Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Aromaterapie a pět elementů – Podzim

Přejít na sekci článku:

Éterické oleje na podzim podle TČM

Éterické oleje na podzim podle TČM zdroj: unsplash.com

Éterické oleje, které se doporučují používat na podzim, jsou takové, které zlepšují trávicí funkce, starají se o zdraví respiračního systému a používají se při depresivních stavech či pocitech vyčerpanosti. Pomohou nám lépe zvládnout transformaci, kterou v tomto období procházíme. Obrácení zvenku dovnitř a jakýsi přerod od života do smrti je nutný k tomu, abychom se pak opět mohli vrátit do přirozeného koloběhu přírody i života.

Oreganový éterický olej je bylinný prostředek snižující hladinu histaminu, který může pomoci eliminovat alergické reakce spojené s přeplněním nosu, zahleněním sliznic a kýcháním. Má silné antivirové, antibakteriální a protiplísňové účinky. Snižuje bolest. Působí jako antioxidant a je výborný při poruchách trávení, používá se při otravách jídlem a rozbouřeném žaludku. Jako čističe respiračního systému se osvědčily také máta peprná, tea tree a eukalyptus. Zlepšují dýchání, odhleňují a uvolňují pocit přetížené hrudi. Pro zlepšení funkce dýchacích cest je také výborný kajeput nebo rozmarýn. Éterický olej rozmarýn se používá taky při trávicích potížích, stejně jako bazalka, fenykl, levandule, majoránka, kmín.

Průjmová onemocnění utiší černý pepř, hřebíček, cypřiš, eukalyptus, pelargónie, zázvor, myrha, neroli, máta peprná a santal. Používají se tak, že se do polévkové lžíce nosného oleje nakape 3-5 kapek éterického a masíruje se břicho po směru hodinových ručiček. S masáží se začíná na pravém boku. U hřebíčku, máty a zázvoru je nutná zvýšená opatrnost, používáme nejvíce 2 kapky. Toto dávkování se užívá u dospělých, u dětí se volí poloviční dávkování esence do stejného objemu nosného oleje. Zmiňované tři éterické oleje (a také černý pepř) nejsou vhodné pro děti do šesti let. Pokud je zácpa prokazatelně psychického původu, používají se bazalka, citron, citronová tráva, máta peprná, rozmarýn a tymián. Jsou to totiž čističi myšlenek.

Se splíny a jejich uvolněním, stejně jako s odstraněním žalostných pocitů, a následným nastolením emoční rovnováhy pomohou kadidlo, neroli, růže, meduňka a pelargónie. Jsou to esence ukazující člověku cestu, jak se vyrovnat s pocity ztráty. Pro lepší a jasnější náhled na situaci jsou doporučeny jasmín, bergamot, bazalka, neroli, santal, ylang-ylang a také růže. Všimli jste si, že se jedná převážně o hormonální oleje, to sice ano, ale jsou to také stimulanty radosti. Nabízí nám uvolnění pro naši zatíženou mysl. Používáme je v aromalampě, dražší oleje do masážních směsí nebo v olejích, které si mícháme k péči o pleť.

Ideální pro eliminaci suché kůže jsou heřmánek, pelargónie, kadidlo, levandule, myrha, pačuli, růže a santalové dřevo. Tyto esence lze nakapat do neutrálního krému nebo malého oleje s kapátkem, který je pro tyto účely jako dělaný. Možná by nebylo od věci ani změnit hydrolát a použít třeba kadidlový nebo nerolový, růže je taková univerzální pomocnice po celý rok. Co se týče vlasové pokožky, která se vysušuje, je dobré přidat 3-5 kapek esence do šampónu. Pro péči o vysušenou pokožku hlavy se výborně hodí citron, tea tree, grapefruit, rozmarýn nebo levandule.