Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak odlehčit žlučníku?

zdroj:

Měsíc březen je podle tradiční čínské medicíny nejlepší čas na péči o žlučník. Jeho velikost ale nemá nic společného s jeho důležitostí. Tvarem menší hrušky, ale zásadní funkce - podpory správného trávení. Spolu s játry pečují o kvalitní štěpení tuků v naší stravě. Pojďme se podívat na to, co všechno pro něj můžeme udělat.

Žlučník - opomíjený orgán?

O žlučníku se všeobecně mnoho nemluví, jeho význam je ale zásadní. Je přímo závislý na síle a funkci jater. Pokud játra neprodukují dostatek žluči, žlučník ji nemůže správně a dostatečně distribuovat do tenkého střeva a celé trávení je narušeno. Mohou tak vznikat komplikace jako nadýmání, zácpa nebo průjem, ale i zvracení. 

Čím mu dáváme zabrat?

Také si občas rádi dáte tučná, smažená jídla a třeba ještě pozdě večer? To je pro žlučník úplně ta nejhorší kombinace. Stejně tak mu velmi škodí stres a uspěchaný životní styl. Pokusme se to alespoň teď na jaře změnit. Pokud zbytečně zatěžujeme trávení, ubíráme si tak energii, které mnozí z nás mají na jaře nedostatek.

Hýčkejme si svůj žlučník

A on si bude hýčkat nás. Pokud odlehčíte stravu, přidáte více listové zeleniny, uberete na živočišných produktech a zapojíte do svého každodenního dne pohyb, budete se cítit o mnoho lépe. A stejně tak vaše trávení. Do vašeho jídelníčku doporučujeme zařadit zejména klíčky, které obsahují ohromné množství vitamínů, minerálních látek a enzymů podporující trávení. Výborné jsou například fazole mungo, řeřicha nebo ředkvičky.

Jaké superpotraviny zařadit?

Také jste se celou zimu těšili na čerstvý medvědí česnek? Přidejte k němu pampelišku a máte ideální žlučníkové duo do pomazánek i smoothie. Ze superpotravin pak doporučujeme zejména zelený ječmen, chlorellu nebo spirulinu. Pomáhají náš organismus po zimě detoxikovat, doplňují celou řadu enzymů a minerálů a tím podporují nejen naše trávení ale zároveň vitalitu celého těla. 

Žlučník na emoční rovině

Dobrý stav žlučníku je spojován s odvahou a dobrými rozhodovacími schopnostmi. Naopak pokud u sebe v poslední době pozorujete nízkou odolnost vůči stresu, špatnou kvalitu spánku, pokud jste bázliví či vám dělá problém se rychle rozhodnout, váš žlučník pravděpodobně volá o podporu.