zdroj: shutterstock.com
Gotukolu, která je též známa pod názvem Centella asiatica, využívá indická ajurvéda již po tisíce let. Je výjimečná tím, že dokáže povzbudit v organismu sílu potřebnou k obnovení tkání a buněk. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších léčivých rostlin.
Pupečník asijský, Gotu Cola či gotukola v latině nazývaná Centella asiatica je drobná vytrvalá, bahenní rostlina s plazivým oddenkem, který dorůstá až do délky 2 metrů. Patří do čeledi miříkovitých - Apiaceae. Listy pupečníku jsou dlouze řapíkaté, drobné květy mají nejprve zelenou a potom tmavě červenou barvu. Tato silná léčivá bylina pochází z jihovýchodní Asie, kde prospívá v bažinatých oblastech hor a je rozšířena v celém vlhkém pásmu tropů a subtropů skoro celého světa. Vyskytuje se také v Austrálii, Indonésii, na Srí Lance, v jižní Africe a na Madagaskaru. Gotukola je též velmi oblíbená v Číně a Vietnamu. V našich klimatických podmínkách se dá pěstovat jako pokojová rostlina, která má ráda slunná či polostinná stanoviště.
Pupečník asijský má pověst omlazujícího zázraku s tisíciletou tradicí. Je využívána nať s listy. Nepochybné zdravotní účinky pupečníku potvrdila celá řada vědeckých studií a lékařských výzkumů. V Malajsii nazývají pupečník Daun Pegaga, v Austrálii Brahmi (i když se správně jedná o bakopu) a v Číně je to Elixír života. Říká se, že se na místech, kde pupečník roste, povalují bengálští tygři, čímž si hojí otevřené rány, které utržili v boji o kořist. U člověka pomáhá s prokrvením mozku a posiluje nervovou soustavu. Jenže oblast jeho působení je mnohem širší.
Jaké obsahuje pupečník látky a na co se používá?
Pupečník asijský neboli gotukola je ceněný pro svou nať, která obsahuje triterpenoidy, zejména asiatikosid, brahmosid, kyselinu asiatikovou, centelovou a madekassovou. U těchto sloučenin byl prokázán výrazný regenerační a hojivý účinek, hlavně v případě nejrůznějších poranění, při popáleninách, celulitidě a vředech na kůži. V nadzemní části rostliny jsou dále přítomny steroly, třísloviny, flavonoidy, saponiny, hořčiny, alkaloidy, glykosidy, silice a další látky. Gotukola je přímo nabita nebývalým množstvím minerálů - např. vápníkem, hořčíkem a draslíkem, stopových prvků - selenu a chromu a vitaminů - provitamin A, vitamin C a vitaminy skupiny B.
Bylina patří k tzv. mozkovým nutrientům, tzn. že prokrvuje mozek a zlepšuje paměť. Dále gotukola posiluje nervovou soustavu a významně přispívá k potlačení senility. Jako velmi silné tonikum zvyšuje fyzickou i duševní výkonnost, současně s tím zlepšuje krevní oběh, zmenšuje uzliny a otoky lymfatického původu. Pupečník má rovněž příznivý účinek na pokožku - zlepšuje její pružnost a hojení ran. Též podporuje tvorbu kloubního maziva.
Gotukola má tak široké spektrum působení, že se mi asi nepodaří celé obsáhnout. Alespoň se o část pokusím. Tato divotvorná léčivá rostlina je často využívána šamany a medicinmany po celém světě. Působí jako kardiotonikum, antidepresivum, fungicidum (ničí houby a plísně), pomáhá léčit odchlipování oční sítnice, hojí vnitřní rány, křečové žíly, poševní výtoky, svědění pochvy a konečníku, ale také příznivě působí při lupénce, ekzémech, astmatu, cukrovce či krvi v moči.
Co ještě všechno pupečník umí a jaké jsou kontraindikace?
Ajurvédská medicína tuto rostlinu používá odpradávna k léčení vředů, malomocenství a jiných kožních onemocnění. Vzhledem k protizánětlivým účinkům pupečník pomáhá v případě revmatismu, revmatické artritidě nebo při zhoršeném cévním oběhu. V Indii se osvědčil jako přírodní prostředek podporující zvyšování plodnosti. Současné vědecké výzkumy ovšem prokazují, že některé složky gotukoly mohou mít účinky právě opačné. Dětem v Indii se podávají čerstvé listy při onemocnění úplavicí. Dále se pupečník uplatňuje jako přírodní léčivo při trávicích potížích a horečkách. V čestvém stavu jsou listy oblíbenou součástí salátů, protože pročišťují organismus, a tím ho i omlazují.
Gotukola též podporuje chuť k jídlu, snižuje riziko vzniku celulitidy, hojí řitní trhlinky či zpomaluje stárnutí pokožky. Dále umí stimulovat nadledvinky, čímž zvyšuje odolnost vůči stresu, aktivuje stagnující periferní oběh, který se projevuje studenýma rukama a nohama. Pupečník též tlumí potíže v klimakteriu a regeneruje cévy. Dále působí proti alergiím, zlepšuje kognitivní funkce a je výbornou prevencí před vznikem Alzheimerovy choroby. Možná vás zaujme to, že gotukola pomáhá otevírat korunní čakru, díky čemuž harmonizuje funkci pravé i levé hemisféry.
V některých zemích se nesmí gotukola používat. V nadměrných dávkách může způsobovat bolesti hlavy, závratě či svědění pokožky. Porušuje Vátu, která odpovídá za nervový systém a tělesný pohyb. Gotukolu by neměly užívat těhotné a kojící ženy. Pro děti a starší lidi by se mělo snížit dávkování. U obzvláště citlivých jedinců může užívání gotukoly vyvolat světloplachost.