Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Cestovní nemoci: 2. část

Přejít na sekci článku:

První pomoc při slunečních popáleninách

První pomoc při slunečních popáleninách zdroj: shutterstock.com

Sluneční záření našemu tělu velmi prospívá – zvyšuje odolnost pokožky, dezinfikuje ji, urychluje hojení drobných poranění a některých druhů akné a v neposlední řadě také zvyšuje hladinu vitaminu D. Nadměrné vystavování slunečnímu záření, však kůži neprospívá. Naopak nastartovává degenerativní procesy, urychluje tvorbu vrásek a celkového stárnutí a může způsobit až rakovinu kůže. Samozřejmě všichni víme, že máme svoji kůži chránit opalovacími krémy, ale někdy se stane, že prostě neodhadneme délku pobytu na slunci, nepřizpůsobíme sluneční faktor intenzitě slunečního záření nebo jednoduše usneme na dece na pláži a spálená záda jsou na světě.

Nejdůležitějším opatřením při ošetřování popáleniny je její ochlazení. Chladit můžeme přímo vodou, nebo si připravit studený obklad. K ochlazení je výborný i vychlazený zelený čaj, který kromě ochlazujícího efektu podrážděnou pokožku zklidní, a díky vysokému obsahu antioxidantů také urychlí její regeneraci. Velmi účinným pomocníkem je panthenol. Kůži nejen zklidňuje, ale i zvlhčuje, urychluje hojení puchýřků a předchází vzniku zánětů. Panthenol můžete přidat ve formě nadrceného prášku do vašeho oblíbeného tělového mléka nebo koupit přímo přípravek, který jej už obsahuje.

Nedocenitelným spojencem při léčbě popálenin je také Aloe vera. Má vysoce hydratační a regenerační schopnost. Bolestivé popáleniny zklidní a urychlí jejich hojení. Zároveň je i lehce vydezinfikuje a předejde tak možnému vzniku infekce v prasklých puchýřcích. Dalším výrazným pomocníkem je rakytník. Má vysoký obsah karotenoidů, které pokožku bezvadně připraví na sluneční lázeň, ale také zmírní škody, které sluníčko již napáchalo. Pro zklidnění pokožky se hodí levandulové mléko. Díky své uklidňující vůni ukonejší nejen vaše tělo, ale pomůže vám i od bolesti hlavy, která často sluneční popáleniny provází.