zdroj: biooo.cz - Mája Ráblová
Vykuřování má stejně dlouhou historii jako samotný vynález ohně. Nejpravděpodobněji vzniklo právě náhodou při jeho používání – pračlověk vhodil do ohně kus dřeva s pryskyřicí a příjemné aroma se rozvanulo okolím, až byly objeveny jeho pozitivní účinky. Později do ohně začal experimentovat s různými typy dřev a přidával i rostliny, které mu samy o sobě voněly. Později se vykuřování stalo součástí různých náboženských či magických rituálů. Takto se zrodilo vykuřování, takzvaná spirituální odnož aromaterapie.
Vykuřování, v podobě, jak ho známe dnes je však doloženo až z doby zhruba 7200 let před naším letopočtem, z které se dochovaly malé kusy kuřidla ve formě koláčků z aromatických pryskyřic. Vykuřování teda rozhodně není žádná ezoterická novinka, ale jedná se o přímo archaickou aromaterapii. K vykuřování se používají látky rostlinného, živočišného a v některých případech i nerostného původu, které obsahují nejen vonné složky, ale také energetické informace, které se spolu s vůní působením tepla uvolňují a ovlivňují nás.
Vykuřovadla Rymer
Rymer je značka, která se snaží nabídnout co nejširší sortiment vykuřovadel v co nejvyšší kvalitě. Kromě vykuřovadel nabízí i další předměty, které jsou s ním spojeny. Rymer klade velký důraz na to, aby používal čistě přírodní složky, a vyhýbá se syntetickým příměsím. Kromě toho dbá na využívání udržitelných přírodních zdrojů a ochranu životního prostředí. Podporuje organizace, které jsou v tomto směru aktivní a udržuje dobré vztahy a férové obchody se svými dodavateli.
Proč vůbec vykuřovat
Vykuřovadla mají spoustu účinků, a rozhodně nejsou jen nezbytným ezoterickým doplňkem. Můžete je používat jen čistě pro jejich vůni a aromaterapeutické účinky. Vykuřovadla můžeme obecně rozdělit podle účinků, které na nás mají. Jsou vykuřovadla energizující, antistresová, proti nespavosti či afrodiziakální. Vykuřovadla se taktéž používají pro zbavení příbytku negativních energií. Vykuřovadla mohou mít různou podobu – od kousků sušených rostlin, které pokládáte na rozpálené uhlíky přes špalíky po jehlánky, jež se zapalují přímo. Trochu jinou obdobou jsou pak vonné tyčky, kde se na tenktý kus dřívka nabalí nadrcené byliny, dřeviny a pryskyřice.
Rostliny vhodné k vykuřování
Rostlin v hodných k vykuřování je opravdu nespočet. V naší nabídce však jako novinku od značky Rymer můžete najít především tyto:
- Andělika - má nasládlou, lehce kořeněnou, zemitou. Působí velmi příznivě na imunitní systém. Posiluje srdeční čakru a celkově podporuje nervovou stabilitu.
- Cedr Atlantský - má hřejivou, kořeněnou vůni s lehce nasládlými balzamickými tóny. Jeho vůně má výrazné uklidňující účinky. Na fyzické úrovni prohřívá, a působí pozitivně při dýchacích obtížích.
- Damara – má jemnou vůni s citronovými tóny. Jedná se o jedno z méně známých vykuřovadel. Podporuje relaxaci a kreativitu. Na duchovní úrovni podporuje jasnozřivost a rozvíjí čakru třetího oka.
- Damiána – nasládlá, bylinná vůně damiány působí především harmonizačně na hormonální systém. Je výborná v průběhu PMS či klimakteria.
- Dračí krev - má sladkou, pryskyřičnou vůni. Navozuje smyslnou atmosféru a působí neodolatelně afrodiziakálně. Údajně dokáže léčit i mužskou impotenci a podporuje plodnost u obou pohlaví.
- Eukalyptus – osvěžující kafrová vůně eukalyptu je všeobecně známá a naprosto nezaměnitelná. Má výborné dezinfekční účinky a nejčastěji se používá při dýchacích obtížích.
- Kadidlo – neboli olibanum má typicky balzamickou vůni. Prohlubuje meditační stav a rozvíjí kreativitu. Ničí choroboplodné zárodky v ovzduší a ruší také působení negativních energií. Vykuřování kadidlem je vhodné ve chvílích špatné nálady, po náročném dni nebo jen pokud se chcete věnovat meditaci a myšlenky vám pořád utíkají někam jinam.
