Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

K čemu vlastně slouží citrusy?

K čemu vlastně slouží citrusy? Citrusy mají na lidské tělo ochlazující účinky, neměly by se proto konzumovat zejména v zimě. I přesto nám ale mohou poskytnout spoustu blahodárných účinků nejen na tělo, ale také na psychiku.
Iva Lhotská
4,0 5
5

K čemu vlastně slouží citrusy? zdroj: pixabay.com

Přemýšlím, čím začít, protože citrusy mají velmi široké působení ve všech možných oblastech. Možná se nejdříve podíváme, na co všechno mají čerstvé citrusové plody, šťávy či esenciální oleje vliv.

Citrusové plody jsou především ovocem, které běžně v našem podnebním pásmu neroste. Většinou se jim daří v oblasti tropů a subtropů a u nás se pěstují kupříkladu ve sklenících. Různé výživové systémy pro nás citrusy ke konzumaci příliš „neschvalují“. Třeba vám to bude připadat zvláštní, ale své opodstatnění to určitě má. Je velmi jednoduché - citrusy ochlazují, a proto je odborníci na výživu příliš nedoporučují, zejména v zimě. Přesto jsou přes zimu k dostání téměř ve všech supermarketech či obchodech s ovocem a zeleninou. V létě, to je jiná! Navíc i u nás jsou poslední dobou stále vyšší teploty vzduchu, že to někdy vypadá tak, že k nám už tropy rovněž „dorazily“.

Odkud citrusy jsou, jak vypadají aneb Trochu z historického soudku

Citrusy jsou součástí velmi rozsáhlého botanického rodu rostlin z čeledi routovitých. Jejich rodové jméno "cedrus" pochází z latiny nebo ze starořeckého "kedros". Tyto názvy se používaly pro označení rostlin s vonnými listy nebo dřevem. Velké citrusové plody tak, jak je známe dnes, se vyvíjely z původních malých jedlých plodů po miliony let. Citrusy jsou větší stálezelené keře nebo stromy, z nichž některé mají trny. Listy jsou jednoduché s hladkým, pilovitým okrajem. Jako plody vytvářejí takzvané bobule v rozmanitých barevných odstínech. K nejčastějším citrusům patří pomeranč, citron, mandarinka, grapefruit, limetka nebo pomelo. Takovou speciální raritou je citrus nazývaný Buddhova ruka.

Citrusy se pěstují už snad čtyři tisíce let v Asii. Původně pocházejí z Austrálie, Nové Guiney, Nové Kaledonie nebo jihovýchodní Asie. Avšak v dnešní době se kultivují po celém světě. S jejich kultivary se setkáte ve Španělsku, Brazílii, Číně, Spojených státech, ale i v Mexiku a Indii.

K nám se citrusové plody, jako jsou například pomeranče a citrony, dovážejí ze Španělska, Řecka, Argentiny, Itálie či z oblasti Středomoří, kde je teplejší klima. Grapefruity jsou k nám dopravovány třeba z Turecka, Argentiny, Hondrurasu či Jihoafrické republiky. Pomela k nám pro změnu cestují nejčastěji z jihovýchodní Asie.

Nyní diplomaticky vynecháme fakt, zda je vůbec ekologické je přepravovat a zaměříme se na to, co všechno vlastně citrusy umějí.

Na co se dají citrusové plody využít?

Představte si, že citrusy napomáhají snižování váhy a upravují metabolismus, ať už jako čerstvé ovoce nebo v podobě éterického oleje. Nejvíce se doporučují pomeranče, citrony a limetky, případně grapefruity.

Teď je na místě otázka, z jakého důvodu můžete po citrusech zhubnout. Je tomu tak hlavně proto, že vám mohou pomoci ovládat váš hlad. Jsou plné vlákniny a vody, takže velice záhy naplní váš žaludek a poté vyžadují delší čas na trávení. Během této doby by člověk ani neměl nic jiného jíst.

Víte, že japonští vědci v Ósace zjistili svými pokusy na zvířátkách, že pokud nechali myšky přičichnout třikrát týdně k aroma grapefruitu, během týdne přibraly o 20 gramů méně než zvířata, která k ničemu nečichala? A naopak když dali badatelé přivonět zvířátkům k levandulové vůni, tak přibrala na váze asi o 20 gramů více než zvířata, jež nebyla vystavena žádným čichovým podnětům? Pozoruhodné, že?

Citrusy jsou nízkokalorické!

