zdroj: wikipedia.org
Čekanka, hojně rostoucí skoro na každé louce, je rostlinou, k níž byly v časech minulých přirovnávány smutné oči dívky, která očekávala návrat svého milého z vojny. Ale v dobách rozmachu starověkého Egypta tato bylinka propůjčovala krásu a úspěch všem, kteří se potřeli její šťávou. Egypťané ji pěstovali i jako zeleninu, řecký lékař Dioscoridés ji zase radil na bolavé oči. Židé ji měli údajně doporučenu jíst v době jejich velikonočních svátků spolu s jehněčím. A v západní Evropě se z čekanky v období po 1. světové válce vyráběla náhražka kávy.
Tato půvabná kytička s modrým květem není jen tak obyčejná rostlina. Obsahuje celou řadu látek, prospěšných lidskému zdraví. Je vlastně jedno, zda detoxikuje a podporuje lepší trávení, zvyšuje vstřebávání vápníku z potravy, posiluje imunitu, nebo slouží k výplachům při zánětech očí, jako obklad při různých vyrážkách a ekzémech, artróze apod. Tato docela nenápadná bylinka totiž umí mnohem víc!
Ze sušených kořenů se už od 17. stol. připravuje náhražka kávy, tzv. cikorka. Pražením dojde ke zkaramelizování přítomného inulinu a dalších sacharidů, hořčiny se částečně rozloží, uvolní se aromatické látky a následně vzniká tmavohnědá kávovina zvaná cikorka. Hodnota cikorky ještě vzrostla v době napoleonských válek, kdy došlo k omezení dovozu kávy do Evropy.
Čekanka obecná - co v ní najdeme
Čekanka obecná, latinsky Cichorium intybus má ještě další spoustu poetických jmen, např. cikorka, cikorie, čekanec, koření sv. Petra, čaganka, německá káva, koření kozího cecku, pocestník nebo podražník. V angličtině se nazývá chicory, po slovensky čakanka obyčajná. Čekanka je vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých, Asteraceae, která dorůstá výšky 15-120 centimetrů. Když je jí jeden rok, vytváří jen přízemní růžici řapíkatých listů. Má větvenou, hranatou, lysou nebo štětinatě chlupatou lodyhu s kopinatými listy a zubatým okrajem, jež se objevuje v jejím druhém roce. Čekanka kvete od července do září jasně modrými květy. Její kořen je dlouhý, vřetenovitý a po naříznutí z něj vytéká mléčná šťáva. Plodem je žlutá až tmavě hnědá nažka.
Z čekanky se sbírá kořen, nať i květ. Nejvyšší koncentrace účinných látek je však v kořeni, jenž se sklízí zjara nebo na podzim. Nať čekanky se sbírá před rozkvětem, v červenci až září a květy před rozkvětem nebo těsně po něm. Sušením květy ztrácejí svou modrou barvu, ale účinky si zachovávají. Čekanka roste skoro po celé Evropě, ale také v Asii a Africe, dokonce zplaněla v Severní a Jižní Americe, Austrálii či na Novém Zélandu.
Čekanka obsahuje sacharidy, zejména polysacharid inulin, fruktooligosacharidy, vitaminy, minerální látky, např. vápník, hořčík, fosfor a železo. Dále jsou v ní přítomny polyfenolické sloučeniny, seskviterpenické laktony, třísloviny, cholin, arginin, hořčina intybin, silice, sliz a další látky. Kontraindikace v případě aplikace čekanky nejsou známy, jen se nedoporučuje ve vysokých dávkách během těhotenství. Extrakty připravené z čekanky nemají vliv na běžně užívané léky, dá se tedy brát dlouhodobě.
K čemu se čekanka využívá?
Čekanka je součástí čajových směsí, slouží jako náhražka kávy ve formě kávovinových směsí a vyrábí se z ní tinktura pro terapeutické účely. Je tedy víceúčelovou léčivou bylinou se spoustou účinků na lidský organismus. Podporuje trávení a chuť k jídlu, podává se při zácpě a zlepšuje látkovou výměnu. Čekanka má též detoxikační vlastnosti, posiluje játra a žlučník, slezinu, je přínosná při onemocnění žloutenkou a eliminuje parazity. V trávicícím traktu se chová protizánětlivě a antibakteriálně, napomáhá s čištěním krve a poskytuje pomoc při ledvinových nebo močových problémech, včetně kamenů. Má projímavé a močopudné účinky, podporuje laktaci.
Díky obsaženému inulinu, který funguje jako rozpustná vláknina a fruktoligosacharidům, je dobrým prebiotikem podporujícím dobrou funkci střev a zdravou střevní mikroflóru. Čekanka je též významným antioxidantem, napomáhá se vstřebáváním vápníku ze stravy a posiluje obranyschopnost. V něčem je čekanka skutečně divotvornou bylinou, neboť má protirakovinné působení, zejména v případě nádorů tlustého střeva a reguluje tzv. programovanou buněčnou smrt, která slouží k odstranění poškozených či nepotřebných buněk. Představte si, že tato jemná bylinka zabraňuje rychlému množení buněk způsobujích vznik nádorů. Čekanka rovněž vykazuje epigenetický efekt, což znamená, že se podílí na změně chování našich genů i na tom, jak se geny mění vlivem chování nás samých. To je, co?
Čekanka obecná posiluje srdečně-cévní systém, snižuje hladinu triglyceridů a "špatného" LDL cholesterolu, podílí se na snižování krevního cukru. Zevním způsobem se tato bylinka používá ve formě obkladů na bolavé klouby, hlavně při revmatismu, artróze a v případě vyrážek, ekzémů, zánětů kůže, při vředech či opruzeninách. Odvarem nebo nálevem z jasně modrých květů si můžete proplachovat unavené oči, nebo je využít při slzení a očních zánětech spolu s chrpou. Čerstvá šťáva z kořene čekanky podporuje růst vlasů.
Co všechno čekanka dokáže
1. Podporuje lepší trávení. Povzbuzuje chuť k jídlu.
2. Působí antibakteriálně a protizánětlivě.
3. Má výrazný prebiotický efekt. Mírní zácpu.
4. Napomáhá detoxikaci. Působí proti parazitům.
5. Ulevuje trávení od hlenu při rýmě.
6. Zmírňuje problémy se žaludkem, hojí vředy.
7. Zlepšuje funkci jater a podporuje tvorbu žluči.
8. Pomáhá čistit slezinu a slinivku.
9. Posiluje srdečně-cévní systém. Snižuje riziko trombózy.
10. Podporuje lepší látkovou výměnu. Působí proti cukrovce.
11. Působí proti "špatnému" cholesterolu.
12. Ulevuje při problémech s ledvinami a močovými cestami.
13. Má mírně projímavé a močopudné účinky.
14. Podporuje laktaci. Uklidňuje nervovou soustavu.
15. Působí antioxidačně, chrání před volnými radikály.
16. Chrání před vznikem rakoviny. Podílí se na zvýšení imunity.
17. Ulevuje bolavým kloubům při revmatu či artróze.
18. Eliminuje ekzémy, záněty kůže i atopickou dermatitidu.
19. Pomáhá při únavě očí a zánětech spojivek. 20. Má podpůrný vliv na růst vlasů.