- Kopál bílý - má sametově pryskyřičnatou až balzamickou vůni s dřevitými tóny. Na spirituální úrovni slouží především jako ochrana před negativními vlivy a nešťastnými událostmi. Působí jako komplexní ochrana domova.
- Kozlík lékařský – jinak také baldrián nebo valerián má silně aromatickou bylinnou vůni s lehce čokoládovými tóny. Působí jako přírodní sedativum. Na fyzické úrovni tiší bolesti a křeče. Výborně se proto hodí například při menstruaci. Vůně valeriánu také působí neodolatelně na kočky, které díky němu můžete udržet v patřičných mezích.
- Mastix – neboli masticha má univerzální účinky a používá se i jako vykuřovadlo. Má pryskyřično-balzamickou vůni citrusovými a mandlovými tóny. Na duchovní úrovni podporuje kreativitu a spiritualitu. Zahání na ústup smutek, únavu i lehké depresivní stavy.
- Myrha – disponuje dřevitě balzamickou vůní s kořeněnými podtóny. Patří mezi jedno z nejstarších a nejznámějších vykuřovadel. Vždyť také podle Bible byla právě myrha jedním z darů, které přinesli tři králové čerstvě narozenému Ježíškovi. Má uklidňující a relaxační účinky. Na fyzické úrovni uklidňuje a přivolává klidný a ničím nerušený spánek.
- Palo Santo – je velice oblíbené a ušlechtilé vykuřovadlo. Má dřevito-pryskyřičnatou vůni s kokosovými podtóny. Působí očistně a harmonizačně. S oblibou jej používají šamani pro své očistné a ochranné rituály. A nemusíte být šamani, abyste si jeho úžasnou vůni mohli dopřát i doma ☺.
- Pelyněk pravý – lísky pelyňku mají velice charakteristickou hořkou vůni. V dřívějších dobách se používal při porodu, aby ochránil čerstvě narozené dítě před zlými silami. Taktéž se používal pro uvedení do transu. Na fyzické úrovni pomáhá pelyněk odstraňovat zažívací problémy.
- Pelyněk byl v minulosti používán při magických rituálech pro vyvolání transu a vidění skrytého. Sloužil současně jako ochrana, a z tohoto důvodu se používá dodnes. Výrazná bylinná vůně hořkého pelyňku odstraňuje veškeré negativní energie a perfektně čistí prostor. Pomáhá zlepšovat stav při potížích s trávením a zmírňuje nadýmání. Užívá se při kolice či žlučníkových problémech, povzbuzuje produkci žaludečních šťáv a podporuje chuť k jídlu.
- Růže damašská - sušená poupata z damašské růže disponují typickou jemnou a ženskou růžovou vůní. Mají uklidňující účinky a působí pozitivně především na ženskou psychiku. Růže je obecně považována za symbol lásky, tak i toto vykuřovadlo má pozitivní účinky na naši citovou sféru – otevírá srdce a podporuje zdravou sebelásku a sebedůvěru.
- Santal – santalové dřevo má sladkou sametovou vůni. Symbolizuje životní sílu a energii. Kromě toho patří mezi asi jedno z nejoblíbenějších meditačních vykuřovadel. Má taktéž antibakteriální, protivirové a taktéž prohřívací účinky – výborné pro vykuřování místností během chřipkových období.
- Styrax - kůra ze styraxu sladkou vůní lehce připomínající vanilku. Má uklidňující účinky, pomáhá přivolat vytoužený spánek, ale působí stejně jako opravdová vanilka také afrodiziakálně. Zmírňuje bolesti hlavy a negativní účinky stresu.
- Tulasi, bazalka posvátná - neboli posvátná bazalka má zemitou, lehce dřevitou vůni. Patří mezi jednu z nejspirituálnějších bylin. Dodnes se vysazuje poblíž chrámů a posvátných míst, aby jim přinesla ochranu před negativními silami. Je vhodnou vykuřovací bylinkou pro meditaci, zároveň snižuje škodlivý vliv elektrosmogu.
- Yerba Santa - neboli jinak také svatá tráva má hřejivou, kořeněnou pryskyřičnatou vůni. Posiluje vnitřní sílu a aktivuje samoléčivé schopnosti. Vykuřování yerbou je vhodné zejména pokud vás trápí onemocnění dýchacího ústrojí.
- Šalvěj bílá - má výborné pročišťující, osvěžující a dezinfekční účinky. Šalvěj má taktéž očišťující účinky na duchovní úrovni – očišťuje duši a obytné prostory od negací a pomáhá s výběrem té pravé životní cesty.