zdroj: Shutterstock
Rok 2024 už nám končí a nový rok klepe na dveře. Právě úderem dnešní půlnoci má spousta lidí představu, že se všechno dramaticky změní a v novém roce budeme jako vyměnění. Právě proto si dáváme takzvaná novoroční předsevzetí. No jo, ale čím to je, že se nám je často nedaří plnit nebo že se na ně po chvilce, lidově řečeno, vykašleme? Pojďme se zamyslet nad tím, jak si dávat předsevzetí tak, abychom je byli schopní plnit!
Jak to většinou bývá
S příchodem nového roku se tradičně ohlížíme za uplynulým obdobím a s nadějí vyhlížíme to nové, přicházející. K tomuto období se neodmyslitelně vážou i novoroční předsevzetí. Pro mnohé je to symbolický nový začátek, šance změnit zaběhlé zvyky a vykročit vstříc lepší verzi sebe sama. Ať už se jedná o hubnutí, zlepšení kondice, omezení stresu, učení se novým dovednostem, nebo trávení více času s rodinou, novoroční předsevzetí hrají v naší kultuře významnou roli. Otázkou ale zůstává, proč si je dáváme, proč u nich často nevydržíme a jak je tedy co nejlépe dodržet? Důvody pro dávání si novoročních předsevzetí jsou různé. Pro někoho je to tradice, pro jiného motivace ke změně. Nový rok nám dává pocit „čistého štítu“, možnost začít s něčím novým a neohlížet se na minulé neúspěchy. Symbolický přelom roku nám dává impuls k zamyšlení se nad naším životem a k identifikaci oblastí, ve kterých bychom se chtěli zlepšit. Důležité ale je si uvědomit, že pro změnu není nutně potřeba čekat na Nový rok. Začít můžeme kdykoliv, ale pro mnoho lidí je právě Nový rok silným motivačním faktorem.
V čem tedy spočívá častý neúspěch?
Častým problémem novoročních předsevzetí je jejich nedodržování. Statistiky ukazují, že většina lidí na svá předsevzetí zapomene už v průběhu ledna. Proč tomu tak ale je? Zejména proto, že si často dáváme příliš ambiciózní cíle, které jsou v reálném životě těžko dosažitelné. Místo abychom si stanovili postupné kroky, chceme změnu provést okamžitě a radikálně. Dalším faktorem je nedostatek motivace a vytrvalosti. Po prvotním nadšení se často setkáváme s překážkami a s tím spojenou frustrací, což vede k postupnému upouštění od našich cílů. Jak tedy docílit toho, abychom svá novoroční předsevzetí dodrželi? Klíčem je realistické plánování a postupné kroky. Místo abychom si řekli „zhubnu 20 kilo“, je lepší si stanovit cíl „budu se zdravěji stravovat a 3x týdně cvičit“. Důležité je si uvědomit, že změna je proces, který vyžaduje čas a úsilí. Proto je dobré si stanovit menší, dosažitelné cíle a postupně je navyšovat. Dále je důležité mít silnou motivaci a podporu okolí. Sdílejte svá předsevzetí s rodinou a přáteli, kteří Vás budou motivovat a povzbuzovat. Vytvořte si plán, sledujte svůj pokrok a odměňujte se za dosažené úspěchy. Nejdůležitější je ale nevzdávat se při prvních neúspěších. Každý den je novou příležitostí k tomu, abychom se ke svému cíli přiblížili. Pamatujme, že i malé krůčky vedou k velkým změnám.
Klíč k úspěšným předsevzetím
1. Stanovte si realistické cíle
Namísto velkého ambiciózního cíle, jako je například zhubnout 20 kilogramů za měsíc, začněte postupně. Třeba již zmíněným cvičením několikrát do týdne. Každá malá změna je krokem k úspěchu, pokud v ní budete konzistentní.
2. Buďte konkrétní
Místo nejasného „Budu zdravě jíst“ si například plánujte vyvážená jídla dopředu, řekněte si, že budete každý den jíst alespoň jednu porci zeleniny, zkuste se vyhýbat rychlému občerstvení anebo si dopředu řekněte, že si svou oblíbenou nezdravou pochutinu dáte například jednou za jeden nebo dva týdny.
3. Rozdělte si cíl na menší kroky
Pokud ve svém životě chcete provádět velké změny, rozdělte si je na dílčí kroky. Za každý splněný krok se odměňte, tudíž Vám zůstane motivace pokračovat.
4. Pravidelně si svá předsevzetí připomínejte
Napište si své cíle na papírek a dejte na místa, která každodenně vidíte, jako je například lednička nebo monitor počítače. Může být také nápomocné, pokud si nějak sepíšete, proč chcete svého cíle dosáhnout.
5. Hledejte oporu
Sdílejte svá předsevzetí s přáteli, rodinou nebo se svým partnerem/partnerkou, kteří budou usilovat o podobný cíl nebo Vás v tom Vašem budou alespoň podporovat. Společná motivace je silný nástroj a ve dvou (či více) se vše lépe táhne.