zdroj: wikipedia.org
Tato superpotravina s širokým léčebným využitím dostala pravděpodobně své jméno alfalfa podle arabského “Al-FAL-FA”, což v překladu znamená "otec všech potravin". Byla známa i v Persii jako bohatý zdroj energie a živin. Z Perské říše se dostala do starověkého Řecka a Říma a poté do Evropy. Byla využívána v indické i čínské medicíně. Naši předkové vojtěšku pro její posilující účinky na tělo považovali za jakýsi elixír života, protože posilovala organismus a působila proti stárnutí.
Tolice vojtěška aneb Medicago sativa
Tolice vojtěška, vojtěška, nebo bylina mezinárodně nazývaná jménem alfalfa, patří mezi vyšší dvouděložné rostliny z čeledi bobovitých. Latinsky se jmenuje Medicago sativa. Lidově se jí říká lucerna, lucinka, lucerka a je to podle toho, že její semena uložená v luscích díky obsahu fosforu ve tmě světélkují. Původně rostla asi v oblasti Malé Asie, Střední Asie, Zakavkazska a Kašmíru, odkud se postupně rozšířila do dalších zemí. V dnešní době už je doma i v Americe, Asii či na Novém Zélandu.
Jedná se o významnou pícninu, která slouží v oblasti zemědělství jako krmivo čerstvé i sušené. Vojtěška je víceletá rostlina, roste i více než dvanáct let, která má hranatou, lysou lodyhu vysokou 30 až 90 centimetrů. Její řapíkaté listy jsou na koncích zoubkované. Kvete fialově nebo modrofialově od května do září. Plody jsou lusky šedočerné barvy. Světle hnědá semena mají ledvinovitý tvar.
Vojtěška si libuje v teplém podnebí. Díky svému rozvětvenému kořenovému systému, sahajícímu až do hloubky několika metrů, má poměrně vysokou odolnost vůči suchu.
Co vojtěška obsahuje
Tato bylinka obsahuje širokou škálu důležitých živin. Jsou to enzymy štěpící bílkoviny, tuky a škroby. Jako krmivo pro zvířata obsahuje hodně stavebních látek. Ale je vhodnou potravinou a léčivem i pro člověka. Ve vojtěšce je obsažena spousta minerálních látek a vitaminů. Její nedílnou součástí jsou flavonoidy, rostlinné antioxidanty, obsahující i vitamin C. Má vysoký obsah chlorofylu a fytoestrogenu.
Vojtěška slouží též jako přirozený zdroj vápníku. Dále obsahuje hořčík, železo, fosfor, sodík, draslík, křemík a vitaminy A, B, C, D, E a K. Je zdrojem osmi, pro člověka velmi důležitých, esenciálních aminokyselin.
Na co vojtěška působí
Vojtěška neboli alfalfa je využívána zejména při překyselení organismu, které se projevuje kožními problémy, bolestmi hlavy, revmatickými onemocněními, ale také třeba alergií. Pomáhá při snížení kyselosti, přispívá k lepšímu využití živin ze stravy. Celkově upravuje zažívání.
Když zařadíte vojtěšku do svého jídelníčku, můžete zhubnout, ale také si posílíte svou imunitu. Alfaalfa má antiseptické vlastnosti, napomáhá tedy dezinfekci a léčbě zánětů. Vojtěška podporuje trávení cukrů, reguluje stav střevní mikroflóry, zlepšuje metabolismus, napomáhá v detoxikaci ledvinám a játrům. Též posiluje srdce, respektive zlepšuje práci srdečního svalu. Je jedním z nejúčinnějších prostředků proti revmatu.
Vojtěška alfaalfa vám dodá energii, zvýší vaši fyzickou sílu, ale také posílí váš spánek. Dodá vám vitaminy z řady B, včetně B12, který je důležitý pro vegany. Je vhodná i pro sportovce a lidi těžce pracující, jelikož napomáhá zvýšení výkonnosti.
Alfalfa zlepšuje trávení, blahodárně působí při nadýmání a nechutenství, zmírňuje revmatické a artritické bolesti. Je skvělým pomocníkem při léčbě žaludečních vředů, eliminuje záněty prostaty a močového měchýře. Rovněž pomáhá snížit hladinu kyseliny močové, a tím ulevovat od dny.
V jaké podobě se vojtěška využívá
Nejlepší a nejvýživnější jsou klíčky, jež obsahují až 40 % bílkovin, což je více než většina produktů z živočišné říše. Semena vojtěšky si můžete nechat vyklíčit doma. Na navlhčenou vatu do skleněné misky položte semínka vojtěšky a v polostínu je nechte klíčit asi týden. Je potřeba, aby měla semínka stálou vlhkost. Už po třech či čtyřech dnech lze využít prvních klíčků. Přidávají se do čerstvých salátů nebo k dochucení polévek, rýže, kuskusu či bulguru. Vhodnější je však klíčky konzumovat za studena a tepelně je neupravovat, aby nepřišly o důležité látky. Chutnají jako mladý hrášek. Optimální množství denně jsou dvě čajové lžičky klíčků.
Vojtěšku si můžete přidat do zelených šťáv nebo ji užívat v podobě prášku, a to v množství půl čajové lžičky 2x denně. Setkat se s ní můžete i v podobě tabletek. Po dvou až třech měsících je však vhodné udělat si přestávku alespoň po dobu jednoho měsíce.
Je důležité, abyste měli na paměti fakt, že účinek vojtěšky přichází pomalu, ale o to je silnější a intenzivnější. Vojtěšku by neměli užívat lidé, kteří berou léky proti srážení krve, například Warfarin a podobně.