Zajímavé rovněž je, že citrusy mající svou specifickou chuť, dostatečně zasytí a zároveň jsou téměř bez kalorií. Mají též nízký obsah bílkovin. Obsahují vysoký podíl vitaminu C a přesto, že se zrovna nepyšní bůhvíjak vysokým obsahem minerálů, včetně železa, dokáží pravé divy! Jelikož mají hodně „céčka“, napomáhají vstřebávání minerálů tolik potřebných pro náš organismus, hlavně právě již zmiňovaného železa.

Považte, že citrusy vám mohou též pomoci s ledvinovými kameny, snižují totiž riziko jejich vzniku. Dále chrání před onemocněním rakovinou, obsahují látky, které posilují srdce a mohou chránit i váš mozek!

A co je důležité? Citrusy jsou přece plné slunce! Tak si je v létě klidně dopřejte. Každopádně bych volila citrusy v bio kvalitě, jejichž kůra není ošetřena chemickou cestou. Lze je konzumovat jako ovoce nebo v podobě šťáv, téměř třetina citrusových plodů z celého světa je totiž využívána pro výrobu šťáv.

Kontraindikace aneb Kdo by neměl jíst citrusy

Buďte prosím opatrní! Některé citrusové plody by neměli jíst lidé, kteří užívají některé léky. O tom byste se měli předem poradit s ošetřujícím lékařem, nebo to konzultovat s kvalitním výživovým poradcem. Citrusům by se měli vyhýbat jedinci, jež trpí na afty nebo mají ranky v ústech, popřípadě ti, co mají na tento druh ovoce alergii.

Naopak jsou citrusy doporučovány pacientům, kteří právě prodělávají chemoterapii, protože tímto velkým zásahem do organismu dost často prodělávají velké změny v chuti.

A víte co? Už zanechám tématu jídlo a účinků vnitřních, vždyť nejen jídlem je člověk živ. I když mi připadá, že právě stravu řešíme všichni po většinu času. Máte také ten pocit? Kdybychom se vždy řídili intuicí, bude vše správně. Nyní se tedy budu věnovat citrusům a jejich zevním účinkům. To znamená vůním, jak nás ovlivňují a jak na nás působí.

Jak působí citrusové esenciální oleje

Jak jsem se o několik řádek výše zmínila o pokusech se zvířátky a jejich reakcích na citrusovou vůni, bylo zjištěno, že vůně mají velmi silný vliv na nervový vegetativní systém. Shodou okolností vůně grapefruitu stimuluje sympatickou část nervového systému, a tím dochází k rychlejšímu spalování tuků. Levandulová vůně zas aktivovala parasympatikus, a tím zpomalila metabolismus a vyvolala tak pocit hladu.

To je ovšem opět zmínka o vztahu ke stravě, jenže citrusové vůně tím, že působí na vegetativní nervový systém, mají mnohem širší škálu působnosti.

Vonné esence mají vzácné komplexní působení na "celého člověka". Například při masáži jsou vůně do organismu vstřebávány pokožkou a zároveň jsou vnímány čichovými receptory v nosní sliznici. Nervová zakončení v těchto receptorech vysílají signály do limbického systému v mozku, který v podstatě řídí naše emocionální ladění. Reakce na vůni vlastně odpovídá reakci na emoci.

Esenciální oleje tedy ovlivňují nejen naši fyzickou, ale i psychickou stránku. Některé aromatické oleje působí sedativně, jiné stimulují, ovšem všechny mají blahodárné účinky, podněcující celkovou harmonizaci organismu.

