zdroj: shutterstock
Podzim je obdobím, které může pro mnohé z nás znamenat idylické procházky barevnou přírodou, příjemné počasí a romantické večery u krbu. Bohužel, pro některé to ale může znamenat začátek pochmurného období plného splínu, únavy a podzimních depresí. Tento stav známý také jako sezónní afektivní porucha (SAD), může způsobovat únavu, smutek, apatii a další nepříjemné symptomy, které člověku dokážou pořádně znepříjemnit život. Jak se s podzimní depresí popasovat? Čtěte dál!
Co je podzimní deprese?
Podzimní deprese je typ sezónní afektivní poruchy, což je psychické onemocnění, které se vyskytuje cyklicky v závislosti na ročním období. Nejčastěji se objevuje na podzim a v zimě, kdy jsou dny kratší, sluneční svit omezený a venkovní teploty klesají. Mezi hlavní příznaky podzimní deprese patří:
Únava a ospalost: Lidé trpící podzimní depresí často pociťují únavu a potřebu spát déle. Ruku v ruce s tím jde i to, že najednou nemají energii na aktivity, které dříve provozovali, jejich produktivita upadá.
Změny nálad: Deprese, úzkost a smutek jsou běžné projevy tohoto neduhu.
Zvýšená chuť k jídlu: Mnozí lidé trpící SAD zaznamenávají zvýšenou chuť k jídlu, zejména se jedná o zvýšenou chuť na sladké.
Izolace: Lidé s podzimní depresí chtějí být často sami, nevyhledávají společenské akce a celkový kontakt s lidmi.
Ztráta zájmu: Typický projev deprese, ať už té sezónní nebo jiné. Lidé mohou ztratit zájem o aktivity, které dříve milovali. Místo toho se u nich může dostavit lhostejnost a prázdnota.
Jak se s podzimní depresí vypořádat?
Fyzická aktivita: Samozřejmě že pokud člověk nemá energii tak tuhle radu asi neocení, nicméně pravidelná fyzická aktivita může zlepšit náladu a pomoci energii navrátit. Při pohybu se totiž uvolňují endorfiny, což jsou takzvané hormony štěstí a člověk po výkonu zpravidla pociťuje příjemnou euforii. Procházky na čerstvém vzduchu, jóga nebo cvičení doma či v posilovně jsou výbornými možnostmi. Důležité je, aby si člověk našel v rámci pohybu pravidelnost a vyhradil si na něj konkrétní čas.
Zdravá strava: Obměna jídelníčku může také pomoci. Zkuste v tomto období konzumovat více ovoce, zeleniny a potravin bohatých na omega-3 mastné kyseliny, jako jsou například ryby. Omezte příjem kofeinu a alkoholu, protože tak se Vaše symptomy mohou akorát zhoršit.
Podpora od blízkých: Mluvení s přáteli a rodinou o tom, jak se cítíte, může být velkou pomocí. Nemusíte se snažit zvládat toto období sami. Pokud máte ovšem příznaky vážnější, možná než jen podporu od blízkých zkuste vyhledat i odbornou pomoc psychologa nebo psychoterapie. Ve vážnějších případech umí opravdu pomoci a naučí Vás, jak různým emocím rozumět a jak s nimi lépe pracovat.
Zpříjemněte si podzim
Ať už se jedná o podzimní depresi nebo jakýkoliv jiný splín, někdy pomáhají i maličkosti, díky kterým přijdete na jiné myšlenky. Zkuste si tedy udělat chvilku pro sebe a nějak si ponurý podzim zpříjemnit. Může se jednat o jednorázovou věc nebo o nově zavedený rituál, který budete provozovat pravidelně, to je na Vás. Jako inspirace může posloužit aromaterapie, uvolňující koupel nebo třeba rozmazlování Vaší pleti.
Jak jinak než aromaterapií
Aromaterapie je v podstatě umění využívání esenciálních olejů k podpoře zdraví, prevenci onemocnění a naladění pohody. Různé vůně vonných olejů mohou mít různé účinky na Vaši náladu a emoční stav. V období podzimní deprese můžete využívat vonné oleje například z levandule. Ta je známá pro své relaxační účinky, je ideální pro snižování úzkosti a regulaci stresu. Bergamotový olej může také pomoci zvednout náladu a podpořit pozitivní naladění. A třeba rozmarýn je pověstný pro své povzbuzující účinky, což Vám může dodat energii a pomoci se soustředěním. Aromaterapie může být prováděna pomocí difuzéru nebo přidáním vonných olejů do horké koupele, což pomáhá uvolnit stres a zlepšit náladu.
Je libo koupel?
Koupelový rituál se solí je skvělý způsob, jak si dopřát relax a zároveň pečovat své o tělo. Koupel s mořskou nebo himálajskou solí může pomoci uvolnit svaly a zlepšit krevní oběh. Při přípravě koupele napustíte vanu horkou vodou a přidáte hrst soli, eventuálně s několika kapkami oblíbeného vonného oleje. Během koupele si můžete dopřát čas na relaxaci, ať už s hudbou, knihou nebo jednoduše tichem. Tento rituál můžete provozovat jak často chcete, ale pokud na něj budete mít vyhrazený konkrétní dobu a den, může to být příjemná věc, na kterou se budete těšit.
Nezapomeňte na pleť
Péče o pleť je nejspíš v určité míře každodenní rutina. Nicméně jednou za čas je příjemné, vyhradit si na ni více času a pověnovat se jí trochu víc. Kromě běžného čištění pleti můžete sáhnout i po masce, exfoliačních přípravcích a dalších produktech, které na denní bázi nepoužíváte. Rituál můžete například spojit se zmiňovanou koupelí a udělat si tak příjemný relaxační večer.