Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Naberte druhý dech: jak podpořit dýchací cesty?

zdroj:

Co takhle se zhluboka nadechnout, zlepšit si fyzickou kondici a celkovou vitalitu? S tím vším může pomoci detoxikace horních a dolních cest dýchacích.

Smog. Chemikálie. Pyly a jiné alergeny. Pokud nežijete na samotě v lese, vystavujete dýchací cesty každý den škodlivým látkám. Přestože plíce mají od přírody schopnost se do jisté míry čistit samy, okolní prostředí je mnohdy již tak znečištěné, že se vyplatí jim pomoci.

3 tipy, za které vám dýchací ústrojí poděkuje

Zatímco dříve jste byli ve formě, nyní se zadýcháváte už po vystoupání několika pater a nebo naopak v kondici jste a rádi byste, aby vám to co nejdéle vydrželo? Níže se dozvíte tipy pro využití celého objemu vašich plic a co nejlepší zásobení vašeho těla tolik potřebným kyslíkem.

  • Stravování

To, co jíte, ovlivňuje vitalitu celého organismu, dýchací ústrojí nevyjímaje. Jako první krok se zkuste poohlédnout po lokálních potravinách, ideálně v bio kvalitě. Jablko z farmy 20 kilometrů od vás bude mít jistě více vitamínů a živin než pomeranč, který dozrával cestou přes celou Evropu. Nemluvě o uhlíkové stopě.

Dostatek čerstvého ovoce a zeleniny navíc podporuje zdraví plic. Skvělé jsou plody plné antioxidantů – sáhnout můžete třeba po borůvkách, ostružinách, malinách, švestkách, dýních, paprikách nebo po listové zelenině. Zkrátka cokoliv, co zdravě vyroste na vaší zahrádce, nebo pořídíte na farmářských trzích, udělá dobře i vašemu tělu.

Dále byste se měli pokusit navýšit poměr omega-3 mastných kyselin ve stravě. Omega-3 mají totiž protizánětlivé účinky a přispívají k lepší kapacitě plic. Skvělé jsou například tučné ryby. Nebo můžete sáhnout po kvalitních doplňcích stravy.

  • Fyzická aktivita

Jak známo, cvičení a pohyb celkově mají příznivý vliv na plíce a fyzickou kondici. Ideální je kombinovat klidnější a delší aktivity, jako jsou procházky nebo pohodové výlety na kole, s kratšími intenzivními aktivitami, které vás opravdu rozproudí. Vždy samozřejmě úměrně zdravotnímu stavu a aktuální kondici. Cíleným tréninkem můžete dokonce zvýšit kapacitu plic o 15 až 30 %.

  • Dechová cvičení

Zaměřte se chvíli na to, jak dýcháte... Jsou to hluboké dlouhé nádechy z břicha, které proudí tělem nahoru, nebo se vám zvedá pouze hrudník?

Většina populace údajně správně dýchat neumí. Skvělou zprávou však je, že to můžete hravě natrénovat. Hluboký nádech – podobně jako fyzická aktivita – přispívá ke zlepšení kapacity plic a má i další pozitiva. Díky správnému bráničnímu dýchání budete zkrátka zdravější, odolnější a spokojenější.

Očistu plic podpoří také aromaterapie

Dopřejte si chvilku jenom sami pro sebe, pusťte si uklidňující hudbu a sáhněte po éterických olejích. Uvidíte, že dech se zklidní a prohloubí takřka sám. Skvěle se hodí zejména vůně borovice nebo cedrového dřeva, které vás přenesou do přírody. Na podporu dýchání je úžasná také máta či eukalyptus, které mají navíc protizánětlivé účinky. Při infekcích dýchacího ústrojí pomáhá také rozmarýn. Citrusové vůně pak nejen osvěží, ale mají rovněž antivirotické a antibakteriální účinky.

Sáhněte po bylinkách na detoxikaci plic a dýchacích cest

Příroda nabízí mnoho úžasných věcí a jednou z těch, které máte na dosah jsou bylinky a další rostliny. Osvědčený je například plicník lékařský, máta nebo petrželka. Sáhnout můžete také po květech černého bezu, divizně, lékořici nebo tymiánu.

Zapomenout nesmíme ani na zázvorový čaj, který báječně prohřeje a navíc je skvělý na detoxikaci plic. Stačí nastrouhat čajovou lžičku zázvoru, zalít horkou vodou a ochutit medem a citrónem. Můžete přidat i špetku kurkumy, která má protizánětlivý efekt.

Na pomoc přizvěte doplňky stravy v bio kvalitě

Ne vždy se můžete jen tak sbalit a vyrazit do hor nebo k moři. Dopřejte proto svým dýchacím cestám péči alespoň v podobě pravidelné očisty. S detoxikací horních cest dýchacích, plic i průdušek vám pomůže příroda. A pokud zrovna nemáte po ruce čerstvé bylinky a vitamíny nabité ovoce a zeleninu, stejnou službu udělají bio doplňky stravy nebo aromaterapie.