Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Kozlík lékařský

Kozlík lékařský Kozlík lékařský je velice užitečná bylina, kterou známe především v podobě baldriánských kapek.
Jana Konečná
5,0 5
3

Kozlík lékařský zdroj: shutterstock.com

Kozlík je velice užitečná bylinka, jejíchž účinků se využívalo již ve středověku. My jej však nejspíš známe ve formě baldriánských kapek, ve kterých figuruje jako nepostradatelná ingredience.

V souvislosti s těmito kapkami si pak většina z nás vybaví jejich charakteristickou vůni, která některým citlivějším jedincům nemusí sedět. Taky proto se už teď můžeme s kozlíkem lékařským setkat v podobě tabletek či kapslí. S čím vám tedy tato bylinka může pomoct?

Přejít na sekci článku:

Prostředek na uklidnění a proti nespavosti

Prostředek na uklidnění a proti nespavosti zdroj: shutterstock.com

Kozlík se využívá především při pocuchané psychice. Je výborný na uklidnění během zátěžových situacích a také při následném nervovém vyčerpání. Jeho zklidňující účinky jsou přesně to pravé pro všechny trémisty, studenty u státnic nebo v autoškole. Pomáhá uklidnit i bolavý žaludek, nejen nervového původu, ale bude vaším nerozlučným přítelem na cesty, pokud trpíte cestovní nevolností.

Kozlík je výborný v tom, že v něm můžete získat povzbuzující i uklidňující prostředek v jednom. V malé dávce povzbudí nervovou soustavu a zažene psychickou únavu, ve větší vás báječně zklidní. Díky poslední jmenované vlastnosti funguje bezvadně, pokud máte dlouhodobé problémy s usínáním. Na rozdíl od klasických léků na spaní má hlavní výhodu v tom, že na něm nevzniká závislost, nenarušuje přirozený spánkový režim a po probuzení se necítíte omámeně a utlumeně. Přípravky na bylinném základu z kozlíku totiž nefungují tak, že by spánek přímo nuceně vyvolávaly, pouze uklidní a uvolní organismus natolik, že se velice rád sám pak ke spánku uloží.

Kromě toho, že kozlík pomáhá při psychickém stresu, pomáhá utišit i bolestivé žaludeční křeče při menstruaci a někomu zabírá i na migrénu (tady hodně záleží na tom, co přesně migrénu spouští). Kozlík lékařský se používá dokonce i v tradiční čínské medicíně, zde je předepisován jako tišící prostředek po úrazech, při chřipce a nachlazení celkově, a dokonce jej čínští pacienti užívají i při bolestech doprovázejících revmatismus.

Související produkt
Ájurvédské kafe Valeriana 50 g
DNM / 97 Kč
Kávovina Garcinia je vyrobena z čekanky lékařské a indických bylin. Toto čekankové kafe je silné a chuťově výrazné, poslouží jako kvalitní náhražka klasické kávy.
Detail produktu