Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Aromaterapie a pět elementů – Podzim

Aromaterapie a pět elementů – Podzim zdroj: unsplash.com

Protože se nacházíme v podzimním období, je pro nás nejaktuálnější se věnovat problematice tlustého střeva a plic. Období padajícího listí a pomalu se krátících dnů spadá pod ochranu elementu kovu, je návratem do všední rutiny. Po rozverném létě bez povinností se vrháme do koloběhu studia i práce a musíme se opět potýkat s formalitami a režimem. Provází nás pocit, že se vše zase navrací do normálu a toto uvědomění si hranic má co do činění právě s kovovým živlem.

Podzim a energie kovu

Nacházíme se v období sklizně a příroda se začíná připravovat na zimu. Stejně i my, jako součást přírody, vnímáme změny, které v ní nastávají, a cítíme na sobě určitou proměnu. Jsme unavenější, lenivější, začínáme se potýkat s nemocemi, typickými pro toto období. Podle čínské medicíny v době podzimu slábne energie jang. Je to stejné jako se tomu děje u půdy po sklizni, její hojnost se vydala a ukládá se ze života ke „smrti“, aby do něho opět povstala na jaře. I my začínáme více objevovat hloubky svého nitra a obracíme se k meditativnímu životu, abychom obnovili naši psychickou pohodu.

Jde o jakési vnitřní truchlení nad ztrátou energie, která je nám dodávána letními slunečními paprsky a dlouhými dny, kdy jsme byli schopni jít spát až po půlnoci. Psychicky i tělesně se připravujeme na zimu. Což je velkou zátěží pro náš imunitní systém. S přicházejícím podzimem také často podléháme bilancování a může se stát, že se rozhodneme nějakým zásadním způsobem změnit svůj dosavadní život. Můžeme se začít učit jazyk, cvičit tai-chi nebo se třeba přihlásit do kurzu tanců. To pomůže pročistit si mysl a udělá dobře našemu tělu. Prvek kovu, který vládne podzimu, má spojitost s proměnou energie čchi.

Související produkt
Jemný tymiánový krém, Meditao 50 ml
Taoasis / 310 Kč
Jemný krém s bambuckým máslem a éterickými oleji z tymiánu, levandule a borovice je vhodný k masáží hrudníku. Tymián má antibakteriální účinky a působí příznivě na dýchací cesty.
Detail produktu

Přejít na sekci článku:

Plíce a tlusté střevo podle TČM

Plíce a tlusté střevo podle TČM zdroj: unsplash.com

V období smutku se naše tělo často ocitá v zajetí onemocnění, souvisejícího s plícemi a dýchacím systémem jako takovým, ale také máme co do činění se starostí o naše duševní rozpoložení. Kromě toho, že se objevují virózy, chřipky, zhoršující se alergie, můžeme se potýkat i s depresemi. Setkáváme se přetížením plicního meridiánu, o který je potřeba se postarat tak, aby byl tlak, pod kterým se meridián nachází co nejlépe a nejšetrněji odstraněn. V čínské medicíně jsou plíce brány jako sídlo nižší duše, respektive tělesného ducha (p´o). Jsou spojovány s našimi animálními schopnostmi a dechem, ovlivňují ochlupení těla.

Tělesný duch má na starost naše schopnosti smyslového vnímání a prožívání. Emocí typickou pro období podzimu je smutek, jsou s ním spojeny projevy lítosti nebo výčitky. Plíce jsou důležité pro dobrý stav těla i mysli. Díky nim se může lépe okysličovat mozek a krevní oběh. Pokud dobře fungují, dokáží pustit ven nedobrou energii čchi z organismu. Při jejich problematické funkci jsme unavení, malátní a nejsme schopni dobře myslet, nedokážeme se „dodýchnout“. Můžeme pozorovat zvýšenou produkci hlenu v organismu.

Nevyvážený kovový prvek zároveň vytváří pocit sucha v těle. Kůže, vlasy i oči se mohou zdát dehydrované. Vysušování kůže je normální jev, který provází klimatické změny. V období podzimu a zimy bychom se o svoji pokožku měli starat daleko víc než v letním období.

Protože i mastná kůže může v těchto obdobích vykazovat větší sklony k olupování se a praskání. Stejně tak nás mohou trápit suché, tvrdé a popraskané rty.

Samozřejmě je potřeba také dodržovat pravidelný pitný režim, protože jakákoli suchost pokožky úzce souvisí s nedostatečnou hydratací. Na podzim je také hodně ovlivněna činnost tlustého střeva. To odstraňuje z těla nepotřebnou a nevyužitou potravu a souvisí silně s emocemi. Pokud jsme pod tlakem v práci nebo vztahu, může se dostavit zácpa, která je opravdu velmi nepříjemná. Ale zácpa není jediným problémem, se kterým se můžeme potýkat. I průjmy umí potrápit a znepříjemnit život.

Psychické projevy nevyváženosti plic

Plíce jsou spojeny s jasným myšlením, schopností dobré komunikace, otevřeností k novým nápadům, vnitřní silou, nezávislostí, spravedlivým posudkem a zdravým přístupem k sobě samému. Když je meridián plic v nerovnováze, objevují se pocity odcizení a nepochopení, nedokážeme se otevřít druhému člověku, vyhledáváme izolaci. Jsme plaší, máme pocity hanby, sklony k sebeobviňování a ztrácíme sebevědomí. Všechny tyto aspekty se mohou proměnit až v nenávist a nesnášenlivost.

V podzimním období pociťujeme potřebu zničení chaosu a znovuvybudování pevné půdy pod nohama. Lidé s nerovnováhou kovu jsou ohroženi přílišnou vážností a ztrátou radosti. Plíce je potřeba podpořit nejen vyladěním psychiky, ale také správným jídlem, které náleží k tomuto meridiánu. Je vhodné konzumovat hnědou rýži, kaštany, cibuli, oleje bohaté na omega 3 mastnou kyselinu, ryby. Velmi důležitý je pitný režim, je potřeba pít čistou vodu a vyhýbat se alkoholu a kávě. Z koření používáme tymián, šalvěj, mátu a oregano.

Péče o tlusté střevo

Tlusté střevo je důležitým vylučovacím orgánem, který naše tělo zbavuje odpadu a to i duchovního. Zácpy a další problémy jsou psychosomaticky spojované s neschopností se něčeho pustit a zapomenout. Ale také se strachem ze ztráty hmotného zabezpečení nebo se vzdorovitostí, kterou držíme v sobě a nechceme ji pustit ven. Pro zlepšení funkcí tlustého střeva se doporučuje učinit nějakou ráznou změnu v životě, pustit se minulosti a zbavit se starých problémů. Při nerovnováze tlustého střeva se objevují alergie, vyrážky, plísně a houby, poruchy metabolismu cukrů.

Nejlepší pro očistu tlustého střeva je pití zeleninových a ovocných šťáv. Pročistí se trávicí trakt a zlepší se zároveň zdraví kůže. V podzimním období bychom měli vynechat mléko a mléčné výrobky. Nebo aspoň ty ze supermarketu, protože obsahují antibiotika nebo hormony a pasterizované mléko nepodporuje život zdravých bakterií v zažívacím traktu. Proto je lepší sáhnout po bio kefíru nebo probiotikách. Koření, které lze používat je kardamom, kmín, bazalka, máta, kajenský pepř nebo zázvor. Je vhodné pít čaj z levandule, citronové trávy, yzopu nebo heřmánku a užívat lněný olej.