Na co která silice působí

  • Bergamot je antiseptický, posiluje nervovou soustavu, podporuje trávení, hojení, tiší bolest, snižuje horečku, zlepšuje dýchání, má antidepresivní účinky. Buďte však opatrní při jeho používání, protože zvyšuje fotosenzibilitu.
  • Citron se získává lisováním čerstvé kůry plodů. Má velmi osvěžující účinky, posiluje při duševním vyčerpání, infekci dýchacích cest, působí při bolestech hlavy, snižuje krevní tlak, občerstvuje pleť, povzbuzuje trávení a je rovněž antiseptický. Osvěžuje vzduch a je velmi účinným odpuzovačem hmyzu.
  • Citronela má repelentní účinky, působí proti virům, zlepšuje koncentraci a náladu, napomáhá při bolestech hlavy. Stejně jako bergamot má antidepresivní účinky.
  • Grapefruit napomáhá osvěžení při únavě, čistí vzduch, působí antidepresivně. Doporučuje se používat jej k masážím a do koupelí.
  • Klementinka se svou svěží vůní podobá mandarince, mírní napětí, je vhodná při migrénách, používá se do masážního i koupelového oleje. Má vysokou oblíbenost u dětí.
  • Lemongrass se extrahuje z tropické trávy. Osvěžuje při dlouhodobé zátěži, zlepšuje koncentraci, působí jako nervové tonikum, eliminuje zakouřené prostředí. Její vůně příznivě ovlivňuje léčbu otoků, pohmožděnin a výronů.
  • Limetka má povzbuzující účinky při únavě, mírní deprese, působí proti virům a antisepticky.
  • Litsea cubeba čistí vzduch, pohlcuje nepříjemné pachy, podporuje koncentraci, má antidepresivní účinek. Je skvělým preventivním prostředkem před nákazou infekčními chorobami. Můžete ji přimíchat do masážního oleje na unavené nohy. Bohužel může stejně jako bergamot zvyšovat fotosenzibilitu.
  • Mandarinka skvěle stimuluje psychiku, osvěžuje, stejně jako klementinka je vhodná pro děti, mírní napětí a migrény. Dá se použít do masážního i koupelového oleje.
  • Neroli je luxusní esenciální olej z květů hořkého pomeranče. Působí kladně na psychiku, eliminuje depresi, zlepšuje koncentraci, uklidňuje, ovlivňuje nespavost, povzbuzuje trávení, působí při plynatosti či průjmu, posiluje činnost srdce. Je vhodný zejména pro citlivou pokožku.
  • Pomeranč je vylisovaný z kůry čerstvých plodů. Má velmi osvěžující a uvolňující účinky, je vhodný při horečce, nechutenství, působí antidepresivně. Je vhodný do masážních i koupelových olejů. Též může zvyšovat fotosenzibilitu. Může se míchat s hřebíčkem, levandulí či skořicí.
  • Červený pomeranč napomáhá harmonizaci psychiky, zlepšuje náladu, osvěžuje, pár smíchaných kapek se základním olejem se hodí k masážím nebo do koupele. Rovněž zvyšuje fotosenzibilitu.
  • Tangerinka je velmi vhodná pro děti a do dětských pokojů. Čistí a provoňuje prostor, osvěžuje, uvolňuje napětí, působí při bolestech hlavy. Přispívá k dobré náladě, mírní žaludeční problémy, pomáhá při nespavosti, posiluje cévy. Může se rovněž používat při masážích a do koupelí.

Jaký je rozdíl mezi citronovou trávou a lemongrassem?

Citronová tráva, citronela, vousatka citronová, voňatka či lemongrass, indonésky seréh, popřípadě latinsky Cymbopogon citratus je vlastně táž rostlinka. Jedná se o netradiční bylinku, přesněji travinu, pocházející z Asie (Čína, Thajsko), která má svůj domov ovšem i v Africe, Austrálii, Severní i Jižní Americe. Můžete si ji však pěstovat třeba i na svém balkoně a udělat jí hezký domov v Čechách.

Dá se z ní připravit skvělý osvěžující čaj, lze ji využít v kuchyni do salátů, omáček či polévek, ale můžete si z ní připravit i koupel.

Obsahuje látky, jakými jsou citral, citronelol, limonene, linalool a geraniol. Tyto látky jsou součástí silice. Olej je získáván z čerstvé nebo zčásti sušené rostliny suchou destilací.

Citronela je hojně využívána v lidovém léčitelství, ale i ve farmaceutickém průmyslu. Bývá častou součástí kosmetických přípravků, solí do koupele, sprejů, pleťových vod, šamponů, parfémů a občas i opalovacích krémů. Přidává se do mýdel, svíček, vonných tyčinek či kadidla. V čínské kuchyni se používá k dochucování pokrmů. K tomu slouží cibulovitá zakončení, která se krájí na tenké plátky. Stonek je využíván obvykle jako koření; nejčastěji se kombinuje s paprikou či koriandrem. Lemongrass může dokonce působit jako netoxický biopesticid.

Citronová tráva jako domácí rostlina z tropického pralesa působí proti malárii, při úzkosti i bolesti. Dále uklidňuje nervy, je využívána při nechutenství a problémech se žaludkem, napomáhá snížení horečky či snížení cholesterolu, eliminuje bolesti hlavy. Když se přidá pár kapek do masážního oleje, pomáhá ulevovat od bolesti lidem, trpícím artritidou. Citronelu mohou používat dospělí lidé, malé děti a je účinný i pro domácí mazlíčky. Dává se totiž do obojků pro pejsky.

Bylo však zjištěno, že lemongrass některým lidem způsobuje zvýšení tepové frekvence. Nestraším, jen to prostě zkustě a uvidíte. Pár kapiček nikomu neuškodí :-)

Související produkt
Lemongrass 10 ml
Chaudhary Biosys / 65 Kč
Éterický olej z citronové trávy má stimulační účinky na celý organismus. Pomáhá při nervovém či tělesném vyčerpání, podporuje funkci trávicího systému a ulevuje od bolestí.
Detail produktu