Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Tužebník jilmový

Tužebník jilmový Tužebník má skvělé protizánětlivé a antibakteriální účinky nejen při vnitřním užití, působí blahodárně i na problematickou pleť.
Jana Konečná
5,0 5
13

Tužebník jilmový zdroj: commons.wikimedia.org

Tužebník jilmový nemá tak dlouhou léčebnou historii jako většina jeho bylinných kolegů. Ve známost vešel hlavně poté, co jej doktor Priessnitz začal podávat jako preventivní léčbu při podezření na vzteklinu. Později se při laboratorních rozborech zjistilo, že má tužebník vynikající antibakteriální účinky. Květy tužebníku jsou vysoce bohaté na vitamin C, hořčík, železo či křemík. Je proto vynikající prevencí proti nachlazení a dokáže velmi dobře potlačit různá lehčí onemocnění a vnitřní i vnější záněty v jejich počátcích.

O tom velmi dobře svědčí i to, že tužebník byl také první rostlinou, ze které se povedlo extrahovat salicin, díky tomu vznikla kyselina salicylová – výborný bojovník proti zaníceným pupínkům. Z derivátu kyseliny salicylové se pak navíc začal před zhruba sto lety vyrábět všem dodnes známý aspirin, který se však v současnosti vyrábí ze syntetických látek. Čaj z tužebníku můžete použít jako přírodní náhradu acylpyrinu bez jeho nežádoucích vedlejších účinků, jako je překyselení žaludku, které může v horším případě vést až ke tvorbě žaludečních vředů.

Léčivé účinky tužebníku

Tužebník opravdu působí jako takový aspirin v jeho nejpřírodnější podobě. Můžete jej tedy použít všude tam, kde byste jinak klasicky sáhli po této bílé pilulce – zmírňuje horečku a prvotní příznaky chřipky. Má močopudné a potopudné účinky, což se hodí právě nejen během akutních onemocnění, zrychlí totiž vyplavování škodlivých látek z těla ven a tím výrazně urychlí i samotný léčebný proces. Vhodný je také při revmatu, dně či různých ledvinových potížích.

Pomůže i při bolestech hlavy, zubů či kloubů. Při vnějším použití působí dezinfekčně a zmírňuje různá kožní onemocnění, jako jsou opary či akné. Kožní projevy pomáhá tlumit nejen svými protizánětlivými a antibakteriálními účinky, ale taktéž jeho účinnou detoxikační schopností při použití vnitřním. Je totiž dobře známo, že zaneřáděný organismus plný škodlivin volá o pomoc především prostřednictvím různých kožních projevů – pleť je velice spolehlivým ukazatelem našeho zdraví.

Čaj z tužebníku proti nachlazení

Nejoblíbenějším zpracováním tužebníku je bezpochyby čaj. Ten si velmi snadno uvaříte i doma. Jednu lžičku sušených květů z tužebníku přelijte 250 ml vroucí vody, nechejte 15 minut louhovat a po scezení můžete podávat. Tužebník je sice velmi účinný, čaj z něj má však silně nahořklou, svíravou chuť. Pokud by vám tedy nechutnal, přimlouváme se za něj, abyste jej alespoň přimíchali do čajových směsí. Třeba taková přirozeně nasládlá lípa pomůže chuť výrazně vylepšit. Jeho účinky za to opravdu stojí.

Obklad nebo koupel na revma a dnu

Pokud vás trápí revma nebo bolestivá dna, můžete účinky tužebníkového čaje podpořit i obkladem či koupelí, které uleví od bolavých kloubů. Obklad uděláte z plátýnka namočeného do odvaru ze 2 lžiček sušených tužebníkových květů, které 3 minuty povaříte ve 2 dl vody. Připravit protirevmatickou koupel je pak ještě jednodušší. Stačí přidat 2 lžičky sušeného tužebníku do nádoby s teplou vodou, kam si pak ponoříte ruce nebo nohy, pak už si jen užíváte úlevných účinků tužebníku podpořených prohříváním teplou lázní.

Tužebník v kosmetice

I když tužebník přímo jmenovitě v INCI kosmetických přípravků moc často nenajdete, často se tam objevuje právě v podobě kyseliny salicylové, která se vyrábí převážně z něj nebo z bílé vrby, a přidává se hlavně do přípravků na mastnější či aknózní pleť, ale i do vlasové kosmetiky, kde pomáhá zmírňovat nadměrné maštění pokožky hlavy. Svými dezinfekčními a protizánětlivými účinky působí preventivně proti tvorbě lupů a nepříjemnému svědění či pnutí pokožky. Výtažek z tužebníku jilmového v jeho komplexní podobě si oblíbila například francouzská značka Coslys, která mu věnovala nejen celou řadu přípravků na vlasy, ale přidává jej i do dalších produktů.

Tužebník v domácnosti

Tužebník má přirozeně hořkosladkou vůni připomínající mandle. Toto specifické aroma však vůbec nevoní molům. Sušené květy tužebníku tak můžete použít, když chcete tyto nevítané hmyzí vetřelce vyhnat ze svého šatníku či komory. Práškem z tužebníkových květů můžete taktéž dochutit domácí zavařeniny, kterým dodá marcipánovou příchuť a přirozeně zvýrazní jejich chuť.