Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Kozlík lékařský

5,0 5
3

Kozlík lékařský zdroj: shutterstock.com

Kozlík je velice užitečná bylinka, jejíchž účinků se využívalo již ve středověku. My jej však nejspíš známe ve formě baldriánských kapek, ve kterých figuruje jako nepostradatelná ingredience.

V souvislosti s těmito kapkami si pak většina z nás vybaví jejich charakteristickou vůni, která některým citlivějším jedincům nemusí sedět. Taky proto se už teď můžeme s kozlíkem lékařským setkat v podobě tabletek či kapslí. S čím vám tedy tato bylinka může pomoct?

Přejít na sekci článku:

Prostředek na uklidnění a proti nespavosti

Prostředek na uklidnění a proti nespavosti zdroj: shutterstock.com

Kozlík se využívá především při pocuchané psychice. Je výborný na uklidnění během zátěžových situacích a také při následném nervovém vyčerpání. Jeho zklidňující účinky jsou přesně to pravé pro všechny trémisty, studenty u státnic nebo v autoškole. Pomáhá uklidnit i bolavý žaludek, nejen nervového původu, ale bude vaším nerozlučným přítelem na cesty, pokud trpíte cestovní nevolností.

Kozlík je výborný v tom, že v něm můžete získat povzbuzující i uklidňující prostředek v jednom. V malé dávce povzbudí nervovou soustavu a zažene psychickou únavu, ve větší vás báječně zklidní. Díky poslední jmenované vlastnosti funguje bezvadně, pokud máte dlouhodobé problémy s usínáním. Na rozdíl od klasických léků na spaní má hlavní výhodu v tom, že na něm nevzniká závislost, nenarušuje přirozený spánkový režim a po probuzení se necítíte omámeně a utlumeně. Přípravky na bylinném základu z kozlíku totiž nefungují tak, že by spánek přímo nuceně vyvolávaly, pouze uklidní a uvolní organismus natolik, že se velice rád sám pak ke spánku uloží.

Kromě toho, že kozlík pomáhá při psychickém stresu, pomáhá utišit i bolestivé žaludeční křeče při menstruaci a někomu zabírá i na migrénu (tady hodně záleží na tom, co přesně migrénu spouští). Kozlík lékařský se používá dokonce i v tradiční čínské medicíně, zde je předepisován jako tišící prostředek po úrazech, při chřipce a nachlazení celkově, a dokonce jej čínští pacienti užívají i při bolestech doprovázejících revmatismus.