zdroj: shutterstock.com
V dnešní době, kdy jsme v neustálém shonu a stresu, potřebujeme svým tělesným schránkám dodat energii, abychom ten nápor vydrželi. Zdrojem energie jsou určitě sacharidy, které jsou hojně zastoupeny například v obilovinách.
V naší české kotlině ještě stále mezi některými lidmi panuje názor, že tak zvaná zdravá krmě je dobrá akorát tak pro drůbež. Je tomu tak proto, že vegetariánská ale i veganská či makrobiotická jídla jsou založena z velké části na konzumaci obilovin, a to především celozrnných. Neznamená to však, že stále budeme jíst jen zrní :-) Zejména dnes, kdy existuje spousta stravovacích systémů včetně např. raw food neboli živé či syrové stravy. Tělu je třeba krom sacharidů dodat samozřejmě i bílkoviny, například v podobě různých luštěnin a zeleniny a ovoce. Pro ty, kdo nekonzumují maso a ryby, je vhodné občas přidávat do jídla mořské řasy, kterých je nepřeberné množství. Jsou nejlépe využitelným zdrojem stravitelných bílkovin a sacharidů. Řasy obsahují spoustu důležitých vitaminů, stopových prvků a minerálů. Jsou v podstatě energeticky nejvýznamnějšími rostlinami na Zemi. Hojně jsou využívány řasy mořské ale i sladkovodní. Přidávají se do jídla, jejich léčivé účinky jsou zúročeny v moderní medicíně i v oblasti přírodní kosmetiky.
Přejít na sekci článku:
Harmonizující strava a intuice
zdroj: biooo.cz - Mája Ráblová
Strava by každopádně měla být vyvážená. Upozorňuji na to, že kupříkladu dost makrobiotiků, kteří považují svůj způsob stravování za velmi zdraví prospěšný, je překyselených. A je tomu tak proto, že většinu jídel připravují vařením. Každý z nás je originál, a proto je zapotřebí, abychom si nejlépe na základě vlastní intuice nalezli pro sebe nejvhodnější způsob stravování. Pokud naše strava vyvážená není, dochází často k překyselení organismu. Dále nám také zrovna moc neprospívá, když máme tělo plné ne zrovna přátelských parazitů či zavodněné.
K vytvoření kyselého prostředí v těle si sami přispíváme právě nesprávnou stravou (požíváním kyselinotvorných potravin) a stresem. A jelikož všechno souvisí se vším: i k zadržování vody v organismu často dochází při překyselení, které bývá často způsobeno nadměrným solením, častým využíváním cukru, při užívání antikoncepce, ale i při různých onemocněních (např. při problémech se srdcem, cirrhóze jater či při nemocech ledvin). Přebytečnou vodu v těle pomůže odstranit třeba kopřiva, medvědice, přeslička, jehlice, truskavec, bříza, brusinka a podobně. Výborným diuretikem jsou také okurky, jejich "bratr" vodní meloun nebo kořenová zelenina (petržel, celer, pastiňák). Někdy stačí "pouze" nasadit bylinnou očistu prostřednictvím ledvinového čaje (bylináři často doporučovaný ledvinový čaj podle pana Jiřího Janči: celík zlatobýl, truskavec neboli rdesno ptačí, přeslička a vrbice bílá neboli rdesno blešník) a lymfatické masáže.
A co parazité? Ti k našemu životu do určité míry patří. Není však dobré, když se nám v těle přemnoží, protože pak můžeme cítit únavu, vyčerpání a mohou propuknout různé choroby, včetně přechodu do chronického stadia. Bakterie, viry, plísně i parazité jsou v našich tělech v latentní formě. Jenže je zapotřebí, abychom množství parazitů v organismu zharmonizovali na úroveň, kdy nám nebudou škodit. K tomu je vhodná samozřejmě detoxikace střev. Největší množství toxinů se rádo usazuje v játrech a žlučníku (z hlediska TČM je žlučník párovým orgánem k játrům), proto je také potřebujeme pořádně vyčistit. Navíc játra a ledviny (párovým orgánem k ledvinám je močový měchýř) jsou dva největší čistící orgány v těle. Na jaře a na podzim je tudíž nutná důkladná očista těchto orgánů. Existuje rovněž široká nabídka potravinových doplňků, které napomohou zdolat překyselení, zavodnění i přemnožené parazity. Ale chce to trpělivost a dát celé záležitosti dostatek času.