Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jaké potraviny nám na podzim a v zimě nakopnou imunitu?

zdroj: Shutterstock

S chladným podzimem a zimou přichází období, kdy je naše tělo vystaveno všemožným virům a nachlazení. Bacily jsou doslova všude, kam se vrtneme. A právě v těchto měsících je důležité dbát na kvalitní a vyváženou stravu, která nám nejen dodá energii, ale také potřebné živiny. Jedním z účinných způsobů, jak se během těchto měsíců udržet při zdraví, je zařadit do jídelníčku takzvané superpotraviny. Ty mají vysokou koncentraci vitamínů, minerálů a antioxidantů a přirozeně posilují obranyschopnost těla. A jaké to jsou? Čtěte dál!

Dýně i po Halloweenu

Dýně na podzim patří mezi nejoblíbenější sezónní suroviny a díky svému obsahu betakarotenu a vitamínu C je ideální pro posílení imunity. Sice už není halloween, ale dýně jsou v obchodech a na farmářských trzích stále dostupné. A co se z nich dá všechno připravit si můžete přečíst v jednom z našich článků. Dýně obsahují betakaroten, který jim dodává jejich typicky oranžovou barvu. Ten se v těle přeměňuje na vitamín A, jenž podporuje zdraví očí a pokožky. Dýně jsou také skvělým zdrojem vlákniny, která podporuje zdravé trávení. Takže samé skvělé věci. Navíc jejich využití je velmi všestranné, takže si můžete připravit slané pokrmy, polévky nebo sladké koláče. A pokud máte malého strávníka, který začíná s příkrmy, dýně je jedna z prvních surovin, které můžete vyzkoušet!

Kapusta je lepší než se může zdát

Kapusta může být lehce kontroverzní surovinou a ne každý by po ní v obchodě sáhnul. Ale třeba se to po dnešku změní, má totiž rozhodně co nabídnout. Kapusta, zejména kadeřavá kapusta (kadeřávek), je bohatá na vitamín C, který posiluje imunitu a pomáhá tělu lépe se vyrovnat s infekcemi, vitamín K a minerály, jako je vápník a železo. Obsahuje také antioxidanty, které bojují proti volným radikálům a chrání tělo před oxidačním stresem. Kapusta je bohatá i na vlákninu, která podporuje zdravé trávení a pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi. Vláknina působí jako přirozený „kartáč“ pro střeva, čistí je a pomáhá odstraňovat škodlivé látky. Vysoký obsah vlákniny také zvyšuje pocit sytosti, což může pomoci s udržováním zdravé váhy. Na podzim a v zimě je proto ideální zařadit kapustu do jídelníčku, ať už v podobě salátů, polévek nebo jako přílohu k hlavnímu jídlu.

Krásně barevná a ještě k tomu zdravá

Další lehce kontroverzní potravinou na seznamu je i červená řepa. Ta má sice velmi specifickou chuť, ale dá se zároveň dobře zakomponovat do spousty receptů a svojí výraznou barvou každé jídlo rozveselí. Červená řepa má vysoký obsah železa, kyseliny listové a vlákniny. V zimních měsících nám může pomoci v boji proti únavě a podporovat správnou krvetvorbu. Díky vysokému obsahu antioxidantů a minerálů podporuje detoxikaci těla. Řepa je oblíbená i mezi sportovci, protože může zvyšovat výdrž a celkový fyzický výkon. Díky nitrátům v ní obsaženým pomáhá zlepšovat okysličení svalů, což zvyšuje výkon a odolnost během fyzické námahy. Z červené řepy si můžete připravit smoothie, salát nebo ji zapečte s bylinkami a olivovým olejem jako zdravou přílohu. Zároveň může posloužit ve slaných i sladkých receptech jako přírodní potravinářské barvivo, takže pozor, ať si při manipulaci s ní omylem nezašpiníte oblíbené oblečení.

Milovaný zázvor

Poslední skvělou potravinou, na kterou se dneska podíváme, je zázvor. Zázvor je kořen rostliny Zingiber officinale a má dlouhou historii využívání jak v kuchyni, tak v tradiční medicíně. Tento kořen se díky svým léčivým vlastnostem používá po staletí zejména v Asii, ale dnes je oblíbený po celém světě. Je jednou z nejznámějších a nejúčinnějších potravin, kterou máme s podzimem a zimou spojenou. Je známý svými protizánětlivými účinky a podporou trávení. Obsahuje látky jako gingerol, které pomáhají snižovat riziko infekcí a zmírňují příznaky nachlazení. Díky své schopnosti podporovat imunitu je zázvor ideálním doplňkem stravy v období, kdy je riziko nachlazení a chřipky vyšší. Ideální je připravit si z něj čaj s medem a citronem nebo ho přidat do teplých pokrmů a polévek. Čaj lze pít jak preventivně, tak při prvních příznacích nemoci, aby pomohl zmírnit příznaky a urychlil uzdravení.