produktům. Mají totiž obrovský přínos pro zdraví a schopnost chránit před určitými druhy virů, stahovat póry na pokožce, odpuzovat parazity, například vši, zmírňovat křeče v trávicím traktu, ulevovat při kardiovaskulárních chorobách a ulevovat při revmatických bolestech. Anona působí též při nachlazení a jaterní problémech. Olej vylisovaný z nezralých plodů se mísil s olivovým olejem a používal se k obkladům při neuralgii, revmatismu či artritidě. Dávní zemědělci dokonce používaly anonu jako přírodní pesticid. Je však zapotřebí zmínit se o tom, že extrahované alkaloidy z gravioly mohou rovněž způsobit degeneraci a neurální dysfunkci, nebo symptomy spojené s Parkinsonovou nemocí.

Graviola působí i na rakovinové buňky

Při laboratorních testech ve Velké Británii bylo dokázáno, že látky obsažené v anoně jsou tak silné, že dokáží usmrtit určité typy buněk v našem těle, způsobující rakovinu. Náš organismus má sice obranné systémy vůči mutacím buněk v našem DNA, ale některé vnější faktory, jako jsou třeba určité druhy záření, chemické látky obsažené v tabákovém kouři, případně některé druhy infekcí však mohou tyto ochranné štíty porušit. Bylo zjištěno, že anona působí kupříkladu na eliminaci rakoviny plic a krku, leukémie, rakoviny tlustého střeva či při rakovině prsu a děložního čípku.

Výtažky z anony ostnité jsou rovněž vysoce účinné při onemocnění virem herpes simplex. Účinné látky v extraktu totiž zablokují virové působení na buňky a tkáň, umožňují zkrátit dobu infekce a napomáhají potencionální prevenci při vzniku dalších ohnisek. Extrakt z anony též výrazně snižuje krevní cukr a cholesterol.

Užívání anony a její vedlejší účinky

Odvar z anony

1-2 polévkové lžíce listů byliny zalijte asi 3/4 litrem studené vody a nechte přejít varem. Poté vařte na mírném ohni asi 5-10 minut. Přeceďte přes sítko a popíjejte 2-3 šálky denně. Nálev má světle zlatožlutou barvu a voní lehce po trávě. Chuť je mírně nahořklá.

Odvar by se měl pít po dobu jednoho měsíce a pak si dát 1 měsíc pauzu zejména v případě, že graviolu užíváte společně s léky, případně pokud ji máte doporučenu při onemocnění rakovinou.

Už jsme si řekli o tom, že toto pralesní ovoce může mít i vedlejší účinky, ke kterým patří již výše zmiňovaný parkinsonismus. Bohužel není zatím moc známo, jak anona interaguje s jinými bylinami, popřípadě s léky na předpis. Graviolu by neměly užívat těhotné a kojící ženy. Proto byste se měli o užívání poradit se svým ošetřujícím lékařem.

Opatrní by měli být lidé, kteří mají výrazně nízký tlak, protože ho bylina snižuje.

Účinek anony se v případě nádorových onemocnění zvyšuje v kombinaci s dalšími bylinami, jako je dračí krev - Sangre de drago - užívá se 15-20 kapek za den a s vilcacorou. Nezbytná je rovněž detoxikace organismu a úprava jídelníčku.

Graviola je nadále podrobována laboratorním testům a prochází vědeckým výzkumem. Její vlastnosti a účinky nebyly ještě zdaleka objeveny, a tím pádem i doceněny. Jedná se v podstatě o významnou rostlinu budoucnosti.