Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Co má psychika říci ke zdravému spánku?

zdroj:

Jaké bylinky jsou nejlepší na nespavost? Jak zatočit se špatnou náladou či úzkostí? Jaké bylinky jsou vhodné v období těhotenství? Zjistěte více!

Podpořte psychiku a duševní zdraví přírodní cestou – za pomoci bylinek

Objevte harmonickou sílu bylinek. Meduňka pomůže s nespavostí, levandule ulevuje od stresu a rakytník můžete užívat také v těhotenství. Jaké další byliny podpoří psychiku?

Bylinkářství není šarlatánství. Už babičky věděly, že na bolavý žaludek je nejlepší máta nebo heřmánek. A účinek bylin zdaleka nekončí u fyzického těla, bylinky umí podpořit také psychiku – šetrně a při vhodném užívání bez nežádoucích účinků.

Objevte přírodní sílu bylinek

Trápí vás stres, úzkosti nebo nespavost? Pomoc můžete hledat také mezi bylinkami. Mnohé z nich totiž obsahují flavonoidy a steroly – látky známé pro své sedativní, hypotensní a antioxidační účinky. Bylinky sice nejsou samospasným řešením, ale mohou být přesně tím posledním dílkem, který k psychické pohodě potřebujete.

Jakým způsobem můžete bylinky užívat

Ne vždy máte možnost skočit na zahrádku pro čerstvé bylinky. Způsobů, jak užívat bylinky, je ale naštěstí více.

 • Čaje

Pokud máte po ruce čerstvé nebo sušené bylinky, čaj je nejjednodušší volbou, jak s nimi naložit. Zpravidla stačí zalít horkou vodou a za několik minut máte hotovo. Bylinky můžete buď natrhat nebo sáhnout po již připravených čajových směsích.

 • Tinktury

Bylinková tinktura je výluh, který vznikne delším namáčením bylinky v alkoholu. Výhodou je dlouhá trvanlivost a také vysoká účinnost. Výluh si můžete opět připravit doma nebo koupit již hotový.

 • Doplňky stravy

Skvělou volbou jsou také bio doplňky stravy těžící z účinku bylinek. Jedná se stále o přírodní řešení, takže se vyhnete nadbytečné chemii a jiným škodlivým látkám. Kromě již zmíněných tinktur a čajů můžete zakoupit například kapsle s rozemletými bylinkami a kořením.

 • Aromaterapie

Bylinky nesmí chybět ani v aromaterapii. Přírodní vůně mohou vést k uvolnění nebo naopak aktivaci organismu. Přispívají k úlevě od bolesti, pomáhají odplavit stres, zkrátka cokoliv potřebujete.

 • Bachovy esence

Bachovy esence jsou výtažky z květů, bylin a rostlin. Každá z esencí pomáhá tělu a psychice trochu jiným způsobem. Můžete zvolit esence, které dodají sebedůvěru, uleví od stresu nebo pomohou odhodit strach, ale i esence, které zklidní či přispějí k dobré náladě. Na rozdíl od aromaterapie se bachovky kapou přímo do úst.

Nahradí bylinky léky na zklidnění psychiky?

Mnoho lidí se vyhýbá lékům pro jejich nežádoucí účinky a také proto, že se nechtějí stát na medikamentu závislými. Řešením – po konzultaci s odborníkem – mohou být také bylinky. Osvědčují se zejména při léčbě úzkostí a nespavosti.

Bylinky mohou fungovat i jako skvělá prevence. Přispívají totiž k úlevě od stresu, takže mnohá onemocnění pak přicházejí o živnou půdu k tomu, aby se rozvinula. 

Zatočte s nedostatkem spánku díky 5 vybraným bylinkám

Už zase zíráte hodinu do stropu. Nebo se opakovaně budíte. A přitom jste si večer připadali tak unavení... Pomocnou ruku při nedostatku a špatné kvalitě spánku vám můžou podat tyto bylinky:

 • meduňka lékařská
 • kozlík lékařský
 • třezalka tečkovaná
 • mučenka pletní
 • mateřídouška úzkolistá

Jaké bylinky jsou vhodné na nespavost v těhotenství

Bylinky můžete v rozumné míře užívat také v těhotenství. Zejména v prvním trimestru však buďte obezřetní. Konkrétní bylinky proto raději konzultujte s lékařem nebo sáhněte po bylinných doplňcích a čajích určených přímo pro těhotné.

Oblíbenou rostlinkou je zejména rakytník řešetlákový, který je plný vitamínu C a antioxidantů, a přispívá také ke zmírnění stresu a nespavosti.

Bylinkami k lepší náladě a zmírnění stresu

Potřebujete vzpruhu? Jste unavení? Procházíte stresovým obdobím? Využít můžete stejné bylinky jako na nespavost, přispívají totiž k vnitřní harmonii a klidu. K úlevě přispívají také následující rostliny:

 • lípa srdčitá
 • chmel otáčivý
 • levandule lékařská
 • dobromysl obecná
 • bazalka posvátná

Podpořte duševní zdraví přírodní cestou

Svět je náročný – rychlý a plný negativních zpráv. Zátěž na psychiku je tedy enormní a bez duševní hygieny hrozí v lepším případě špatná nálada, v horším dlouhodobější stresové stavy a různá onemocnění. Bylinky však fungují jako podpora psychiky již od nepaměti, představují návrat k přírodě a odpojení od stresové doby. V BIOOO proto nabízíme jen nejkvalitnější doplňky v organické kvalitě – tak abyste se na ně mohli plně spolehnout.